Das Auto. Das Európa

Písmo: A- | A+

O čom je škandál VW? A čo je príčinou problémov západoeurópskej časti sveta na začiatku 21. storočia?

Hlboká ekonomická kríza, ktorú Európa v posledných rokoch riešila je za nami. Otázka, ktorú si kladiem neustále v tejto súvislosti je, ako je to vôbec možné ?

Európa nikdy vo svojej novodobej histórii nemala také dlhé a šťastné obdobie ako prežíva od konca 2. Svetovej vojny. Dnes to je už 70 rokov a v tomto dlhom období nebola v Európe ničivá vojna, veľká prírodná katastrofa ani smrtiaca epidémia. Teda rozhodne nie taká, ktorá by mala silu vyvolať hlbokú ekonomickú krízu. Teda 70 rokov pokoja a ideálnych podmienok na tvorenie, rast a blahobyt.

Čo bolo teda príčinou krízy? A bola to vôbec kríza?

Kríza v Európe sa začala krachom špekulatívnych hypotekárnych úverov v USA. Ostatné bolo dielom globalizácie.

To dôležité slovo je špekulácia.

Grécka dlhová odysea je neverending story. Vyberiem len jednu časť. Dlhšie obdobie grécka vláda predkladala EÚ sfalšované výsledky hospodárenia štátu. Keď to prasklo, pretože dlhy sa už nedali prehliadať, tak ... Tak nič. Úprimne – Európska komisia neurobila s týmto klamstvom vlastne nič. A nepredstaviteľne bohato odmeňovaní úradníci komisie svoju vlastnú neúprimnosť spláchli hystériou o ohrození Eura.

To dôležité slovo je falšovanie. A samozrejme klamstvo.

Prečítal som si o škandále v automobilke Volkswagen.

Známa automobilka, ktorej DNA sa spája s nemeckou precíznosťou, pracovitosťou, kvalitou a najmä poctivosťou montovala do svojich aut softvér , ktorý falšoval hodnoty emisií. Nemecká ekonomika je nedostižným vzorom poriadku, presnosti. A náhle sa objavil červík podvodu veľkého rozsahu.

To dôležité slovo je podvod.

Hlasovanie o kvótach pre utečencov 22. septembra nerešpektovalo oprávnené záujmy niektorých slabších štátov. A nerešpektovalo obavy európskych obyvateľov. Hlasovaniu predchádzala mediálna kampaň, ktorá rozhodne nebola nestranná, vyvážená, objektívna, poctivá. Bola účelová.

Čo majú spoločné špekulácia, falšovanie, klamstvo, podvod, účelovosť? Je to nepoctivosť.

A tak sa kruh mojej úvahy uzatvára. Aj v najlepšom období, aké kedy Európa zažila môže prísť kríza. Jej príčinou je nepoctivosť.

Ak sa Vám blog páči, podporte ho na vybrali.sme.sk.