Volebný zápisník: O čom sú naozaj prezidentské voľby

Nedávno som v tomto zápisníku sľúbil napísať, čo ma vo volebnej kampani prekvapilo, na čo som naozaj nebol zvyknutý. Denne poskytujem dva aj tri rozhovory médiám, odpovedám na anketové otázky, a neovplyvním, čo sa ma pýtajú. Zároveň sa denne stretávam so stovkami občanov, tento týždeň napríklad v Dolnom Kubíne, Ružomberku, dnes v Liptovskom Mikuláši... A tam sa mi väčšina ľudí kladie spravidla úplne iné otázky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Netvrdím, že na týchto stretnutiach hneď presvedčím každého. Ale otázky ľudí ma presviedčajú o správnosti kandidatúry. Moje skúsenosti s nefungujúcou ekonomikou, ktorá dusí živnostníkov, alebo so zdravotníctvom, v ktorom je pacient na poslednom mieste, alebo s nefungujúcim sociálnym systémom, a pravdaže korupcia - toto sú skutočné problémy ľudí, ktoré ma pred viac ako rokom doviedli ku kandidatúre. A nenechám sa odradiť od môjho presvedčenia, že toto sú a musia byť témy voľby prezidenta.

Potom mám v kampani aj iné stretnutia. Napríklad s troma sudcami Najvyššieho súdu. Sympatickí ľudia, skúsení odborníci, ktorým ide o dobro slovenskej justície. Vlastne by človek čakal, že v takomto postavení, na špičke justície, žijú v odbornom svete zložitých právnych otázok. Že žijú vysoko sofistikovanými filozofickými otázkami o miskách váh spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Človek by si to vlastne želal, aby to tak mohlo byť. Bohužiaľ, aj ich reálny život je o základných prekážkach, s ktorými sa slušní a čestní sudcovia stretávajú, o klanovom prostredí, v ktorom žijú a pracujú, o zavrhnutiahodných praktikách, na ktoré narážajú.

V rovnako čase čítam, ako sa v parlamente údajne chystá veľká dohoda o ústavných zmenách. Na jednej strane vládna strana navrhuje zmeny v justícii, ktoré oznámil jej predseda a prezidentský kandidát len pár týždňov pred prezidentskými voľbami. Na druhej strane opozičná strana, ktorá zasa pár týždňov pred prezidentskými voľbami navrhuje ústavné zmeny o rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhovatelia pôsobia roky v parlamente a vo vláde, Roky mali dosť času, v prípade justície hlavne povinnosť niečo urobiť. Ale spomenuli si akurát teraz, pred prezidentskými voľbami. A pretože sa im zdá, že im to môže v prezidentskej kampani ešte vylepšiť si pozíciu, dokážu sa "dohodnúť" aj za šesť dní?

Kandidujem aj preto, aby politici riešili skutočné problémy skutočných ľudí - a nielen pred voľbami.

Andrej Kiska

Andrej Kiska

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Kandidujem na prezidenta Slovenskej republiky ako nezávislý, nestranícky kandidát. Blogy píšem preto, aby ľudia spoznali moje názory. Roky som podnikal. Založil som spoločnosti Triangel a Quatro, vytvoril pracovné miesta pre tisíce ľudí a stretával sa denne so zlyhávaním štátu. Ale až práca v Dobrom Anjelovi mi naplno ukázala, koľko je nespravodlivosti a krívd. Charita však má svoje limity. Ak ma v mojej snahe podporia dobrí ľudia našej krajiny, verím, že dokážeme spolu zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu