Na Tri krále ďalšie Vianoce

My sme s Vianocami už skončili, ale niekde len začínajú. Práve dnes, na Troch kráľov vyrazia všetky koptské rodiny v Egypte a Sudáne na polnočnú, ktorou sa preruší pôst a všetci kopti sa tešia na svoje Vianoce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kopti v Egypte a Sudáne sú najväčšou kresťanskou menšinou na celom Blízkom východe. Väčšina z nich sa radí ku Koptskej ortodoxnej cirkvi Alexandrie, menšia časť ku koptským katolíkom a protestantom.

Dnes od 11. hodiny večernej bude v Katedrále sv. Mareka v káhirskej Abbásíji, ktorú som ako študentka obchádzala každý deň (lebo je za rohom Univerzity Ajn Šams), svoju prvopápežskú vianočnú omšu celebrovať nový koptský pápež Tawadros II., ktorý je na čele ortodoxných kresťanov úplne čerstvo, od novembra 2012. Termín Vianoc sa riadi podľa koptského, teda juliánskeho kalendára aj s koptskými názvami mesiacov a zvyčajne padne na 29. deň mesiaca koiahk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od zajtra 7. januára teda začínajú koptské Vianoce a dnes sa končí pôst, ktorý trval 43 dní; prvým adventným dňom bol 25. november. Pôst na rozdiel od muslimských spoluobčanov kopti berú ľahšie, resp. inak; postiť sa znamená vylúčiť zo stravy mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky, t. j. všetky potraviny živočíšneho pôvodu. Celkové obdobie pôstu tvorí 40 pôstnych dní, ktoré dodržiaval Mojžiš, keď mal dostať desať prikázaní. Zostávajúce 3 dni súvisia s čisto káhirskou legendou o zázraku, kedy sa sám od seba posunul vrch pri Káhire menom al-Mukattam. V skutočnosti sa kopti postia iba posledný týždeň pred svojimi Vianocami a vtedy si aj zdobia vianočný stromček. Cez advent sa konávajú koncerty s vianočnými koledami a tých vždy bolo v Káhire dosť.  K vianočnej atmosfére patria tiež vianočné bazáre, kde nesmie chýbať kyslá kapusta či pečené klobásy. Na poľskom, nemeckom či diplomatickom zasa nesmú chýbať kopti, ale ani aj muslimovia, ktorí si prídu nakúpiť európske výrobky, ktoré s Vianocami najviac súvisia, ale aj také, ktoré sú typické pre tú-ktorú krajinu. Teda od vianočných ozdôb, cez škandinávske lososy až po poľský bigos, či bravčové klobásy a salámy, ktorých je v Káhire už pomenej, keď už retiazkar nefunguje.

SkryťVypnúť reklamu
Káhirské námestie Talaat Harb
Káhirské námestie Talaat Harb 

Pod týmto menom sme my aj všetci expati v Káhire ešte od čias študentských poznali kresťanského mäsiara, ktorý predával bravčové mäso na námestí Talaat Harb v samom centre Káhiry a mal závesy z visutých retiazok, skoro ako céčka. Veľmi dobre si pamätám na momenty, keď sme si ako študenti nakúpili aj pol kila pre nás drahej šunky a cestou domov sme ju zlopli. Minulý rok som v Káhire z nostalgie šla pozrieť tohto retiazkara, ale sklamaná som našla dvere zabednené a zaklincované. Svoj obchod bol mäsiar nútený zavrieť po tom, čo sa v roku 2007 aj v Egypte objavila prasacia chrípka. Zlaté študentské časy!

SkryťVypnúť reklamu
Po retiazkarovi zostala iba tabuľa
Po retiazkarovi zostala iba tabuľa 

Ale späť ku koptským Vianociam. Nielen v káhirskej katedrále sv. Mareka sa slávi, ale aj

po celom Egypte, po všetkých kláštoroch roztrúsených v púšti. Bohoslužby trvajú od deviatej hodiny večera až do štvrtej hodiny rannej. Omšu z katedrály vysiela ju aj egyptská televízia. Sláviť budú tiež sudánski kopti, aj v Chartúme majú svoje kostoly. Kostoly po Egypte a Sudáne sú vyzdobené jasličkami, anjelmi a podobnými lampášmi, aké používajú muslimovia cez ramadán.  Kopti si na tento sviatok obliekajú nové šaty. Pečie sa a dokonca sa rozdáva tradičný chlebový posúch kurbán s vtlačenou pečaťou kríža s dvanástimi bodkami symbolizujúcimi apoštolov. Po omši deti dostanú darčeky a nové šaty. Na druhý deň kopti jedia fattu – uvarené mäso, vývarom poliate opečené placky s ryžou, teda to isté ako muslimovia v sviatočné dni. Podobne ako muslimovia počas ramadánu, aj kopti na Vianoce jedia tradičný koláčik kahk. Koptské rodiny sa navštevujú vo veľkom. Do daru nosia sviečky a lampáše a koptské deti dostávajú ídíju čiže sviatočné peniaze presne tak ako muslimské deti.

SkryťVypnúť reklamu

Čoby nemali blízkovýchodní kresťania a muslimovia toľko spoločného! Veď vedľa seba žijú dobre dlhú dobu! Uvádza sa, že kresťanstvo do Egypta priniesol sv. Marek okolo roku 43, a preto ho kopti považujú za svojho prvého pápeža (preto tá katedrála) a muslimovia dorazili v roku 642. Aj keď im to občas skôr spolitizovane zaškrípe, verím, že si budú spolunažívať nielen v tolerancii, ale aj v láskavosti ako moja koptská známa Claire a jej muslimskí susedia.

U Claire z rôznych kútov sveta
U Claire z rôznych kútov sveta 

Emíre Khidayer

6.1.2013

Viac o sviatkoch na Blízkom východe v mojej knižke Život po arabsky.

Emíre Khidayer

Emíre Khidayer

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Každý sa ráta, na každom záleží. So zmenou sveta začínam u seba. A mám čo robiť.www.khidayer.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu