reklama

Stop lekárom - gaunerom!

Tento blog som začal písať už pred rokom. Vtedy mi zavolala mamička s ťažko chorým synom, Lukášom: "Prosím, pomôžte. Lekár nám odmieta operovať dieťa, kým mu nedáme úplatok. Jeho stav sa každý deň zhoršuje a my nemáme peniaze na úplatok."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (82)

Špinavá práca

Chlapca pripravili na operáciu, oholili mu hlavu a presunuli sa na neurochirurgiu. Z nej po chvíli vybehol pán doktor, zahundral, že chlapec má zlé výsledky, že je to špinavá práca, že ju robiť nebude. Ale keď rodičia chcú, o piatej majú prísť za ním a dohodnú sa. Ďalšia mamička rodičom otvorila oči - musia dať úplatok tisíc eur.

Rodina rozmýšľala, že si na stretnutie vezme niečo na nahrávanie, aby lekára prichytili. Radili sa o tom s príbuzným, policajtom. Ale strach o dieťa, ktorého stav sa zo dňa na deň zhoršoval, bol silnejší. Rodičia energiu sústredili na inú nemocnicu, kde ich syna prijali a o pár dní aj operovali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som sa radil s políciou a začal blog o Lukášovi písať, uvedomil som si, že nestačí len kritizovať a nadávať, že je nutné niečo reálne spraviť. Zabojovať za ľudí, ktorí sa sami nevedia brániť.

Prečo im to dovolíme?

Na Slovensku je skoro 20- tisíc lekárov. Väčšina napriek marazmu, ktorý vidia, sa obetavo stará o naše zdravie. Ale nájdu sa aj takí, ktorí kvôli úplatku neváhajú riskovať život pacienta. Spájajú korupciu s tým najcennejším - našim zdravím. Ich kolegovia ich sami nazývajú gaunermi.

Gauneri si dávajú pozor a používajú prešpekulované spôsoby vynucovania úplatkov. Hovoria v hádankách, symbolicky. Sťažujú sa na vyťaženosť a nedocenenosť, ale naznačujú ochotu v „tomto výnimočnom prípade" pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prestanú prijímať telefón, neodpovedajú na esemesky, sestričke dajú príkaz ďalšiu návštevu objednať o niekoľko mesiacov. Ležali ste vo fakultnej nemocnici a mali ste pocit, že o vás sa nik nestará, ale okolo iných stále niekto behá? Každý človek rýchlo pochopí, že je nutné si starostlivosť kúpiť.

Ako je možné, že sa lekár zníži k takejto špinavosti? Je to tým, že v spoločnosti, kde "od priateľov a známych" dostávajú naši tradiční politici domy, autá a drahé hodinky, je pár sto eur smiešnou sumou? Alebo tým, že vidí ako tunelovaním zdravotníctva rozprávkovo zbohatlo množstvo ľudí?

A prečo nie sme ochotní sa s gaunermi pobiť? Pretože viac ako polovica z nás neverí súdnictvu a polícii a myslí si, že aj tak sa nič nezmení. A obávame sa, že lekára ešte budeme potrebovať a nesmieme si ho pohnevať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stop úplatkom

Text som konečne dopísal. Trvalo to dlho. Ale oddnes funguje projekt Stop úplatkom v zdravotníctve, ktorý spustila Transparency International a ktorý som inicioval a finančne podporil.

Jeho cieľom je poskytnúť obetiam lekárov-gaunerov pomoc v dvoch kritických okamihoch. Tým prvým je garancia náhradného lekára, ktorý zabezpečí kvalitné pokračovanie liečby. A tým druhým je kompletná právna a ľudská podpora pri oznámení úplatku a spolupráca so špičkovými odborníkmi na vyšetrovanie.

Všetci, ktorí nám chcete pomôcť - pacienti, lekári, dobrí ľudia - pridajte sa na stopuplatkom.sk.

Andrej Kiska

Andrej Kiska

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Kandidujem na prezidenta Slovenskej republiky ako nezávislý, nestranícky kandidát. Blogy píšem preto, aby ľudia spoznali moje názory. Roky som podnikal. Založil som spoločnosti Triangel a Quatro, vytvoril pracovné miesta pre tisíce ľudí a stretával sa denne so zlyhávaním štátu. Ale až práca v Dobrom Anjelovi mi naplno ukázala, koľko je nespravodlivosti a krívd. Charita však má svoje limity. Ak ma v mojej snahe podporia dobrí ľudia našej krajiny, verím, že dokážeme spolu zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu