Politici chcú politikov, všetci ostatní chcú niečo iné

Písmo: A- | A+

Nedávno som sa zúčastnil prvej neoficiálnej prezidentskej debaty s Jánom Čarnogurským a Radoslavom Procházkom. Oproti mne stáli dvaja skúsení politici, bývalý premiér a rešpektovaný poslanec Národnej rady.

Diskutovali sme o rôznych veciach, ktoré voličov budú zaujímať. O chvíľu budú naše názory znieť z mnohých strán a dostanú sa ku každému, kto má záujem o túto krajinu. Ľudia začnú porovnávať, hodnotiť. A vyberať si.

Každý má inú, svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať dobrý prezident. Podľa agentúry Focus najviac ľudí chce, aby prezident bol nezávislý a čestný. A len 25% ľudí si myslí, že prezident by mal byť politik.

Väčšina politikov a politológov chce ale za prezidenta skúseného politika, alebo minimálne človeka, ktorý sa okolo politiky roky pohybuje. V ideálnom prípade sedel vo vláde alebo v parlamente, s každým sa pozná a vie ako fungujú zákulisné politické dohody. Jednoducho vie v tom chodiť, čo v ľudskej reči znamená, "ak chceš niečo dosiahnuť pomôžeme ti, ak ty potom pomôžeš nám." Majú pravdu. Pre nich by to bol dobrý prezident. Prezident politik.

Denne sa stretávam s ľuďmi, dostávam listy a čítam názory. Každý očakáva od prezidenta niečo iné.

Zamestnávatelia chcú prezidenta, ktorý pomôže zlepšiť podmienky pre podnikanie a tvorbu pracovných miest na Slovensku.

Študenti chcú prezidenta, ktorý im pomôže vybudovať podmienky, aby mohli slušne študovať a aby si po skončení školy vedeli nájsť prácu.

Učitelia chcú pomôcť s reformou školstva a zvýšením atraktívnosti ich povolania. Pacienti dostupnú zdravotnú starostlivosť a lekári kvalitné podmienky na prácu.

Intelektuáli a umelci chcú, aby prezident vniesol pečať svojej osobnosti do zmýšľania našich ľudí a pravdivo pomenoval javy v našej spoločnosti.

Väčšina ľudí chce, aby prezident nebol iba bábkou v rukách politikov, ale aby bol autoritou a stál na strane občanov a spravodlivosti.

Každý, s kým sa stretávam, má teda svoju predstavu, svoje očakávania. Čo ich ale spája, je potreba zmeny. Teda s výnimkou tých, ktorí sa roky pohybujú okolo politiky. Ale tých už máme asi všetci dosť.

 

Skryť Zatvoriť reklamu