
Pred piatimi rokmi boli najhorúcejšími kandidátmi Vladimír Mečiar a Eduard Kukan. Získavali vo všetkých prieskumoch drvivú väčšinu hlasov, ale potom prišlo prvé kolo a stalo sa niečo s čím počítal málokto. Mečiar si získal 650 242 voličov čo predstavovalo 32,73 %, Gašparovič skončil prekvapujúco na druhom mieste s 22,28% a Kukan len o vlások na treťom s 22,09%. 3645 hlasov mu chýbalo aby sa dostal do druhého kola namiesto dnešného súčasného prezidenta. Vzhľadom na to, že účasť na voľbách bola necelých štyridsaťosem percent, nebolo veľa sympantizantov Kukana presvedčených o jeho istom postupe do druhého kola? Nespoliehali sa na to, že jeden hlas nerozhoduje? Ale čo keď sú takých ľudí tisíce? Z jedného nepodstatného hlasu sa môže stať ľahko niekoľko tisíc...To, že sa stávajú prekvapenia aj v slovenských voľbách sme sa teda mohli presvedčiť práve 3.apríla 2004. A tak mnohým voličom neostávalo v druhom kole nič iné, ako voliť (už po niekoľkýkrát pri volebných urnách) menšie zlo. Keďže Mečiar získal iba o cca 72-tisíc nových hlasov, Gašparoviča volilo v druhom súboji o vyše 638-tisíc! voličov viac než v kole prvom.
Hoci prezident u nás na Slovensku nemá veľké právomoci, je reprezentantom našej krajiny na medzinárodnom fóre a našou právomocou je slobodne a demokraticky rozhodnúť kto sa ním stane. Účasť od volieb v roku 1999 klesá: Pri prvej voľbe to bolo 73,89%, pred piatimi rokmi 47,94% a tentoraz sa odhaduje účasť niečo okolo 30%. Dúfajme a verme, že sú to len odhady a ľudí príde k urnám omnoho viac. Dať svoj hlas aj kandidátovi, ktorý nemá podľa preferencií šancu postúpiť či vyhrať je určite prezieravé, keďže v skutočnosti - a to nielen vo voľbách, ale i v živote - rozhodujú samotní ľudia svojimi reálnymi skutkami a nie predpoveďami. Presvedčiť sme sa mohli o tom práve v apríli 2004. Príďte voliť všetci tí, ktorí sympatizujete s kandidátmi, ktorí sú na konci preferenčného rebríčka, pretože vás môže byť oveľa viac než si myslíte. Príďte voliť aj vy, ktorých obľúbený kandidát má veľký predpoklad na postup do druhého kola prípadne víťazstvo hneď v tom prvom, keďže to musíte potvrdiť práve vy svojou účasťou na voľbách.
Budúcnosť ešte nebola napísaná, a my tak môžeme učiniť práve aj 21.marca. Buďme aktívni, rozhodujme sami o našom práve voliť, ktoré nám bolo dané, pretože, keď to neurobíme - tak veľmi dobre vieme čo sa stane - nič. A to je možno v súčasnej situácii (vzhľadom na to, akého máme momentálne prezidenta) ešte horšie, než by sa stalo čokoľvek iné. Jeden hlas nemusí zavážiť, ale čo keď tak rozmýšľajú práve tisíce voličov? Nečakajme, že všetko za nás rozhodnú iní. Buďme aktívni, nie pasívni a rozhodujme!