Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska

Aké krásne je pozorovať svoju domovinu, ktorej scenéria sa denno-denne mení s prichádzajúcim mrazom. Miesta navštívené v mladších letách dnes vnímam oveľa intenzívnejšie. Vitajte aj Vy vo Vihorlatských vrchoch a v NP Poloniny!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Pár dní sa mráz teší, že môže (c)hladiť lúky i polia (nie len) východných končín Slovenska. Vrtkavé počasie rado špekuluje a nenechá nás dlho sa tešiť bielej pokrývke. Zrazu musia hory skrývať všetok sneh, a tak sa opätovne vracia jesenná módna kolekcia na scénu. Voda sa nezmestí do bystrín a zurčí pomedzi stromy. Občas slnko vykukne, občas vetrík zaduje. Matka Príroda vie, že všetko, čo vytvorí, je trendy. My sme prijali všetky jej vášne, vďaka home office sa vraciame do končín, kde sme vyrastali, a hľadáme poznané i nepoznané. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O dedinke Zemplínske Hámre, ktorá sa nachádza v tejto oblasti, som písala v predošlom článku. Pokojne si prečítajte znova: https://kislikova.blog.sme.sk/c/536192/horou-i-dolinou-obce-zemplinske-hamre.html. Tentokrát zostávam doma aj počas lockdown-u. Doma na vychodze. Na najvýchodnejšom východe spolu s drahými rodičmi. To môže znieť pre niektorých ako výzva - opätovné osvojenie si praktík rodičovskej výchovy je veru záživné. Ale za to cenné a radostné. Vytváram bublinu,´homofisujem´. Pošlem posledný email a už aj utekám preč od Turingového stroja nachytať toľko čerstvého vzduchu, koľko sa len dá. 

SkryťVypnúť reklamu
Mať prácu z domu je síce krásna vec, ale keď sa pozriem z okna a vidím ako príroda čaruje, neobsedím na sedacej časti tela.
Mať prácu z domu je síce krásna vec, ale keď sa pozriem z okna a vidím ako príroda čaruje, neobsedím na sedacej časti tela. (zdroj: dk)
Cesty ktovie akej triedy. Dá sa to zniesť, keď sme stratení v čiarach ciest.
Cesty ktovie akej triedy. Dá sa to zniesť, keď sme stratení v čiarach ciest.  (zdroj: dk)
Zemplínske Hámre. Obec sa nachádza v najvýchodnejšom okrese Slovenska - v okrese Snina.
Zemplínske Hámre. Obec sa nachádza v najvýchodnejšom okrese Slovenska - v okrese Snina. (zdroj: dk)
Jedného dňa sa človek zobudí a vidí kalamitu a nádheru v jednom. Potom ho smiech prejde, keď vie, koľko roboty ho čaká s odhrabávaním. Aby toho nebolo málo, elektrina si zoberie dovolenku a pracovný laptop je nabitý na polovicu. Z polhodinovej obedňajšej pauzy tak čerpám päťhodinovú. Teším sa zo snehu.
Jedného dňa sa človek zobudí a vidí kalamitu a nádheru v jednom. Potom ho smiech prejde, keď vie, koľko roboty ho čaká s odhrabávaním. Aby toho nebolo málo, elektrina si zoberie dovolenku a pracovný laptop je nabitý na polovicu. Z polhodinovej obedňajšej pauzy tak čerpám päťhodinovú. Teším sa zo snehu. (zdroj: dk)

Všade dobre, doma najlepšie, ale ja sa vrtím, lebo by to chcelo menší úlet z teplého hniezda. Samozrejme, v rámci okresu... Stretávam kamošku Zuzku, ochranárku prírody a divočiny a odbornú lektorku, ktorá organizuje v rámci Nadácie Aevis vzdelávacie exkurzie v Poloninách. Prichádza s nápadom vypožičania si elektrobicyklov. Je to nová služba, ktorú ponúka Turistické informačné centrum pri RO Sninské Rybníky. Návštevníci tak môžu využívať bicykle nie len v Poloninách, ale aj vo Vihorlatských vrchoch, ktoré si podávajú susedskú ruku. Momentálne je centrum zatvorené, no po telefonickej dohode je možné vypožičanie elektrobicyklov aj mimo sezóny (bližšie informácie nájdete na stránke: https://regionpoloniny.sk/cyklistika/). 

SkryťVypnúť reklamu
A už aj brázdime snehom posypané cesty.
A už aj brázdime snehom posypané cesty. (zdroj: dk)
...pred pár dňami to boli cesty posypané jesennou ´stokolórou´.
...pred pár dňami to boli cesty posypané jesennou ´stokolórou´. (zdroj: dk)
Hovoríme svoje hlasné ÁNO aj blatu a defektom. Pri vypožičaní e-bajku dostanete k dispozícii aj prilbu, pumpu, nahradnú dušu a náradie. Duša je dôležitá. Navyše, zákazník musí cítiť dôveru a spoľahlivosť, a už spomínaná lektorka Zuzka je toho živým príkladom. Ba veru, ani medveď ju neprekvapí.
Hovoríme svoje hlasné ÁNO aj blatu a defektom. Pri vypožičaní e-bajku dostanete k dispozícii aj prilbu, pumpu, nahradnú dušu a náradie. Duša je dôležitá. Navyše, zákazník musí cítiť dôveru a spoľahlivosť, a už spomínaná lektorka Zuzka je toho živým príkladom. Ba veru, ani medveď ju neprekvapí.  (zdroj: dk)

Túlame sa Poloninami a Vihorlatskými vrchmi a robíme tiňu-tiňu kadzi-tadzi nás nohy vedú. Oblasť NP Poloniny bola v minulosti známa ako Vlčie hory (odporúčam dokument https://www.outdoorfilmy.sk/filmy/vlcie-hory/). Dodnes sú Poloniny autentické, živé, vskutku atraktívne. Čo i len človek vybehne na lúku, už ho tam čaká diviak, ktorý si hľadá potravu. Čo i len človek podíde k vodnej nádrži Starina, objaví stopy divých zvierat, ktoré sa tu napájajú. Všade Vás pritom sprevádzajú zvučné šteboty vtákov, ktorí sa tešia Vašej návšteve. Okrem iného región ponúka aj exkurzie na identifikáciu zvukov vtáctva a môžete tu pozorovať zubrov v ich prirodzenom prostredí. 

SkryťVypnúť reklamu

Nezaostávajú ani Vihorlatské vrchy vytvorené sopečnou činnosťou s dominantami ako Sninský Kameň, jazerom Morské oko či rovnomennou vyhasnutou sopkou Vihorlat. Práve minulý rok minister životného prostredia získal podporu pre vyhlásenie novej Prírodnej rezervácie Vihorlatský prales v spomínaných Vihorlatských vrchoch. Veľká časť pralesu je zapísaná v piatom stupni ochrany. Nachádzajú sa tu buky, ktoré sú staré 240 rokov! Tie buky už veru museli stretnúť hojne medveďov. Áno, aj tu sa mackovia nachádzajú. A ešte toľko divej zveri, koľko si len viete predstaviť. 

Výhľad na Ďurkovec. Jeho vrcholom prechádza slovensko-poľská štátna hranica.
Výhľad na Ďurkovec. Jeho vrcholom prechádza slovensko-poľská štátna hranica.  (zdroj: zb)
Kráčame my na kopec, a tam zrazu veľký kanec. Podlámu sa kolená, cítim už som spotená. Chúďa diviak hladný je, ani si nás nevšimne. Ešteže termosku so sebou máme, hneď si vínkom pripíjame. POLONINY - neskutočne skutočné.
Kráčame my na kopec, a tam zrazu veľký kanec. Podlámu sa kolená, cítim už som spotená. Chúďa diviak hladný je, ani si nás nevšimne. Ešteže termosku so sebou máme, hneď si vínkom pripíjame. POLONINY - neskutočne skutočné.  (zdroj: dk)
Stopy vlka dravého v obci Dara, ktorej obyvatelia boli evakuovaní a vysťahovaní kvôli výstavbe vodnej nádrže Starina. Tá je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe.
Stopy vlka dravého v obci Dara, ktorej obyvatelia boli evakuovaní a vysťahovaní kvôli výstavbe vodnej nádrže Starina. Tá je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe. (zdroj: dk)
Domček na stračej nôžke.
Domček na stračej nôžke. (zdroj: dk)
Janíčkova skalka je súčasťou Vihorlatského pralesu. Všetky oblasti piateho stupňa ochrany sú postupne označované.
Janíčkova skalka je súčasťou Vihorlatského pralesu. Všetky oblasti piateho stupňa ochrany sú postupne označované. (zdroj: dk)
Pohľad na Vihorlat (1076 m n.m.)
Pohľad na Vihorlat (1076 m n.m.) (zdroj: dk)
Decembrové farebné tóny. Sninský kameň (1005 m n.m.)
Decembrové farebné tóny. Sninský kameň (1005 m n.m.) (zdroj: dk)

Sninský okres je možno situovaný od ruky, ale vďaka jeho rôznorodosti, službám, stezkám a cyklotrasám, ktoré ponúka, Vás môže vtiahnuť do nádherných divov prírody. Veľakrát sa stane, že počas svojho výletu sa ocitáte sami v hlbokom lese. Tento región preto vyhľadávajú nadšenci divokej prírody a pozorovatelia lesnej zvery. Navyše, keď sa skončí núdzový stav a pohostinstvá otvoria brány dokorán, verím, že si po východniarskom dobrodružstve radi vychutnáte chladené čapované pivo. Tak teda držím palce všetkým home office pracovníkom, aktívnemu životnému štýlu a prírode zdar! Najvýchodnejší východ Vás rád uvidí. 

Dominika Kislíková

Dominika Kislíková

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  59x

Kúsok po kúsku skladám mozaiku navštívených miest. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu