Banka zrušila 5 000 pracovných miest!

"Od začiatku minulého roka sme zamietli minimálne sto podnikateľských zámerov, do ktorých by sme za normálnych podmienok určite išli," so sklamaním v hlase mi pri obede povedal člen úverového výboru veľkej banky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)

Matematika je jednoduchá. Ak by každý projekt časom priniesol v priemere päťdesiat nových pracovných miest, mali by sme 5 000 nových miest. Celkom dobré, nie? Aj polovica z toho by v dnešnej dobe potešila. A to je len jedna banka!

Dnes by mal každý z nás uvažovať o tom, ako pomôcť vytvárať nové pracovné miesta. Prečo banky konajú opačne?

Banka bez peňazí nedokáže poskytovať úvery

Na pochopenie správania sa bánk netreba mať ekonomické vzdelanie. Je to jednoduché. Banky na Slovensku majú totiž suverénne najvyššie finančné zaťaženie v Európskej únii. Okrem dane zo zisku musia platiť bankový odvod, ktorý je desaťnásobne vyšší ako je priemer v EU a ktorý nemá absolútne nič spoločné s tým, či banka vykazuje zisk alebo nie. Viete si predstaviť, že ste majiteľom obchodu, kde by ste platili dodatkovú daň štátu závislú od výšky zásob bez ohľadu na to, či z nich máte vôbec tržby? Absurdum!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Banka poskytuje úvery vtedy, keď má sama vlastné peniaze - vlastný kapitál. Ak banka peniaze nemá, pretože jej ich zoberie vláda na plátanie štátneho rozpočtu, tak jednoducho prestane poskytovať úvery. Podľa odhadu odborníkov dokážu banky znásobiť vlastný kapitál úvermi v pomere 1:10 a tak príde Slovensko tento rok približne o päť miliárd eur úverových zdrojov! Za to by sa dalo postaviť aj päť závodov KIA...

Bez peňazí sa podnikať nedá

Ak nie sú úvery pre podnikateľské zámery, tak nové pracovné miesta proste nevzniknú. Šikovní ľudia prichádzajú o možnosť realizovať svoje nápady a žiadnu inú náhradu im štát nenúka. Môžeme ešte dúfať v záchranu zamestnanosti od zahraničných investorov, ale tí sa ku nám už vôbec nehrnú. Je kríza a k tomu sa ešte aj podmienky na podnikanie na Slovensku dramaticky zhoršili.

SkryťVypnúť reklamu

Pre potlesk obetujú všetko. Aj našu ekonomiku

Jednoduché ako facka a musí to pochopiť aj malé dieťa. Prečo to nechápe naša vláda? Prečo radšej pompézne daruje z našich daní pár vyvoleným podnikom 30 000 eur na záchranu jedného pracovného miesta?

Pretože vládne tak, aby nestratila svojich voličov. Vládne populisticky. Záchrana štátneho rozpočtu zdanením bánk je určite populárnejšia ako úspora v štátnej správe, lepší výber daní a zlepšenie kvality podnikateľského prostredia.

To, že je to krátkozraké a pre hospodárstvo deštruktívne a že na nezmyselnosť takýchto krokov nás upozorňujú aj svetoví odborníci, to je SMERu jedno. Hlavne, že voliči tlieskajú.

Andrej Kiska

Andrej Kiska

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Kandidujem na prezidenta Slovenskej republiky ako nezávislý, nestranícky kandidát. Blogy píšem preto, aby ľudia spoznali moje názory. Roky som podnikal. Založil som spoločnosti Triangel a Quatro, vytvoril pracovné miesta pre tisíce ľudí a stretával sa denne so zlyhávaním štátu. Ale až práca v Dobrom Anjelovi mi naplno ukázala, koľko je nespravodlivosti a krívd. Charita však má svoje limity. Ak ma v mojej snahe podporia dobrí ľudia našej krajiny, verím, že dokážeme spolu zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

734 článkov
SkryťZatvoriť reklamu