Popisovala pomerne bežnú situáciu – sanitka, čakanie, návšteva ambulancie. No pointa jej postu bola omnoho dôležitejšia: „Koľko zbytočného času lekári trávia za počítačom.“ Tento čas by podľa nej lekári nemali tráviť zadávaním údajov do systému. Ich odbornosť je v niečom inom – v diagnostike, empatii, komplexnom hodnotení zdravotného stavu. No v realite často „píšu viac, ako liečia“. A práve tu vstupuje do hry hypotéza: „Toto všetko by mala vyriešiť AI.“
Tento post ma zaujal, pretože mám nato svoj vyhradený názor a teraz vám ho predstavím. Ale poďme ešte k tej pani a jej postu...
Čo presne navrhuje?
Predstav si ordináciu, kde pacient príde, celý rozhovor sa nahráva (so súhlasom), AI zapisuje kľúčové informácie rovno do zdravotnej karty, navrhuje lieky, zhrnie anamnézu. Po vyšetrení lekár jednoducho povie:
„Zapíš do dokumentácie.“
„Predpíš tieto lieky.“
„Pošli pacientovi SMS s odporúčaním.“
Rýchle, efektívne, bez nutnosti ťukať do počítača a prerušovať očný kontakt s pacientom.
Ale... je to možné? A je to bezpečné?
To bola viac menej jej otázka. A teraz môj pohľad. Je to bezpečné?
Z technického hľadiska – áno. Veľké jazykové modely, hlasové asistenty a medicínske AI systémy už dnes dosahujú presnosť 99,8 %. To je porovnateľné, ba až lepšie ako človek, keďže lekári sa – ako vieme – tiež mýlia. A často.
„Zo 100 doktorov sa môže jeden zmýliť v diagnóze – a dôkazov je naozaj veľa. Napriek tomu stále veríme viac lekárom ako algoritmom.“ To je však úplne v poriadku. Lekári majú okrem vzdelania aj nejakú intuíciu, empatiu a rozhodovanie. Niečo čo dnes ešte AI nemá. Píšem, že ešte, lebo čo dnes nie je, zajtra môže byť. Pri aplikáciách umelej inteligencie by som sa tomu vôbec nečudoval. Pokrok napreduje exponenciálne...
Takže bude časom AI robiť zdravotné analýzy a zabezpečí tak presnejšie informácie o stave pacientov? Technicky možné to je. A logicky výhodné – AI sa neunaví, nezabudne zapísať detail, nepreskočí riadok, nepracuje s predsudkami. Navyše ak bude mať prístup aj ku prístrojom ako sú CT, magnetická rezonancia, rontgen či sono, bude vedieť výsledky spracovať oveľa rýchlejšie a s unikátnou presnosťou.
Už dnes sa na menších vzorkách pacientov niekde takéto AI analýzy skúšajú. Výsledky sú viac než výborné.
Etika a praktické riziká
Tu však vstupujeme na tenší ľad. „Netreba všetko zveriť AI. Etická prekážka môže byť väčšia než technická.“ Čo ak AI zle rozpozná vetu, ktorú pacient vyslovil? Tu by sa dalo pomôcť niekoľkými rozlišovacími engine, ktoré by na základe svojich vstupov porovnali informácie, ktoré dostali od pacienta a urobili výstup.
Čo ak pacient nesúhlasí s nahrávaním? Čiže by to chcel po starom, lebo sa bojí alebo proste len "nemusí" moderné metódy alebo si chce jednoducho strážiť súkromie. Je však výsledok sonografie na fyzickom nosiči CD bezpečnejší? Dostane sa k nemu ktokoľvek kto by veľmi chcel.
Čo s dátovou bezpečnosťou? A tu narážame na zásadný problém – slovenský problém. NBÚ a heslá ako "heslo123". Uniknuté databázy covid certifikátov. Všeobecne nízka úroveň kybernetickej bezpečnosti v štátnych inštitúciách. Takéto systémy by si žiadali extrémne robustnú ochranu údajov. A to je (žiaľ) zatiaľ v slovenskom verejnom sektore viac sci-fi ako realita.
Museli by sa investovať reálne peniaze do zabezpečenia, aby to mohlo byť pre tieto účely využité. V tomto prípade nepomôže žiadny blockchain ako si mnohí kryptonadšenci myslia. Kedysi som si to myslel aj ja. Ale použiť verejnú databázu na citlivé údaje osôb by bola morálna samovražda.
Potenciálne riešenie: Začať v súkromnom sektore
To, čo sa javí ako rozumná cesta, je postupné testovanie na súkromných klinikách. Pilotné fázy, jasné etické mantinely, dobrovoľný súhlas pacientov, testovanie výstupov. „Začať by sa mohlo na súkromných klinikách, kde sa to bude implementovať postupne. Predsa len takéto inštitúcie majú peniaze na to, aby si AI modely a ich výstupy zabezpečili.
Tam by sa malo začať, štát by sa potom mohol inšpirovať. A ak by to neurobil, podpílil by si zase o kúsok konár stromu na ktorom je. Tak ako to robí aj v iných prípadoch... Čo mne ako libertariánovi nevadí, skôr vyhovuje :)
Ale to je vec názoru každého z nás.
Môj pohľad a zhrnutie
Verím, že budúcnosť zdravotníctva bude kombináciou AI a ľudskej expertízy. Nie je to buď-alebo, ale spolupráca. AI by mala odľahčiť lekára od rutinných úloh. Lekár má mať čas a kapacitu na empatiu, komunikáciu, komplexný pohľad. Pacient by mal cítiť dôveru, nie byť len súčasťou automatizovaného procesu. Ak zvládneme technické, etické a legislatívne bariéry, tento model má obrovský potenciál.
AI nevezme prácu lekárom ani sestričkám, ale pomôže im ju zefektívniť a vybaviť pacientov čo najrýchlejšie a vo väčšom počte. Namiesto sedenia dlhé hodiny na chodbách ako to poznáme z dennej reality v každom meste na Slovensku.
Otázka na záver:
Naozaj máme dôvod, aby AI ešte stále len "sedela na lavičke"? Alebo ju už pustíme do hry?
Ak sa vám tento môj pohľad a článok páčil, budem rád za podporu kliknutím na baner nižšie a príspevkom v BTC LN.