Odkaz Harabinovi: Nikto nie je nedotknuteľný

"V Štrasburgu seno nežerú, dúfam, že už to Harabin pochopil", skonštatoval člen Súdnej rady pri káve po jej skončení. O výjazdových zasadnutiach Súdnej rady pod vedením Štefana Harabina stačí čítať, aby človek vedel, že je zle. Včera som zasadnutie riadiaceho orgánu slovenského súdnictva v krásnom kraji na Gemeri na Teplom vrchu videl osobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Na Súdnej rade sme si vypočuli dôvody našej hanby v zahraničí a vysvetlenie, prečo nikto zo slovenských kandidátov nebol zvolený za sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Náš veľvyslanec pri Rade Európy to vysvetlil diplomaticky, ale jasne. Že si Súdna rada nemá robiť zo Štrasburgu srandu a má navrhnúť normálnych kandidátov. Že kandidáti by mali byť schopní vykonávať vysokú súdnu funkciu na Slovensku a proces výberu by mal byť transparentný. Žiadne teplé miestečko pre Harabinovu kamarátku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa vlastne stalo? Zo siedmich uchádzačov boli štyria sudcovia. Súdna rada ale navrhla tých troch kandidátov, z ktorých ani jeden sudcom nebol! Prečo? S nádejou, že post získa vyvolená osoba. A pre istotu, aby sa v Štrasburgu nepomýlili, ju rada dala na prvé miesto v kandidátke. Veľvyslanec jemne upozornil, aby kandidátov zoradili podľa abecedy, nie podľa toho, koho si želajú za víťaza.

Pozeral som sa na to a miešali sa vo mne hanba a odhodlanie. Súdnej rade vládne jeden muž. Harabin. Málo početnú opozíciu potiera okamžite. Štrasburg nie je Slovensko. To dnes bolo očividné.

Ale čo na Slovensku? Keď si drogový mafián priateľsky telefonuje s predsedom Súdnej rady a Najvyššieho súdu, a ten sa objíma s predsedom vlády, normálny človek musí pociťovať zlosť. Ale zlosť nestačí. A nesmie sa premeniť v bezmocnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Už dopredu počujem tú otázku, že čo by som s tým ako prezident urobil. Veď Harabin je neodvolateľný a prezident nemá kompetencie.

Kompetencie? Každý byrokrat, ktorému sa nechce riešiť problémy, vám povie, že nemá kompetencie. Mám hlbokú úctu k Ústave a rozdeleniu moci. Ale to je všetko? Politika je o formalitách? Veci sa dajú meniť k lepšiemu iba s úradnou pečiatkou na papieri?

Prezidentské kompetencie bude mať hocikto, kto sa stane prezidentom. Ale dobrý prezident má autoritu.

Na stave súdnictva dnes v skutočnosti žiadnemu z troch najvyšších ústavných činiteľov nezáleží. Ak sa stanem prezidentom, táto bezmocnosť sa skončí.

SkryťVypnúť reklamu

Každý, komu Harabin a jemu podobní ublížia, musí vedieť, že prezident stojí za ním. Každý, kto sa pustí do zápasu o lepšiu justíciu, musí vedieť, že prezident je na jeho strane.

Budem sa pýtať vlády a ministra spravodlivosti. Budem chodiť do parlamentu. Prezidentský úrad bude otvorený každému poctivému sudcovi. Budem ich pozývať, vyzývať a povzbudzovať: nebojte sa, slušní ľudia stoja za vami, a teraz už aj prezident stojí za vami.

Lebo aj o tomto má byť prezidentský úrad. O autorite, ktorá pomáha, nie o alibizme, ktorý sa schováva za nedostatok kompetencií.

Hlas slušných ľudí, aj slušných sudcov bude počuť.

Andrej Kiska

Andrej Kiska

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Kandidujem na prezidenta Slovenskej republiky ako nezávislý, nestranícky kandidát. Blogy píšem preto, aby ľudia spoznali moje názory. Roky som podnikal. Založil som spoločnosti Triangel a Quatro, vytvoril pracovné miesta pre tisíce ľudí a stretával sa denne so zlyhávaním štátu. Ale až práca v Dobrom Anjelovi mi naplno ukázala, koľko je nespravodlivosti a krívd. Charita však má svoje limity. Ak ma v mojej snahe podporia dobrí ľudia našej krajiny, verím, že dokážeme spolu zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu