Každý človek, ktorý sa venuje seriózne niektorej činnosti, pocíti na určitom stupni svojho vývoja potrebu konfrontovať svoje výsledky a svoje postupy s inými ľuďmi, aby zistil, aký dobrý je, ako napreduje, akí sú tí iní, ako to robia iní – aby našiel seba aj svoju cestu. Takisto aj amatérski fotografovia sa zúčastňujú súťaží, usporadúvajú výstavy, združujú sa do fotoklubov alebo prispievajú do osobitného druhu súťaže – do mapových okruhov.
Mapový okruh je celoročná súťaž kolektívov amatérskych fotografov – fotoklubov. Každý zúčastnený fotoklub vyberie spomedzi svojich členov kolekciu najlepších fotografií vhodných pre výstavy a posiela postupne ostatným zúčastneným klubom na ocenenie. Každý fotoklub tiež vyhodnocuje snímky svojich súperov a výsledky posiela organizátorovi príslušného ročníka, ktorým môže byť vždy ten istý alebo každý rok iný fotoklub z daného mapového okruhu. Hodnotí sa každá fotografia, pravidla hodnotenia sú v rôznych mapových okruhoch rôzne. Z výsledkov hodnotenia zostaví organizátor poradie najúspešnejších jednotlivcov a poradie najúspešnejších klubov a zorganizuje stretnutie zástupcov fotoklubov. Niekedy pripraví aj výstavu najlepších fotografií. Každý člen fotoklubu, účastníka mapového okruhu, si takým spôsobom môže zmapovať tvorbu mnohých iných autorov bez náročného cestovania.

Základným zmyslom mapových okruhov je spoznať tvorbu v iných kluboch, vidieť, ktorým smerom sa uberajú amatéri v iných miestach a v neposlednom rade načerpať inšpiráciu a tvorivé nápady z diel iných autorov. Niektoré okruhy majú silnú tradíciu, existujú už desiatky rokov a zúčastnili sa v nich desiatky kolektívov. Iné sú skôr komornou záležitosťou niekoľkých geograficky blízkych tvorivých skupín niekedy prepojených aj osobnými vzťahmi. Veľký fotoklub môže byť zapojený aj do viacerých mapových okruhov, pokiaľ jeho členovia dokážu vyprodukovať dostatok reprezentatívnych fotografií. Účasť v mapovom okruhu je dobrovoľná, mapové okruhy fungujú na nadšení ich účastníkov a vzájomnej dôvere zúčastnených fotografických skupín.
Najstarším mapovým okruhom v česko-slovenskom priestore je zrejme Mapový okruh Vysočina, k ďalším význačným mapovým okruhom patria Nekázanka, Blatenská růže a Českobudejovický mapový okruh, v minulosti tiež Tatranský mapový okruh. Všetky majú pôvod ešte v spoločnom československom štáte. Po rozdelení Československa bolo prakticky nemožné vymieňať si výtvarné diela do susedných štátov a aktívne mapové okruhy ostali hlavne v Českej republike. Na Slovensku vznikol nový, výlučne slovenský, Petzvalov mapový okruh. Niektoré mapové okruhy si ale dokázali udržať popularitu aj ako spoločné česko-slovenské mapové okruhy napriek veľkým obtiažiam administratívneho charakteru pri posielaní kolekcií fotografií do susedného štátu.

Českobudejovický mapový okruh (ČBMO) vznikol v roku 1962 z iniciatívy vtedajšieho Združenia fotokrúžkov v Českých Budejoviciach. Od roku 1963 je nositeľom tradície tohto okruhu českobudejovická skupina FOTOS. V skoro polstoročnej histórii mapového okruhu sa v ňom vystriedali cez tri desiatky tvorivých kolektívov, zúčastnilo sa ho viac ako 600 autorov a hodnotilo sa skoro desaťtisíc snímok.
Organizátorom posledného 47. ročníka Českobudejovického mapového okruhu 2008/2009 je známy košický fotoklub NOVA. Tohto ročníka sa zúčastnilo 126 autorov s celkovo 225 fotografiami, ktorí zastupovali 15 zúčastnených fotoklubov z Českej a Slovenskej republiky. Košický klub NOVA sa zúčastnil 15 fotografiami od 9 autorov, do súťaže sa zapojili aj Fotoklub GAMA zo Žiliny a Fotoklub Karola Plicku z Martina. Záverečné vyhodnotenie najlepších fotografií tohto ročníka prebehlo v sobotu, 3. novembra 2009 v Slovenskom technickom múzeu.

Poradie najlepších fotoklubov:
Fotoklub Nekras, Jablonec nad Nisou, Česká republika
Fotoklub Gama, Žilina, Slovenská republika
Fotoklub NOVA, Košice, Slovenská republika
Poradie najlepších súťažných fotografií:
Baletka, autor Jaromír Zajíček, Fotoklub Chrudim
Paprsky, autor Václav Novotný, Fotoklub Nekras Jablonec nad Nisou
Cesta za světlem, autor Jiří Zápalka, Fotoklub Okamžiky Zlín
Organizáciu 47. ročníka ČBMO finančne podporil Košický samosprávny kraj. K organizácii prispela aj Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Vďaka pochopeniu vedenia Slovenského technického múzea je súbor najlepších prác z tohto ročníka prístupný aj širokej verejnosti v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach, Hlavná 88 od 3. do 26. októbra 2009. Výstava je umiestnená v troch miestnostiach na 1. poschodí, vstupné 1 euro. K návšteve odporúčam využiť skôr podmračný deň, keďže fotografie sú kryté lesklým sklom a počas jasného slnečného dňa je vnímanie fotografií sťažené nepríjemnými odrazmi od veľkých okien.
Výstava poskytuje záujemcom o fotografickú tvorbu aktuálny pohľad na rôzne žánre amatérskej fotografie a ponúka inšpirácie k vlastnej tvorbe. Osobne mňa príjemne prekvapila víťazná fotografia „Baletka“, keďže používa techniku, ktorú na SME blogu uviedlo milované Iviatko. Fotografia „Sklíčka“ najviac oslovila môjho syna príbehom, ktorý ponúkla v harmonickej skladbe a strohá architektonická skratka „Z neba do pekla“ najviac zaujala mňa. Zaujímavých fotografií je ale na výstave oveľa viac, navyše každý človek má svoje vlastné vnímane umenia a preto sa oplatí ísť si pozrieť výstavu osobne.
Slovenské technické múzeum, Košice, Hlavná 88
3. - 26. októbra 2009, Út-Pá 8:00-17:00, So-Ne 12:00-17:00

Víťazná fotografia 47. ročníka Českobudejovického mapového okruhu.
Baletka. Autor Jaromír Zajíček, Fotoklub Chrudim (reprodukcia)

Sklíčka. Autor Václav Novotný, Fotoklub Nekras Jablonec nad Nisou.
4-5. miesto v 47. ročníku ČBMO (reprodukcia)

Z neba do pekla. Autor Miroslav Sliváši, Fotoklub NOVA Košice (reprodukcia)