Arabské Vianoce

Arabi to z pohľadu slávenia sviatkov majú oproti nám veselšie. Majú viacej sviatkov. Oslavujú štátne sviatky a potom náboženské. Vyberať si môžu z muslimských, prípadne muslimských šíitských, kresťanských rôznych odnoží, ďalej jazídskych, sabejských, zoroastrijských a dalo by sa menovať ďalej. Spoločným menovateľom všetkých okrem ášúry je uvedomenie si duchovnej podstaty života a sveta, s tým súvisiace skľudnenie mysle a navodenie príjemnej atmosféry. Tak by to malo byť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Vianoce oslavujú kresťanskí Arabi v podstate v mnohých arabských krajinách. Najviac však v Palestíne, Sýrii, Libanone, Iraku, Egypte a Sudáne. V týchto krajinách je súžitie kresťanov a muslimov veľmi intenzívne a keď oslavujú muslimovia, napríklad pôstny mesiac ramadán, na ramadánové raňajky po západe slnka prídu k nim aj ich známi kamaráti, hoci sú kresťania. A zasa naopak, Vianoce v Sýrii, Palestíne, Iraku a Egypte si pripomenú i muslimovia a prídu zablahoželať svojim kresťanským susedom a vianočné stromčeky sú všade, aj na letisku v bahrajnskom Muharraku, kde o kresťanoch až na hosťujúcich Filipíncov a pár Európanov takmer niet ani chýru ani slychu. Raritou je vianočný stromček v irackej šíitskej rodine, robia tak kvôli deťom a muslimské deťúrence už od malička vedia, čo znamená slovo Christmas. Tunisania zasa veľmi dobre o Vianociach vedia preto, lebo hoc sú takmer všetci muslimovia + pár stovák židov, ich najlepšie datle Diglat an-núr nesmia na európskych vianočných trhoch chýbať. Keď som sa novembri účastnila zberu týchto datlí, mladíci len tak krútili hlavami, že tento rok sú suchšie, lebo nepršalo. Zato zapršalo ich veľkorysosti a my sme dostali celý jeden trs najlepších datlí do daru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Z celosvetového hľadiska sú dôležité Vianoce v Palestíne. V Betleheme, kam sa uprierajú zraky miliónov kresťanov z celého sveta, slávia Vianoce všetci palestínski kresťania, ba tisíce pútnikov a turistov, ktorí si prídu okúsiť tento zážitok na vysnívané miesto. S očakávaním a nostalgiou si predstavujú, ako to všetko bude vyzerať podobné tomu, čo vidno vo filmoch premietaných počas vianočných sviatkov. Vyzerá to samozrejme úplne inak a ešte im aj bude zima. Ako u nás, tak aj v v Palestíne je najdôležitejším dňom Vianoc je 24. december, kedy sa všetci účastníci zhromaždia na námestí pri Bazilike narodenia, kde sa pred obedom konajú procesie 16 kresťanských odnoží z rôznych oblastí Palestíny za burácajúceho sprievodu hudobných nástrojov. Po nich sa domáci presunú domov, kde ich už čaká slávnostné vianočné jedlo v podobe pečeného jahňaťa s plnkou. Po ňom nesmú chýbať medovo-sezamové guľky. U nás pečieme vo veľkom, v tomto regióne sa koláčiky vo veľkom kupujú. Dostať všelijaké pitifóry a pitifóriky, tak nazývajú čajové pečivo v Egypte (podľa petit fours) a kupujú ich na kilá. K Vianociam patrí aj vianočná výzdoba v podobe stromčekov, anjelov, hviezd a sviečok. A samozrejme, darčeky, ktoré rozdáva Santa Klaus, lebo navštevuje všetky domy. Vie presne, čo má priniesť, lebo každá rodina si darčeky vopred objedná. Vyvrcholením Vianoc je polnočná omša 24. decembra, ktorá trvá dve hodiny a ktorá sa premieta do celého sveta a cez veľkoplošné obrazovky pre ostatných pútnikov na námestí. Kto chce na nej byť, musí si na ňu zaobstarať povolenie už dva mesiace vopred. Dôležitosť chvíle potvrdzuje aj prítomnosť najvyšších palestínskych predstaviteľov, vrátane prezidenta. Ich účasť je dôležitá ako potvrdenie spolunažívania kresťanov a muslimov v tejto, pre celý svet citlivej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obyvatelia arabských krajín, nech sú muslimovia či kresťania, v konečnom dôsledku veľmi radi využijú všetko, čo sa dá osláviť. Ide predsa o dobrý pocit a Arabi sa v tomto nelíšia od zvyšku ľudstva.

So želaním krásnych sviatkov a s vďakou, že dokážeme byť slobodní a za to, že máme to, čo máme.

Obrázok blogu
Emíre Khidayer

Emíre Khidayer

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Každý sa ráta, na každom záleží. So zmenou sveta začínam u seba. A mám čo robiť.www.khidayer.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu