Banky kolabujú, burzy zatvárajú a Bitcoin si razí svoju P2P cestu...

V starej Československej socialistickej republike fungovali veksláci.

Banky kolabujú, burzy zatvárajú a Bitcoin si razí svoju P2P cestu...
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Príčinou bola nevyváženosť trhu, kedy na kurze za predaj a nákup vtedajších bonov, vedeli mať maržu až 500%. Nešlo samozrejme len o bony, ale využívalo sa všetko čo sa využiť dalo. Od kvalitnejšieho oblečenia až po dovoz "digitálok" Napriek tomu, že veksel bol zakázaný, obvinenia zo špekulácie alebo príživníctva si väčšina vekslákov vedela odôvodniť a žiadny postih sa väčšiny z nich nedotkol. Už vtedy bol veksel ťažko dokázateľný, a tak veksláci boli trhom docela akceptovaní a máloktorí postihovaní. Naopak, trhu v podstate pomáhali, pretože dodávali do kasy tvrdú menu...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

História sa opakuje...

S príchodom Nežnej revolúcie sa však veksláctvo vytratilo. Trh sa otvoril a veci boli od toho času dostupnejšie. Táto doba sa ale rýchlo vracia. A teraz nemyslím to, že by neboli dostupné najnovšie smartfóny alebo outdoor kamery. História sa opakuje práve s Bitcoinom. Ten totiž vznikol ale Peer to peer cash systém. Je tu s nami už krásnych 14 rokov a za tú dobu sa pomenilo toho mnoho. Bitcoin sa dostal na stovky búrz a zmenární a ešte donedávna sa dal kúpiť jednoducho kdekoľvek, dokonca aj v krypto ATM.

Ako však prichádzali problémy zo zámoria s tlačením peňazí na uhasenie "žeravej pahreby" začali kolabovať aj veľké banky. Celkom nedávno krachla aj Silicon Valley Bank, ktorá zrovna nebola maličká. Onedlho ju nasledovala Signature bank a viaceré ďalšie. Malé banky sú naviazané na veľké takže sa nám začal rúcať domček z karát a aby toho nebolo málo, začali postupne kolabovať a krachovať aj známe kryptoburzy.

SkryťVypnúť reklamu

Diktatúra (nielen) z Bruselu to trošku preháňa...

S výnimkou burzy FTX, ktorej krach zariadil samotný CEO, je krach ostatných burz priamo naviazaný na situáciu na trhu a výsledky auditov, ako aj sprísnenie podmienok, ktoré nie všetky burzy prežijú. Rovnako tak sa zbalila väčšina krypto ATM poskytovateľov, lebo neuniesli diktatúru, ktorá prichádza z Bruselu. S výnimkou spoločnosti bitcoinmat, ktorá ešte stále na Slovensku bojuje :)

Lenže čo bude ďalej? To čo bude približne nasledovať vieme z nedávnej minulosti, kedy sa vlastne príčina finančnej krízy vyriešila tlačením nových dolárov. Teda.... nie vyriešila, ale oddialila. Na margo krízy z roku 2008 vznikol práve Bitcoin.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes máme predostretú podobnú situáciu, rozdiel je len v tom, že Bitcoin už existuje a existujú aj stovky kryptobúrz a zmenární. Bitcoin sa za tie roky dostal na miesta, ktoré asi sám Satoshi Nakamoto úplne neplánoval. Ale to vôbec nevadí, pretože keby sa zavrie aj posledná burza, je možné, že to negatívne na nejaký čas ovplyvní aj cenu Bitcoinu, no jeho kód a funkčnosť ostane nemenná. Alebo Bitcoin umrie po tisíci krát?

Veksel 2.0 je riešením...

Dnes to nie sú Bony, ale Saty. Ľudia donedávna videli, že Bitcoin si vedia kúpiť na burze alebo ho tam predať. No po mnohých problémoch, ktoré nastali sa dnes Bitcoin opäť navracia do podoby, pre ktorú bol stvorený. Tým je obchodovanie Peer to peer a s tým sa vracia aj veksláctvo, ktoré sa naplno rozširuje naprieč internetom a komunitami. Situácia sa nám opakuje v technicky vyspelejšej dobe, kedy netreba stáť pri Tuzexe a vykrikovať po náhodných okolo idúcich. Dnes to ide oveľa sofistikovanejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Open source systémy pomáhajú vo vekslovaní...

Dnes vie byť veksel online cez šifrované komunikátory, ktoré zabezpečujú maximálnu anonymitu. Veškeré dostupné nástroje, ktoré zabezpečujú šifrovanie end to end sú k dispozícii úplne zdarma a je ťažké s nimi digitálne bojovať. Použitím VPN serverov či anonymných SIM kariet máte vhodným využitím zabezpečenú anonymitu a nič vám nebráni takto fungovať. Ako to zastaviť? Nijako! To nejde. To, že sa rozširuje nový druh veklsovania má na svedomí samotný trh a jeho nedostatky. Tak vzniklo veksláctvo v ČSR a novodobé Veksláctvo 2.0, ktoré nastalo bude trvať pravdepodobne oveľa dlhšie. Je to najmä vďaka vyššie spomenutej situácii na trhu, ale aj kvôli averzii bánk voči Bitcoinu, averzii štátu voči Bitcoinu, či silným reguláciám alebo v konečnom dôsledku daňovým zaťažením ziskov z predaja. Slovensko má najvyššie daňové zaťaženie z predaja resp. zisku kryptomien v EU! A to z meny, ktorú v podstate neuznáva a jej použitie podkopáva.

Bitcoin plní funkciu...

To všetko má síce negatívny vplyv na rýchlejšiu adopciu platieb Bitcoinu, no pozitívnu na jeho využitie, pre ktoré bol stvorený - P2P cash systém, kde sa nedá podvádzať :)

Ak sa vám moja tvorba páči, budem rád ak ju podporíte prostredníctvom siete Lightning Network v Bitcoine. Stačí kliknúť na baner nižšie a mať pripravenú walletku podporujúcu offchain transakcie (Lightning Network):

Obrázok blogu
Tomáš Kiebel

Tomáš Kiebel

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  41x

Rodina - Kryptomeny - Film - Hudba Zoznam autorových rubrík:  KryptomenySúkromnéRecenzieTéma mesta

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu