Nenápadné mesto na severe nízkej zeme sa pýši viacerými titulmi. Na prelome 16. - 18. storočia bol Leeuwarden hlavným mestom štátu a v súčasnosti je dôležitým centrom biznisu a startupov. V roku 2018 sa stal Európskym hlavným mestom kultúry a jeho ulice boli už dvakrát ocenené ako najkrajšie nákupné bulváre v Holandsku. Nie len uličky, ale aj samotné obchody sú pretvárané na privátne galérie, a tak nakupovanie vytvára umelecký zážitok.

Kvalita väčšiny výrobkov potvrdzuje, že všetko musí mať istý štandard a dôkladný štýl. Holanďania sú tiež veľmi vynaliezaví. Takmer žiadna budova nechátra a snažia sa každej pamiatke vrátiť dych. Dovolili si napríklad zrekonštruovať historickú budovu bývalej väznice (presnejšie nápravno-výchovného ústavu) na hostel a obchodné centrum. A nenechali matku históriu napospas osudu. Podzemné väzenské priestory, ktoré boli pod vtedajším nemeckým dohľadom, sú stále k dispozícii. Je tam síce silný močový zápach, ale zato príjemný chládok.


Pre fanúšikov pouličného umenia je Leeuwarden hotový raj. Je plný výtvorov, ktoré so sebou prinášajú zmysluplné odkazy pre rôzne generácie. Fascinujúce posolstvá ani netreba hľadať, doslova po vás pokukujú. Preto je príjemné zavítať do ulíc tohto nie rušného mesta a užívať si atmosféru street artu.




Symbolom mesta Leeuwarden, ktoré je okrem iného i rodiskom slávnej kurtizány Mata Hari, je táto skrivená nezbednica. Veža De Oldehove je zároveň také malé chúďa. Pri jej stavbe ju začali vykrivovať od samého základu. Nad hlavným mestom regiónu Fryslân sa týči od 16. storočia a odchýlka jej sklonu sa približuje dvom metrom. Šikmá veža holandská je priamou konkurenciou veže v Pise a všetkým šikomostiam omylom postavených.

Každý, kto má zdravé nohy, ruky, brázdi nekončiace cyklistické chodníky. Cyklistická sieť v rámci Holandska tvorí neuveriteľných 32 000 km a pozdĺž ciest nájdete nádherné dvojkolesové kúsky. Cyklisti majú na prechodoch prednosť. Pokiaľ auto zrazí cyklistu, na vine je stále vodič. Pokiaľ zrazí cyklista chodcu, znamená to, že chodec nepochádza z Holandska. Mali sme párkrát na mále a skončili by sme pod kolesami bicykla. Oni sa snáď rútia odvšadiaľ. Nuž, nechali sme sa preto aj my zlákať touto kolesovou inváziou (alebo skôr radšej zraziť ako byť zrazený) a požičali sme si bicykle. Krajina sama o sebe nemá skoro žiadne prevýšenie. Trasy sú nenáročné a krásne.


Leeuwarden má skvelo situovanú polohu na návštevu malých ostrovov na severe krajiny. Stačí sa presunúť do prístavného mesta Harlingen vzdialeného 20 minút vlakom a odtiaľ nastúpiť na luxusnú loď. Svojou návštevou som poctila ostrov Vlieland, ktorý je najviac vzdialený od pevniny. Hneď po vystúpení z lode v obci Oost-Vlieland uteká tisícka pasažierov do požičovní bicyklov, ktoré poskytujú zadarmo - to bolo opäť radosti. Táto obec je jediným rušným miestom na ostrove s množstvom drahých obchodov a reštaurácií. Súčasťou ostrova je piesková duna, spomínaná dedinka Oost-Vlieland ako jediné tamojšie osídlenie a časť ostrova je zapísaná v UNESCO, kde je tzv. safari divých kačiek. Žiadne škaredé káčatko som ale nenašla, všetky okrídlence boli pestré a zvláštne pekné.



Po takejto ostrovnej psychohygiene by bola škoda neochutnať legalizovaný zázračný pokrm - čokoládku s príchuťou marihuany. Všetko farebné bude farebnejšie, všetko živé ešte živšie. Telo je tri hodiny nabádané na lietanie, relax a prílišné sústredenie sa. Hlad, smäd, búšenie srdca, energia - intenzívny zážitok, mnohotvárna empíria.

Keby mi bol niekto povedal, že sa chystá na dovolenku do Holandska, asi by som tomu nerozumela. Po jeho návšteve ale mením názor. Región Fryslân ponúka jednoduché, zrozumiteľné cestovanie, nenáročné trasy, kvalitu na každom rohu, čisté priestranstvá a svieži vzduch. Ekologické vnímanie a inteligencia obyvateľov je závideniahodná. Ešte pikoška pre slečny a dámy - hmýri sa tam veľké množstvo pekných mužov! Do skorého videnia, Leeuwarden!
