Pár dní sa mráz teší, že môže (c)hladiť lúky i polia (nie len) východných končín Slovenska. Vrtkavé počasie rado špekuluje a nenechá nás dlho sa tešiť bielej pokrývke. Zrazu musia hory skrývať všetok sneh, a tak sa opätovne vracia jesenná módna kolekcia na scénu. Voda sa nezmestí do bystrín a zurčí pomedzi stromy. Občas slnko vykukne, občas vetrík zaduje. Matka Príroda vie, že všetko, čo vytvorí, je trendy. My sme prijali všetky jej vášne, vďaka home office sa vraciame do končín, kde sme vyrastali, a hľadáme poznané i nepoznané.
O dedinke Zemplínske Hámre, ktorá sa nachádza v tejto oblasti, som písala v predošlom článku. Pokojne si prečítajte znova: https://kislikova.blog.sme.sk/c/536192/horou-i-dolinou-obce-zemplinske-hamre.html. Tentokrát zostávam doma aj počas lockdown-u. Doma na vychodze. Na najvýchodnejšom východe spolu s drahými rodičmi. To môže znieť pre niektorých ako výzva - opätovné osvojenie si praktík rodičovskej výchovy je veru záživné. Ale za to cenné a radostné. Vytváram bublinu,´homofisujem´. Pošlem posledný email a už aj utekám preč od Turingového stroja nachytať toľko čerstvého vzduchu, koľko sa len dá.




Všade dobre, doma najlepšie, ale ja sa vrtím, lebo by to chcelo menší úlet z teplého hniezda. Samozrejme, v rámci okresu... Stretávam kamošku Zuzku, ochranárku prírody a divočiny a odbornú lektorku, ktorá organizuje v rámci Nadácie Aevis vzdelávacie exkurzie v Poloninách. Prichádza s nápadom vypožičania si elektrobicyklov. Je to nová služba, ktorú ponúka Turistické informačné centrum pri RO Sninské Rybníky. Návštevníci tak môžu využívať bicykle nie len v Poloninách, ale aj vo Vihorlatských vrchoch, ktoré si podávajú susedskú ruku. Momentálne je centrum zatvorené, no po telefonickej dohode je možné vypožičanie elektrobicyklov aj mimo sezóny (bližšie informácie nájdete na stránke: https://regionpoloniny.sk/cyklistika/).



Túlame sa Poloninami a Vihorlatskými vrchmi a robíme tiňu-tiňu kadzi-tadzi nás nohy vedú. Oblasť NP Poloniny bola v minulosti známa ako Vlčie hory (odporúčam dokument https://www.outdoorfilmy.sk/filmy/vlcie-hory/). Dodnes sú Poloniny autentické, živé, vskutku atraktívne. Čo i len človek vybehne na lúku, už ho tam čaká diviak, ktorý si hľadá potravu. Čo i len človek podíde k vodnej nádrži Starina, objaví stopy divých zvierat, ktoré sa tu napájajú. Všade Vás pritom sprevádzajú zvučné šteboty vtákov, ktorí sa tešia Vašej návšteve. Okrem iného región ponúka aj exkurzie na identifikáciu zvukov vtáctva a môžete tu pozorovať zubrov v ich prirodzenom prostredí.
Nezaostávajú ani Vihorlatské vrchy vytvorené sopečnou činnosťou s dominantami ako Sninský Kameň, jazerom Morské oko či rovnomennou vyhasnutou sopkou Vihorlat. Práve minulý rok minister životného prostredia získal podporu pre vyhlásenie novej Prírodnej rezervácie Vihorlatský prales v spomínaných Vihorlatských vrchoch. Veľká časť pralesu je zapísaná v piatom stupni ochrany. Nachádzajú sa tu buky, ktoré sú staré 240 rokov! Tie buky už veru museli stretnúť hojne medveďov. Áno, aj tu sa mackovia nachádzajú. A ešte toľko divej zveri, koľko si len viete predstaviť.







Sninský okres je možno situovaný od ruky, ale vďaka jeho rôznorodosti, službám, stezkám a cyklotrasám, ktoré ponúka, Vás môže vtiahnuť do nádherných divov prírody. Veľakrát sa stane, že počas svojho výletu sa ocitáte sami v hlbokom lese. Tento región preto vyhľadávajú nadšenci divokej prírody a pozorovatelia lesnej zvery. Navyše, keď sa skončí núdzový stav a pohostinstvá otvoria brány dokorán, verím, že si po východniarskom dobrodružstve radi vychutnáte chladené čapované pivo. Tak teda držím palce všetkým home office pracovníkom, aktívnemu životnému štýlu a prírode zdar! Najvýchodnejší východ Vás rád uvidí.