Chcete bloček alebo zľavu?

Písmo: A- | A+

Spýtala sa vysmiata predavačka v kvetinárstve. "Ak nebudete chcieť bloček z pokladne, dám vám zľavu desať percent," pokračovala jedným dychom. "Uff, tak tomu poviem kreatívne účtovníctvo," neuvážene som poznamenal. To som asi nemal robiť.

"Načo platiť vysoké dane? Tí hore ich aj tak len rozkradnú a vytunelujú. Keby som vedela, že za poctivo platené dane sa aspoň trochu budem mať dobre ja aj moje deti, tak som v pohode. Ale takto? Kašľať na nich, zlodejov jedných".  Vysmiata predavačka sa začala meniť na rozzúrenú tigricu.

Hra kocúra s myšou

Vláda chce viac peňazí a preto zvyšuje dane. Väčšina ľudí by nemala až taký problém platiť vyššie dane, keby im to štát vrátil vo forme kvalitného zdravotníctva, slušných dôchodkov, dobrého školstva... A keby s daňami múdro a čestne hospodáril.

Opak je však pravdou. Vláda zhoršuje podmienky a umožňuje rozkrádať naše dane. Výsledok je jasný. Myš sa chce pred starým, večne nenažratým kocúrom schovať a tak vymýšľa finty. Ako neplatiť dane.

Živnostníci a zamestnávatelia toho úlisného kocúra neznášajú asi najviac. Namiesto toho, aby im štát pomáhal, tak im hádže polená pod nohy. A k tomu aj zvyšuje dane. Dôsledok?

Výrazne sa zvyšuje počet firiem registrovaných v daňových rajoch, zisky si nadnárodné spoločnosti prevádzajú do krajiny, kde sa zdaňuje najmenej a malé myšky aspoň núkajú zľavu výmenou za to, aby nemuseli štátu ukázať, koľko skutočne zarobia.

Výsledok? Čuduj sa svete - daní sa vyberá menej. Myš víťazí.

Nové triky

Kocúr pripravuje ďalšie triky. Kto má rád lotérie a hru so šťastím, bude môcť vyskúšať štátnu bločkovú lotériu. Pravdepodobnosť vyhrať v normálnej lotérii asi bude tisíckrát vyššia, ale kocúr sa snaží.

Zaujímavá správa prichádza aj pre domácich staviteľov. Ak nebudete mať bločky, neskolaudujeme vám stavbu. To už skúšali stavebné sporiteľne a tak sa stali hitom inzeráty: Predám bločky vhodné k zdokladovaniu stavby.

Hľadajú sa bločky

Ľudí až tak nezaujíma hra kocúra s myšou. Vláda síce chce bločky z kvetinárstva, ale my stále nemáme odpoveď na zaujímavejšie otázky: Kto vlastní bločky od hodiniek členov vlády za desiatky tisíc eur? Kto vlastní bločky od vily, kde žije Malchárek? A kto má bločky od Slotových motoriek, áut a jachty?

Kocúr, kocúr - vodu kážeš, víno piješ...

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu