Sprvoti som si myslela, že Krivoštianka je slangový názov a nemá nič spoločné s oficiálnym pomenovaním. Opak je pravdou, a k tomuto názvosloviu sa viaže aj legenda... určite si viete domyslieť aká. Nechajme legendy legendami, poďme si predstaviť západný cíp Vihorlatských vrchov, ktoré sú najvýchodnejšie položeným pohorím sopečného pôvodu na Slovensku.



Krivoštianka je najvyšším pohorím celku Humenské vrchy a jej hrebeň sa tiahne okolo 2 km zo západu na východ. Existuje niekoľko ciest ako sa na tento hrebeň dostať, my sme sa vybrali z dedinky Jasenov, ktorá je známa aj zrúcaninou hradu s rovnomenným názvom. A vlastne, nebola to túra, ale cyklotúra. Nemali sme zmapovaný terén, ale dozvedeli sme sa, že šikovní mládenci z Jasenova pobrali fúkar na lístie, pivko a dobrú náladu a vyčistili cestu, aby si nie len oni mohli užiť celkom adrenalínový terén.

Charakter lesnej cesty sa mení s narastajúcimi výškovými stupňami. Pribúdajú kamene, popadané konáre stromov, cesta sa zužuje. A navôkol začína rozvoniavať jar. Chochlačka dutá vytvára po južnej strane krivoštianskeho hrebeňa farebný kvetinový koberec. Nádherne rozvoniava táto jedovatá kráska, ktorá kvitne od marca do apríla ešte pred olistením stromov.






Vychutnávame si domácu bábovku a kávu z termosky. Treba sa posilniť pred strmým zjazdom naspäť do Jasenova, ktorý pokračuje spomínanou zelenou značkou. Na rázcestí si môžete vybrať, či chcete navštíviť aj zrúcaninu hradu Jasenov. Videli sme pred nami blížiaci sa kopec na hrad a tlačiaci čas (do ôsmej doma!), takže sme si návštevu hradu odložili na iný deň. Pripájam ale fotku z nedávneho výletu naň.

Kilometre v nohách a nová destinácia Vihorlatských vrchov objavená. Onedlho budú moje zápisky smerovať ešte východnejšie - do Polonín za zubrami, najväčšími voľne žijúcimi živočíchmi na území Slovenska. Stretneme ich?