So skrývaním vianočného pečiva, aby sa dožilo prvého sviatku vianočného, vám však už nepomôžem. Knihy sú odstupňované podľa čitateľskej náročnosti. Najväčším pôžitkom je aj tak túlanie sa detským oddelením kníhkupectva a objavovanie pokladov (nielen na Striebornom jazere).
1. Leporelo pre najmenších je hľadaním ihly v kope gýča. Nenásytná húsenička má nápad. Naozaj sa prehrýza jednotlivými stranami a dieťa nikdy neomrzí strkať prsty do vyhryzených dier. Navyše je v nej jemný príbeh, asi tušíte, čo sa z húsenice stane.

2. Pre menšie deti, ktoré už vedia počítať a ovládajú farby, je vhodná Knížka Hervého Tulleta. Takto si predstavujem interaktívnu knižku. Neveríte, že knihu dokážete zmeniť? S touto knihou sa to dá. Dieťa ňou bude triasť, aby sa guličky presunuli na stranu. Otočí list a kniha to ochotne splní. S Knížkou je naozaj veľká zábava. Funguje aj na dospelých, ktorých zmeníte na deti. Pre rodičov je tu však riziko, že časté opakovanie prestane byť pre vás zábavou. Čo by ste však pre vlastné dieťa nespravili? Prešli ju trikrát za sebou?

3. Máte doma špinavé dieťa? Tak vás určite poteší, že nie ste na svete jediní takíto rodičia. Špinuška to dokáže takisto. A na rozdiel od vášho dieťaťa vás nerozčúli a vy sa budete smiať. Čím to je, že cudzie nešťastia nepovažujeme až za také veľké? Ak očakávate veľkolepý výchovný text, ktorý privedie vaše dieťa k čistote, peniaze miniete nadarmo. Ak sa chystáte zabaviť na nešťastných rodičoch, našli ste ideálnu knihu. Navyše ilustrácie sú rovnocenné s textom, takže časom budete spolu s dieťaťom prerozprávať príbeh podľa obrázkov.

4. Knižka otázok Josteina Gaardera sú vlastne dve knihy. Jednou je čisto obrázkový príbeh, ktorý si postupne poskladáte. Pri viacnásobnom listovaní vás budú tešiť detaily, ktoré vytvoria veľmi košatý, no pripravte sa na to, že aj smutný príbeh. Veľmi premyslene sa tu pracuje s časom, napätím a tajomstvom. Kdesi tu by sa mohlo začať aj tvorivé písanie/rozprávanie. Druhá kniha sú filozofické otázky, ktoré s príbehom niekedy ani nesúvisia. S deťmi môžete rozmýšľať o existencii mimozemšťanov, vzniku sveta. Keďže je tu len otázka, obtiažnosť určuje vyspelosť vášho dieťaťa. Kniha je pozvánkou na vážne rozhovory rodičov a detí.

5. Ak chcete čítať knihu spolu s deťmi a zabávať sa takisto, čítajte Koniec sveta v hypermarkete od Terryho Pratchetta. Stretnete sa s malými nómami, pre ktorých predstavuje hypermarket celý vesmír a za ním už neexistuje nič. Ročné obdobia poznajú podľa sezónnych výpredajov a majú aj svojské hypermarketové náboženstvo. Ich predstavy o svete a vysvetlenia správania ľudí vás zaručene rozosmejú.

6. Pokiaľ ste náročnejší čitatelia a viete si vychutnať postmoderný text, ktorý sa pohráva s tým, že vy viete, že on vie a radi nechávate rozbehnúť vlastnú fantáziu, tak skúste knižku s takým dlhým názvom: Vianočka udatný, medveď mňau, drak čau a originál princezná Fujara Lopúchová. Myslím, že už názov je dostatočne svojský, aby odradil tých, ktorým táto nebezpečná knižná zbraň do rúk nepatrí.

7. Ak máte doma vedecko-cestovateľský typ, odporúčam vám knihu Mapy. Poľskí autori Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński nakreslili svet, ktorý je radosť otáčať. Niektorými informáciami zaskočí aj dospelých (spoznáte slovenské osobnosti?). Tí zdatní sa zas môžu zamýšľať, čo na mapách chýba. Prečo v Čechách nie je Švejk a Jára Cimrman. Táto kniha je vďačná tým, že sa v nej dá utešene listovať hocikedy a hocikde. Vek je neobmedzený.

8. Aj komiks je plnohodnotnou literatúrou. Ak sa k čítaniu snažíte priviesť dieťa, ktoré čítanie desí, je lepšou voľbou. Maus je už klasický komix Arta Spiegelmana. Vystupujú v nej síce mačky, no tie zastupujú nacistov, myši zas zastupujú, už asi viete koho. Kniha ponúka nenásilný vstup do historickej témy 2. svetovej vojny. Osobne mám overené, že 16-ročné dievča, ktoré nečítalo, ju s nadšením za jednu noc muselo prečítať.

9. Seriál 13 dôvodov prečo je hitom, má však aj knižnú verziu Mŕtve dievča neklame. Kompozične je text zaujímavo vyskladaný, Hannah spácha samovraždu, no zanechá magnetofónové kazety, ktoré vysvetľujú, ba aj priamo obviňujú okolie z tohto činu. Stretneme sa tu so šikanovaním, ignorantským učiteľom, zamilovaným spolužiakom, ktorý následne ubližuje a všetko to počúva chlapec, ktorý ju naozaj ľúbil, no nevedel jej to povedať. Pre niektorých nebudú Hannine dôvody dostatočné, no možno aj to je ukážka rozdielneho videnia sveta dospelých a tínedžera, pre ktorého sú problémy omnoho väčšie. Ak chcete, aby dieťa citlivejšie vnímalo okolie, je to naozaj dobrá kniha. A možno aj výstraha, aby sme nedopadli ako rodičia Hannah.

10. Posledná kniha je príbehom s tajomstvom, je to jedno veľké, aj keď do názvu sa dostali Charlieho malé tajomstvá. Hlavnou postavou je chlapec, ktorý je možno dnešným Holdenom Caulfieldom. Asi by sme chceli, aby naše dieťa riešilo podobné problémy ako Charlie omnoho neskôr, prípadne, aby ich neriešilo vôbec. Svet je však aj zlý a dobré a citlivé deti sa so zlom stretnú. V silách nás rodičov nie je premena celého sveta na dobrý, ale mali by sme pripraviť naše deti tak, aby súboje so zlom zvládli. A niekedy ani to nestačí a ubližujú práve tí najbližší.
