Väčšina umelcov využíva vo svojich dielach bežné predmety, ktoré poznáme zo všedného života, dáva im vlastnú interpretáciu a vlastné vnímanie, ktoré sa ako diváci snažíme pochopiť. Často sa niekomu darí objaviť umelcov úmysel alebo nájsť v diele vlastnú myšlienku len preto, že vyobrazené predmety, pocity, príbehy či pohľady v určitej forme vie dobre spojiť s predmetmi a zážitkami zo svojho života. Ako ale vyjadriť svet vzorcov, matematických poučiek alebo fyzikálnych teórií, keď ich obyčajný návštevník výstavy často ani nestretol a už vôbec nepozná ich účel a zmysel?
Túto neľahkú úlohu sa niekoľko rokov pokúša riešiť umelkyňa pochádzajúca z Moravy, presnejšie z Hanej, ktorá vyštudovala matematiku a fyziku na Prírodovedeckej fakulte v Olomouci, pracovala ako stredoškolská učiteľka na rôznych školách a desiatky rokov aktívne pôsobila v Jednote československých matematikov a fyzikov - RNDr. Jitka Brůnová-Lachmann. Popri pôsobení v exaktných vedách – matematike a fyzike - prejavovala paní Jitka svoje umelecké cítenie v obrazoch aj v poézii. Diela inšpirované svetom vedy vystavovala doma aj v zahraničí, často aj na akademickej pôde a niekedy aj ako zaujímavé a príjemné osvieženie vedeckých podujatí.

Pocta Petzvalovi (Jitka Brůnová-Lachmann)
Vo svojej tvorbe sa paní Jitka Brůnová-Lachmann nesústreďuje iba na svet fyziky a matematiky, ale inšpiruje sa aj rodinou a svojimi priateľmi alebo poéziou. Ilustruje knihy a publikuje básne. Z posledných význačnejších počinov autorky možno spomenúť napríklad jej tohtoročnú výstavu "Pocta Jiřímu Wolkrovi" v meste Prostějov, inšpirovanú Wolkerovou poéziou, výstavu v Galérii Étienne de Causans na Rue de la Seine v Paríži v roku 2009 zaoberajúcu sa svetlom alebo výstavu "Pocta Theodoru Hanschovi" pred 3 rokmi pripravenú v spolupráci s Akadémiou vied ČR v Prahe.

Tichá ozvena svetla (Jitka Brůnová-Lachmann)
Výstava Matematicko-fyzikálne imaginácie výtvarníčky a fyzičky Jitky Brůnovej-Lachmann v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach taktiež súvisí s význačnou vedeckou konferenciou CSMAG – medzinárodnou konferenciou o magnetizme, ktorá sa v týchto dňoch koná práve v Košiciach. Organizačne výstavu zabezpečila RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV s pomocou pracovníkov STM a skromného príspevku autora článku.

Demonštrácia fyzikálnych pokusov
Výstavu slávnostne otvorili včera večer riaditeľ Slovenského technického múzea Ing. Eugen Labanič a zástupca Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Peter Samuely, DrSc. v prítomnosti autorky obrazov. Na vernisáži sa zúčastnili aj fyzici zo Slovenska, Česka, Poľska a Slovinska. Zaujímavé fyzikálne experimenty demonštrovali Bc. Lenka Ducárová s obrovskými bublinami (niektorých účastníkov sa do nich podarilo aj zatvoriť) a Bc. Michal Figura s gyroskopom, vysokým napätím, pádom magnetov cez tenké rúry a ďalšími efektmi. Účastníci vernisáže si prezreli aj stabilné expozície múzea – Sieň elektrických výbojov a Expozíciu dejín fyziky. Samotná výstava je sprístupnená v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej 88 od 8. do 25. júla 2010.
Bublinové čarovanie
Výstavu Jitky Brůnovej-Lachmann Matematicko-fyzikálne imaginácie samozrejme nemožno posudzovať ako čisto umelecký počin, keďže výtvarníčka sa predovšetkým usiluje nájsť most medzi racionálnym svetom matematiky a fyziky a emotívnym pôsobením umeleckého diela. Most, ktorý má spájať oba brehy a nie ich oddeľovať, ktorý nemá potláčať jednu zložku diela na úkor druhej – rozumovú ani emotívnu. Autorka využíva symboly, ktoré sú dôverné známe vedcom, na laikov ale pôsobia tajomne a možno až odťažito. Výstava napríklad obsahuje obrazy inšpirované kvantovou fyzikou, ktorá je podľa umelkyne vlastne teóriou o svetle a svetlo je základom nášho života a základným výrazovým prostriedkom v umení. Viacero obrazov je inšpirovaných optikou, v diele autorky nájdeme ale aj zobrazenie Veľkého tresku alebo urýchlovačov častic.

Účastníci vernisáže
S niektorými vedeckými pojmami spojenými s konkrétnymi obrazmi sa návštevníci výstavy možno už stretli vo vedecko-populárnych knihách o vesmíru a modernej fyzike a niektorí možno aj na výstave a na prednáškach o výskume na najnovšom urýchľovači častíc LHC, ktoré boli pripravené v rámci projektu Mikrokozmos. Na výstavu a obrazy Jitky Brůnovej-Lachmann tak vlastne môžeme pozerať ako na osobitnú formu popularizácie najmodernejšieho fyzikálneho výskumu umeleckými prostriedkami – formu, akú sme v Košiciach zatiaľ ešte nemali možnosť vidieť.