Pozvanie prijali Ing. arch. Zita Pleštinská, bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu a súčasná kandidátka na poslankyňu Národnej rady SR za SDKÚ-DS, prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD., volebná líderka SDKÚ-DS v súčasných voľbách do slovenského parlamentu, Mgr. Magdaléna Vášáryová, bývalá štátna tajomníčka na Ministerstve zahraničných vecí SR, poslankyňa Národnej Rady SR a kandidátka do parlamentu za SDKÚ-DS. Konto plurality zachraňovala známa česká sociologička a spisovateľka, PhDr. Jiřina Šiklová, CSc., ktorá v nedávno skončených voľbách do českého parlamentu kandidovala za Stranu zelených ako nestranícka kandidátka. Besedu viedla riaditeľka Českého centra v Košiciach JUDr. Kateřina Novotná.

Najskôr predstavila svoj pohľad na českú politickú scénu a na výsledky českých volieb Jiřina Šiklová, ktorá vo svojich obdivuhodných 75 rokoch je stále ako živé striebro - živá, aktívna, iniciatívna. Strana zelených v posledných voľbách neuspela, ale J. Šiklová viac ľutovala prepad KDÚ-ČSL, ktorá na českej scéne háji hodnoty silnej európskej skupiny kresťanských politických strán. Naopak potešil odchod pana Paroubka z vedenia ČSSD - strany, ktorú J. Šiklová považuje takisto za tradičnú súčasť modernej politickej scény. Pani Šiklová tiež pripomenula, ako si českí zelení už tradične strážia vysoké zastúpenie žien na svojej kandidátke.

Keď zo zmoknutej politickej kortešačky SDKÚ-DS na Hlavnej ulici v Košiciach dorazili dámy Magda Vášáryová a Zita Pleštinská, ihneď prevzali iniciatívu. Vo svojich úvodných vystúpeniach hovorili o svojich politických úspechoch a svojich programových prioritách. Mňa osobne potešilo rezolútne vyhlásenie pani Vášáryovej, že sa zasadí o okamžitý návrat matematiky do škôl. Dúfam, že pri tom nezabudne aj na fyziku, lebo potlačenie týchto dvoch predmetov v slovenskom vzdelávacom systéme považujem za obrovskú chybu súčasnej vlády, možno až za zradu vlastného národa. Oba predmety totiž tvoria základ všetkých technických, prírodovedných aj ekonomických odborov a handikap, ktorý súčasní žiaci utrpia nízkou matematicko-fyzikálnou erudíciou, nielen zníži ich možnosť uplatnenia doma a v cudzine, ale postihne aj slovenské hospodárstvo.

Pani Pleštinská s oduševnením rozprávala o svojej práci v európskom parlamente, o ktorej média skoro vôbec neinformovali napriek jej priamemu vplyvu na fungovanie spoločnosti a ekonomiky všetkých štátov únie vrátane Slovenska. Zrejme doplatila na to, že jej práca nebola o vášniach, ale o odbornosti. Z. Pleštinská ocenila vzájomnú úctu, korektnosť a slušnosť, ktoré charakterizujú politickú prácu v Európskom parlamente.

Keďže sme na Slovensku, vo vystúpeniach a v diskusii sa riešila aj slovensko-maďarská otázka, pripomínali sa prehrešky žien političiek z opozičných strán, zdôrazňovali kresťanské zásluhy, ale napriek tomu sa hovorilo aj o problematike nízkeho zastúpenia žien v slovenskej politike. Ako spomenuli všetky tri političky, najviac žien v riešení vecí verejných je na miestnej úrovni, medzi starostami malých dedín. Smerom k vyšším funkciám zastúpenie žien rapídne klesá v oboch krajinách, aj keď v Česku je situácia pre ženy nepochybne priaznivejšia vďaka tamojšej celkovo vyššej spoločenskej akceptácii žien v riadiacich funkciách.

V diskusii pripomenula mladá žena z publika pozitívnu skúsenosť Nórska s postupným zavedením kvót na zastúpenie žien v politike a riadiacich funkciách, M. Vášáryová obhajovala cestu k väčšej účasti žien vo vrcholovej politike bez stanovenia číselných limitov – zmenou kultúry myslenia ľudí, predovšetkým samotných žien a pôsobením občianskych a politických iniciatív, ktoré budú pomáhať presadiť sa ženám nie preto, že sú ženy, ale preto, že prinášajú zaujímavé a užitočné predstavy a riešenia.

Beseda bola zaujímavá, živá, miestami veselá, v čomsi aj poučná. Ani sme si nevšimli, ako tie spoločne strávené dve hodiny utiekli. Na záver sme sa rozlúčili celkom ľudským spôsobom, keď pani Pleštinská nádherným a čistým hlasom zaspievala dve ľudové pesničky s nesmelým sprievodom publika. Po skončení akcie dámy ešte dlho rozdávali autogramy, zvítavali sa so svojimi známymi, fotografovali s priaznivcami, plánovali ďalšie aktivity po voľbách.
