Musíme skončiť so sebaklamom

Niekedy sa nedarí. Všetko robíte správne, aj sa snažíte, ale nedarí sa. Súhrn nepriaznivých okolností. Tento súhrn nepriaznivých okolností, pre ktoré sa údajne nemôže Slovensku dariť lepšie, sa v politickom slovníku nazýva kríza. Pre krízu vraj máme vysokú nezamestnanosť. Pre krízu sa nevytvárajú nové pracovné miesta, alebo len málo. Pre krízu sa krajina zadlžuje. A to ešte vraj môžeme byť radi. Lebo oproti ostatným sa Slovensku vraj darí celkom dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (83)

Tváriť sa bezmocne je chyba

Nepodliehajme sebaklamu. Sebaklam je škodlivý. Sebaklam je nemotivujúci. Sebaklam môže dokonca vyvolávať pocity bezmocnosti voči nejakému zlému osudu. A vyvolávať sebaklam o našej bezmocnosti, o tom, za čo všetko môže kríza, považujem za veľkú chybu.

Žiaľ, nie je pravda, že máme vysokú nezamestnanosť len preto, lebo tá je na rekordnej úrovni v celej eurozóne. A keďže slovenská ekonomika je závislá od exportov do eurozóny, firmy prichádzajú o zákazky a sú nútené prepúšťať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočnosť je taká, že najviac slovenského exportu smeruje do piatich štátov (z toho len dva sú súčasťou eurozóny): Nemecko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko. Ekonomická situácia Nemecka a Rakúska je v porovnaní so zvyškom Európy vynikajúca. Ani ostatné tri krajiny nepatria medzi najviac postihnuté krízou.

Odvolávať sa na nejaký stagnujúci a klesajúci vývoz tiež nemôžeme. V súčasnosti je export tovarov zo Slovenska o tretinu vyšší ako pred začiatkom krízy. Myslím si, že sa nemôžeme - a ani by sme sa nemali - porovnávať s krajinami ako Grécko, Španielsko alebo Portugalsko.

Žiaľ, nehovorí sa to ľahko, ale nevychádzame z krízy ako úspešná krajina. Na Slovensku sa od roku 2006 znížila zamestnanosť o 0,9 percenta. V Nemecku, Rakúsku, Česku aj v Poľsku sa miera zamestnanosti zvýšila. Obzvlášť úspešné bolo Nemecko, kde vzrástla o 5,6 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

A ani najnovšie zlepšená prognóza vývoja slovenskej ekonomiky na tento rok neznamená z hľadiska zamestnanosti nič podstatné.

Čo sa pokazilo?

Kde sa teda stala chyba, keď naše automobilky produkujú rekordné počty áut, export stúpa, Slovensko vykazuje rekordné pozitívne saldo zahraničného obchodu s tovarom a naši najväčší obchodní partneri sa ukazujú byť relatívne úspešnými krajinami aj počas krízy?

Osobne si myslím, že sa stali chyby v ekonomike, ktoré znamenali týranie živnostníkov, malých a stredných podnikateľov - a tohtoročné zníženie daňového zaťaženia právnických osôb má pre nich malý význam, ak vôbec nejaký.

SkryťVypnúť reklamu

Malá daňová úprava bude mať podľa mňa tiež nulovú motiváciu pre zahraničné investície, lebo dane už máme najvyššie zo všetkých okolitých krajín. Ani stagnáciu alebo úpadok v niektorých ďalších oblastiach, ktoré na ekonomiku a zamestnanosť vplývajú, ako napríklad stav súdnictva, byrokracia, korupcia... nemožno pripísať „celosvetovej ekonomickej kríze".

Nesmieme podliehať sebaklamu. Nikoho cudzieho, žiadne "vonkajšie faktory" nemôžeme viniť za prepad Slovenska v globálnom rebríčku konkurencieschopnosti od roku 2006.

Máme na viac

Prezidentské voľby rozhodnú aj tom, či budú najvyšší predstavitelia štátu zväzovať prúty, demonštrovať stabilitu, ale v skutočnosti budú len pestovať sebaklam, že za všetko zlé môže kríza.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí kandidáti sa zhodujeme v tom, že máme problémy v súdnictve. Na tom, že pán Harabin by nemal pokračovať v najvyšších funkciách v našom súdnictve, sa zhodneme úplne všetci okrem predsedu vlády. Hoci už aj on, po šiestich rokoch vo funkcii, odrazu v krízovom režime zistil, že súdnictvo je problém. To je žalostne málo.

Ak často hovorím, že vláda potrebuje protiváhu, lebo ju nemá ani v parlamente, ani v prezidentovi - hovorím aj o vážnej diskusii, ktorú potrebujeme. O ekonomike. O školstve, aby nám neušiel vlak, ktorý opäť budeme desaťročia dobiehať. O zdravotníctve, kde sa politické elity dokážu vášnivo sporiť o počte poisťovní, ale inak už roky prešľapujeme na mieste.

Žiaľ, nie je pravda, že sme krízu zvládli. Sú krajiny, ktoré ju zvládli oveľa úspešnejšie. Naša ekonomika a naši ľudia majú na viac. Nehovorí sa to ľahko, ale v skutočnosti sme skončili v tejto disciplíne medzi porovnateľnými krajinami na chvoste. Preto hovorím: musíme skončiť so sebaklamom, aby sme mohli začať meniť veci k lepšiemu.

Andrej Kiska

Andrej Kiska

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Kandidujem na prezidenta Slovenskej republiky ako nezávislý, nestranícky kandidát. Blogy píšem preto, aby ľudia spoznali moje názory. Roky som podnikal. Založil som spoločnosti Triangel a Quatro, vytvoril pracovné miesta pre tisíce ľudí a stretával sa denne so zlyhávaním štátu. Ale až práca v Dobrom Anjelovi mi naplno ukázala, koľko je nespravodlivosti a krívd. Charita však má svoje limity. Ak ma v mojej snahe podporia dobrí ľudia našej krajiny, verím, že dokážeme spolu zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu