Potulky po Washingtone

Do Washingtonu sme dorazili o pol ôsmej večer.

Potulky po Washingtone
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keďže nás bolo 5 a mali sme aj dosť veľa batožiny, mladšiu časť našej skupiny odviezol kamarát Mišo a ja s priateľkou sme šli taxíkom. Ubytovaní sme boli vo veľkom Mišovom dome v časti Maryland. Chvíľu nám trvalo, kým sme sa zoznámili s priestormi domu a jeho okolím, no potom to šlo už jednoduchšie. V našej novej hostiteľskej rodine sme sa pri varení striedali, k sporáku sme sa dostali možno aj častejšie ako domáci, no keďže Mišo aj jeho manželka chodili do práce, bolo to celkom logické. Samozrejme, nebolo to tak stále. Občas sme sa najedli v meste, pričom sa nám osvedčil aj spôsob, že sme sa doma naraňajkovali, do batohov si vzali proviant a len máločo sme si dokúpili. Týmto spôsobom sa dalo dobre ušetriť čas, ktorého nám potom viacej zostalo na návštevu múzeí a galérií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

V sobotu po raňajkách sme sa vybrali na prechádzku do blízkeho lesíka, no padajúce kvapky nás trochu odradili a vrátili sme sa pre istotu späť domov. Najmladší Jožko a najstaršia zo súrodencov -Julka dostali za úlohu nájsť na internete zaujímavosti v okolí a vybrať, čo chceme navštíviť. A tak sme približne okolo 11-tej nasadli na bus, ktorý mal zastávku niekoľko desiatok metrov od nášho domu a vyrazili sme do centra Washingtonu. Šofér bol zlatý, na našu otázku, kde a aké cestovné lístky si máme kúpiť len povedal, že si máme sadnúť. Odviezol nás grátis na autobusovú stanicu, odkiaľ sme sa premiestnili do priestorov metra a tým ďalej do centra.

SkryťVypnúť reklamu

V centre sme si obzreli obrovskú budovu Capitol a pomaly kráčali ulicami. Cestou sme zaregistrovali dosť veľa striekajúcich fontán. V okolí Capitolu nebol veľký pohyb ľudí, no ako sme kráčali ďalej, chodníky sa celkom poriadne prehustili. Ako nevidiaci som zaregistroval, že nikde, kadiaľ sme kráčali, neboli žiadne vodiace línie, dokonca ani každý semafor nebol ozvučený. Náš prvý deň nebol veľmi úspešný ani na dobrú kávu. Kaviarničiek bolo síce dosť, no tá ich káva nám nejak nešla. Nuž čo, prvý deň bol naozaj náročný.

V nedeľu sa Katka s deťmi rozhodla pre návštevu kostola, ja som si zatiaľ sadol do Starbucks coffee, predsa som len tej ich káve chcel dať šancu, resp. veril som, že nájdem takú, ktorá mi bude naozaj chutiť.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom pracovného týždňa sme si naplánovali zoologickú záhradu a tú sme si naozaj všetci užili. Malou odlišnosťou oproti našim zoo bolo iba to, že sme sa museli deň vopred zaregistrovať a nahlásiť počet návštevníkov. Bolo to najmä z dôvodu, aby sa počet ľudí v zoo neprehustil a uličky k rôznym pavilónom zostali dobre priechodné. A veru sa nám to aj potvrdilo, lebo priestor, ako aj uličky, boli po celý čas naozaj bez obmedzení a upchatých miest. Pred vstupom do jednotlivých pavilónov stál tiež pracovník, ktorý vysielačkou komunikoval s iným zamestnancom vo vnútri a ľudí púšťal len priebežne. Počas ďalšieho dňa sme navštívili múzeum, tentokrát indiánske a bolo to naozaj zaujímavé. Pred metrom sme náhodou stretli pani s bielou palicou, ktorú akurát inštruktorka učila novú trasu. Trochu sme s nimi podebatovali, obidve panie boli veľmi milé a všeličo nám porozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Uprostred týždňa bola opäť v pláne zoologická záhrada, no ešte pred tým, skoro ráno, sme si s Dávidkom dožičili príjemné 9 kilometrové prebehnutie aj so stúpaním. V zoo sme tentokrát prevetrali všetky zvyšné pavilóny a popoludní vegetili v parku neďaleko Bieleho domu. V parku bolo naozaj veľa oddychujúcich, no nezabudnuteľnú spoločnosť, a to nielen nám, robili rôznofarebné veveričky, ktorých bolo tiež naozaj veľa. V stredu večer sme sa ešte telefonicky dohodli na stretnutí s nevidiacim pánom, s ktorým sa priateľka zoznámila počas nedeľnej omše. Posedenie v chutnej talianskej reštaurácii bolo naozaj milé a prínosné. Ukázalo sa totiž, že Patrick je dokonca prezidentom spoločnosti nevidiacich a mal naozaj široký rozhľad. Trochu sme sa ho povypytovali na hlásenia zastávok v metre či v autobusoch, ktoré boli mimochodom poriadne hlasné, no nik to neriešil. Spomenuli sme mu aj situáciu s ohlasovaním zastávok v doprave na Slovensku. Intenzita hlásení u nás býva naozaj veľmi rôzna, dokonca v niektorých prípadoch nie sú pre zmenu počuť vôbec. Patrick nám vysvetlil, že tiež za to bojovali neuveriteľných 20 rokov. Z našej skúsenosti v spomínanom metre a v busoch, ktorými sme sa premiestňovali, boli tieto hlásenia zrozumiteľné a v rovnakej intenzite.

Predtým, ako sme sa stretli s Patrickom, sme však zažili šok, aký ešte nikdy. Na stretnutie sme šli z centra, metrom a trasou, ktorú sme bežne zvládali s dvoma prestupmi za 35 minút. Tentokrát nám však cesta s mimoriadnymi piatimi prestupmi zabrala 2 hodiny a 12 minút. Jednoducho v čase špičky to vraj tak býva každý pracovný deň medzi 17. až 19. hod. Takéto zápchy som veru ešte nezažil. Zviezli sme sa eskalátormi do podzemia, pípli prechod cez turniket a len sme sa pripojili k mase ľudí hneď za turniketom. Keď prišlo metro, pomalou chôdzou sme sa premiestnili do vnútra, no došli sme asi 20 cm za dvere a zostali sme stáť. Keďže za nami sa však do metra tlačili ešte ďalší ľudia, viete si predstaviť tú tlačenicu. Jediné, čo bolo na tejto situácii takmer dokonalé, bolo spomínané hlásenie, nakoľko pravidelne upozorňovalo na možné zápchy. Dokonca na nástupištiach chodili pracovníci a osobne upozorňovali cestujúcich.

Štvrtok bol viac menej oddychový, tak sme sa vybrali do lesíka v blízkosti domu našich hostiteľov. Naša prechádzka viedla chodníkom popri ohraničenom vojenskom území a vyústila do bývalého študentského mestečka z roku 1780, v ktorom bolo rozmiestnených mnoho informačných tabúľ, starý veterný mlyn a mnoho ďalšieho.

Do konca týždňa sme stihli navštíviť ešte historické múzeum a podarilo sa aj múzeum letectva a vesmíru. Múzeá boli naozaj zaujímavé a veľké. Každé múzeum malo navyše v podzemí reštauráciu alebo skôr bufet, v ktorých bolo takmer všetko - jedlo, pitie, káva, v samostatných častiach oddychové zóny, kde ste si mohli sadnúť a takmer na každom kroku v elektrických zásuvkách alebo usb portoch dobiť mobil, či inú elektroniku. V múzeách mali taktiež oddelenie suvenírov, rovnako ako aj niektoré pavilóny v spomínanej zoo.

Ako bývalého vodiča ma stále zaujímajú autá, tak som sa pri jednej príležitosti popýtal, aké značky áut tu často vídať na uliciach. Na moje prekvapenie naozaj dosť vyrábaných mimo USA, dokonca by som povedal, že tie zahraničné mierne prevažujú. Z európskych automobiliek sú to najmä značky Mercedes, Volkswagen, či BMW, z japonských najviac Toyota, Mazda, Honda, Subaru, ale v nezanedbateľnom počte sa našli aj kórejské značky Huynday a Kia. Z tých amerických hlavne Ford, Chevrolet, Chrysler a niektoré väčšie, ktoré nepoznám.

Nuž zaujímavá je tá Amerika, v niečom veľmi podobná, no v niečom úplne odlišná.

Pavol Kéri

Pavol Kéri

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  170x

Som nevidiaci športovec. Mám rád život, mám rád ľudí a v rámci svojich možností sa snažím žiť naplno. P.S.: Veľmi rád pečiem bábovky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 238x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 133x
  • Prečítané: 3 843x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 434x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 073x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 344x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 202x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Jozef Tvardzík

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Na zákulisných informáciách mohli zarobiť ľudia z okolia prezidenta.

  • 1h
Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Peter Schutz

Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Slovensko sa posúva mimo bezpečnej zóny.

  • 24h
DPOH prekvapivo povedie Vladislava Fekete. Vstupenky chce predávať ako letenky a v divadle mať veľké mená
STVR Slnko v sieti v priamom prenose neodvysiela, uvidíte ho na SME
reklama
SkryťZatvoriť reklamu