Tvorený ohňom, tvarovaný ľadom. Teperíš sa tam, lebo si myslíš, že práve pri tvojej trojhodinovej plavbe loďou vyskočí päťmetrová veľryba alebo pri pohľade na sopku začne chrliť láva. Ach, prestaň byť naivný! Island nefunguje na lusknutie prsta. Ten ti síce s radosťou pripraví pozoruhodné predstavenie, ale musíš si na neho pekne počkať.

Pre jeho drsné chovanie a neústupčivý vietor sa chceš pri výstupe z lietadla otočiť a utekať do svojej vyhriatej postele. Potom si spomenieš, že v tvojom kufri je skrytá päťdesiatpercentná medicína. A zrazu je Island tou najčarovnejšou krajinou na svete. Hotová alchýmia!

Island je pomerne mladý ostrov pripomínajúci dospievajúceho adolescenta, ktorý sa chce búriť voči pravidlám, teší sa maličkostiam, ladne tancuje, falošne spieva a degustuje zakázané. Veselo si vietor vykrúca metrové ihličnany, ktoré sa nejakým spôsobom ešte udržali na kamenistej, lávou pokrytej pôde. Drvivá väčšina stromov sa použila na výrobu vikingských lodí a, žiaľ, vtedy si severskí dobyvatelia ešte neuvedomili, že obnova stromov v subarktickom oceánskom podnebí je nereálna. Následne vznikli takéto pusté planiny pozdĺž celého ostrova.





Kedysi krutí bojovníci, dnes umelecké duše. Títo potomkovia Vikingov si teraz začali vykresľovať scénické obrazy po ich prostých obydliach. V Reykjavíku, najsevernejšom hlavnom meste sveta, doslova prekvitá pouličná scéna. Stačí zaliezť do ktorejkoľvek uličky a naskytne sa ti pohľad na krásne a extravagantné diela street artu.


Za tieto maľby by určite od svojho starého otca, udatného Vikinga, pochvalu nedostali. Začo by ale pyšní boli, je najväčšia zbierka penisov na svete. Áno, v tomto malebnom mestečku sa nachádza múzeum s najväčším počtom exponátov pohlavných orgánov zo samčej živočíšnej ríše. Vysušené alebo naložené vo formaldehyde. Od veľryby až po škrečka.


Po zážitku vo falologickom múzeu sa presunieš na sever do mesta Akureyri - mesta plného lásky a srdiečkových semaforov. Je tam ukrytá spojitosť? Kto vie. Každopádne nepoznám šťastnejších šoférov áut, ktorí zastavujú na červenej. Srdcia sa na semaforoch objavili ako výsledok finančnej krízy v roku 2008, kedy vznikla potreba pozitívneho myslenia a kladenie dôrazu na to, čo je vlastne v tomto živote dôležité.


Island je plný kontrastov. Človek tu denne bojuje o prežitie s prírodnými podmienkami a na strane druhej si praje, aby mohol v tejto krajine zomrieť. No povedz, kde ťa na Slovensku privezie luxusná limuzína na vlastnú poslednú rozlúčku?

A po obrade si tvoja rodina a známi môžu užiť prekrásny pohľad na mohutnú stavbu kostola Hallgrímskirkja.

Ozajstné čadičové stĺpy sa tu týčia na viacerých miestach. Snáď najznámejšie z nich môžeš nájsť v objatí vodopádu Svartifoss. Práve jeho scenéria inšpirovala architektúru už spomínaného kostola Hallgrímskirkja.

Pláž Reynisfjara rozprestierajúca sa na južnom pobreží krajiny pri rybárskej dedinke Vík je jedna z najnavštevovanejších a najtypickejších čiernych pláží na svete. Atlantický oceán bičuje pobrežie a jeho nevyspytateľné vlny sa prikradnú až k obrovským čadičovým komínom. Pri návšteve pláže okamžite zbadáš skalnaté útvary vystŕkajúce z vody. A tak ako každé miesto na Islande je opradené legendou, aj tieto kamene majú svoj príbeh. Jedna z mnohých povier hovorí, že veľké čadičové stĺpy boli tiež raz trolmi, ktorí sa snažili vytiahnuť lode z oceánu na breh. Avšak títo trolovia boli zoslabnutí a v noci vyšli na vodu príliš neskoro. Na obzore vytrysklo slnko lúče a mužíci v oceáne skameneli.

Či už veríš v trolov, elfov alebo na iné bytosti, vedz, že v každej legende je štipka pravdy. A my sme objavili aj ich príbytky. Malé drevené chatrče izolované machom a trávou sú pritúlené k horám, tie ich v závetrí chránia.

Krajina je známa svojím prírodným teátrom. Je tak unikátna, že ešte aj jej unikátnosť je jedinečná. Počas hodinovej jazdy autom k vodopádu Skógafoss ukázal dážď, sneh a vietor svoju silu. Po výstupe z auta sa na pravej strane predieralo slnko, odohnalo mračná a dovolilo nám pristúpiť bližšie k padajúcej vode. Chladné kvapky osviežujú tváre a dúha nám venuje pozornosť. Samý gýč.

Cestami-necestami krajina ohňa a ľadu mení svoj charakter. Je tak premenlivá a intenzívna, že ti z každej strany padne do oka. Alebo oslepí pohľadom na slnkom zaliate azúrovomodré ľadovce.



Meditácia je jednou z činností, ktorú si na tomto mieste dokážeš zdokonaliť. Kraj ti na to ponúka nie len šíre priestranstvá a plochy, ale aj malé útle kostolíky, kde naberieš energiu. Zrazu sa ocitneš na mieste, kde sa stretáva islandský vzduch s vôňou ihličnanov priamo z Podpoľania. Slovenský drevený kostolík je v dedinke Reydarfjördur unikátom. Posvätený 17. júna 2017. Presne pred 73 rokmi sa stal Island nezávislým štátom.


Keďže nájsť si komfort v prírode kvôli vetru a mokrému povrchu nie je až také ľahké, miestni obyvatelia sa snažia zútulniť si svoje obydlia aj tým, že na parapetné dosky vykladajú minimalistické predmety, ktoré pohladia oko návštevníka. Veľakrát sme sa pri týchto domácich galériách zastavili. Ako býva zvykom v iných škandinávskych krajinách, ľudia necítia potrebu zatvárať seba medzi stenami a žalúziami, tak aj každé islandské obydlie ponúka možnosť nazrieť rodinám do ich domčekov. Stane sa, že popri tvojej zvedavosti budeš svedkom inscenácie rodinnej večere - vtedy domácim s úctou zakývaj. Tvoj milý akt ocenia, odkývajú, všetci sa pousmejete a pokračuješ ďalej. Veľmi milé a elegantné.

V jednoduchosti je krása. Skús sa preto dotýkať mäkučkých machových porastov, ochutnávaj sneh, započúvaj sa do tryskajúcej vody. Nesnaž sa bojovať so severským víchrom, práve naopak - prijmi jeho silu. Keď bude k tebe priklonená šťastná hviezda, zazrieš aj polárnu žiaru, ktorá bude tancovať a vlniť sa len pre teba. Pripi si na to! Veď na Islande regeneruješ dušu a po príchode domov pečeň. Je len na tebe, či sa do tejto zeme zamiluješ alebo zamiluješ ešte viac. Ten Island je naozaj na nezaplatenie...