Plastový svet - Polievka

Plavba okolo sveta. Užívate si leto, slnko, vodu. Ste opretý o zábradlie na najnižšom podlaží obrovskej výletnej lode. Široko ďaleko je vidieť len oceán. Masa vody. Žeby čistej? Skúste do nej ponoriť pohár. Keď ho pošlete na rozbor, zistíte možno prekvapivú informáciu. Voda obsahuje plast. Do rúk sa vám dostala oceánska plastová polievka

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: www.google.sk)

Na začiatku minulého storočia ľudia vymysleli rafinovaný spôsob ako zistiť výskyt planktónu v oceáne. Lode, ktoré pravidelne križovali oceán, ťahali raz za mesiac za sebou zariadenie na zbieranie vzoriek. Ich počet narástol na 170 tisíc na trasách dlhých 8 miliónov kilometrov. Vedci zistili nečakanú informáciu. Vo vzorkách sa nenašiel len planktón.

Boli tu plasty. Opäť a zas. Pri porovnaní vzoriek zo 60-tych a 90-tych rokov sa zistilo, že došlo k ich výraznému nárastu. Totižto, plasty sa nikdy nerozložia. Dochádza iba k rozpadu na menšie časti. Jeden britský vedec hovorí : „Aj keby sme zajtra výrobu plastov zastavili, čo by som neodporúčal, zostane nám tu dedičstvo plastov, ktoré sme vyrobili a ktoré sa budú rozkladať ďalšie desiatky a stovky rokov.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento britský vedec viedol aj ďalší výskum. Preskúmal piesky z niekoľkých pláží v Británii a sám zostal prekvapený, keď zistil, že aj tu sa nachádzajú plasty. Štúdiu porovnal s podobnými výskumami po celom svete a zistil, že výsledok je rovnaký. Všetky piesky, aj v tých najodľahlejších častiach Zeme obsahovali mikroskopické časti plastov, menšie ako ľudský vlas.

Kým sa veľké plasty stanú malými, prejdú desaťročia. Veľké plasty vytvárajú často ostrovy odpadu. Najväčší takýto ostrov sa nachádza v Tichom oceáne. Nahromadenie odpadu spôsobili morské víri. Odhady vravia, že veľkosť ostrova sa rovná územiu Francúzska. Neuveriteľné.

SkryťVypnúť reklamu

Mikroskopické časti plastov splynú s planktónom. Živočíchy, ktoré sa ním živia, nedokážu pri filtrácii vody odlíšiť jeho čiastočky od čiastočiek plastov. Voda obsahuje často sedemkrát viac plastov ako planktónu.

Planktón s plastmi (alebo plasty s planktónom?) zje malá rybka, ktorá sa stane obeťou ryby väčšej, ktorú ulovia rybári a skončí na vašom stole. Výborná grilovaná rybka s chutnou prílohou, ktorú má v tele. S plastmi. Dobrú chuť!

(Zdroj)

Marián Kerek

Marián Kerek

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Turistika, príroda, cestovanie, životné prostredie. Zoznam autorových rubrík:  Ochrana životného prostrediaPrírodaTúry a výletyHistóriaCestovaniePríhodyĽudiaMédiá

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu