Žena a politika

V posledný májový deň tohto roku zorganizovalo České centrum v Košiciach besedu na zaujímavú a mierne provokujúcu tému „Žena a politika“. Mottom bola otázka: „Ako sa cítia ženy v ešte stále prevážne mužskom svete, vo svete vrcholovej politiky“. Zoznam pozvaných žien z jednej slovenskej politickej strany krátko pred voľbami dával tušiť, že pôjde skôr o predvolebný míting, ale nakoniec sa hovorilo aj o ženách v politike a aj o ženách a politike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Pozvanie prijali Ing. arch. Zita Pleštinská, bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu a súčasná kandidátka na poslankyňu Národnej rady SR za SDKÚ-DS, prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD., volebná líderka SDKÚ-DS v súčasných voľbách do slovenského parlamentu, Mgr. Magdaléna Vášáryová, bývalá štátna tajomníčka na Ministerstve zahraničných vecí SR, poslankyňa Národnej Rady SR a kandidátka do parlamentu za SDKÚ-DS. Konto plurality zachraňovala známa česká sociologička a spisovateľka, PhDr. Jiřina Šiklová, CSc., ktorá v nedávno skončených voľbách do českého parlamentu kandidovala za Stranu zelených ako nestranícka kandidátka. Besedu viedla riaditeľka Českého centra v Košiciach JUDr. Kateřina Novotná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jiřina Šiklová
Jiřina Šiklová 

Najskôr predstavila svoj pohľad na českú politickú scénu a na výsledky českých volieb Jiřina Šiklová, ktorá vo svojich obdivuhodných 75 rokoch je stále ako živé striebro - živá, aktívna, iniciatívna. Strana zelených v posledných voľbách neuspela, ale J. Šiklová viac ľutovala prepad KDÚ-ČSL, ktorá na českej scéne háji hodnoty silnej európskej skupiny kresťanských politických strán. Naopak potešil odchod pana Paroubka z vedenia ČSSD - strany, ktorú J. Šiklová považuje takisto za tradičnú súčasť modernej politickej scény. Pani Šiklová tiež pripomenula, ako si českí zelení už tradične strážia vysoké zastúpenie žien na svojej kandidátke.

SkryťVypnúť reklamu
Magda Vášáryová
Magda Vášáryová 

Keď zo zmoknutej politickej kortešačky SDKÚ-DS na Hlavnej ulici v Košiciach dorazili dámy Magda Vášáryová a Zita Pleštinská, ihneď prevzali iniciatívu. Vo svojich úvodných vystúpeniach hovorili o svojich politických úspechoch a svojich programových prioritách. Mňa osobne potešilo rezolútne vyhlásenie pani Vášáryovej, že sa zasadí o okamžitý návrat matematiky do škôl. Dúfam, že pri tom nezabudne aj na fyziku, lebo potlačenie týchto dvoch predmetov v slovenskom vzdelávacom systéme považujem za obrovskú chybu súčasnej vlády, možno až za zradu vlastného národa. Oba predmety totiž tvoria základ všetkých technických, prírodovedných aj ekonomických odborov a handikap, ktorý súčasní žiaci utrpia nízkou matematicko-fyzikálnou erudíciou, nielen zníži ich možnosť uplatnenia doma a v cudzine, ale postihne aj slovenské hospodárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Zita Pleštinská
Zita Pleštinská 

Pani Pleštinská s oduševnením rozprávala o svojej práci v európskom parlamente, o ktorej média skoro vôbec neinformovali napriek jej priamemu vplyvu na fungovanie spoločnosti a ekonomiky všetkých štátov únie vrátane Slovenska. Zrejme doplatila na to, že jej práca nebola o vášniach, ale o odbornosti. Z. Pleštinská ocenila vzájomnú úctu, korektnosť a slušnosť, ktoré charakterizujú politickú prácu v Európskom parlamente.

Účastníci besedy
Účastníci besedy 

Keďže sme na Slovensku, vo vystúpeniach a v diskusii sa riešila aj slovensko-maďarská otázka, pripomínali sa prehrešky žien političiek z opozičných strán, zdôrazňovali kresťanské zásluhy, ale napriek tomu sa hovorilo aj o problematike nízkeho zastúpenia žien v slovenskej politike. Ako spomenuli všetky tri političky, najviac žien v riešení vecí verejných je na miestnej úrovni, medzi starostami malých dedín. Smerom k vyšším funkciám zastúpenie žien rapídne klesá v oboch krajinách, aj keď v Česku je situácia pre ženy nepochybne priaznivejšia vďaka tamojšej celkovo vyššej spoločenskej akceptácii žien v riadiacich funkciách.

SkryťVypnúť reklamu
Političky pozorne počúvali názory z publika
Političky pozorne počúvali názory z publika 

V diskusii pripomenula mladá žena z publika pozitívnu skúsenosť Nórska s postupným zavedením kvót na zastúpenie žien v politike a riadiacich funkciách, M. Vášáryová obhajovala cestu k väčšej účasti žien vo vrcholovej politike bez stanovenia číselných limitov – zmenou kultúry myslenia ľudí, predovšetkým samotných žien a pôsobením občianskych a politických iniciatív, ktoré budú pomáhať presadiť sa ženám nie preto, že sú ženy, ale preto, že prinášajú zaujímavé a užitočné predstavy a riešenia.

Dámy v zápale diskusie
Dámy v zápale diskusie 

Beseda bola zaujímavá, živá, miestami veselá, v čomsi aj poučná. Ani sme si nevšimli, ako tie spoločne strávené dve hodiny utiekli. Na záver sme sa rozlúčili celkom ľudským spôsobom, keď pani Pleštinská nádherným a čistým hlasom zaspievala dve ľudové pesničky s nesmelým sprievodom publika. Po skončení akcie dámy ešte dlho rozdávali autogramy, zvítavali sa so svojimi známymi, fotografovali s priaznivcami, plánovali ďalšie aktivity po voľbách.

Záujem o besedu bol velký
Záujem o besedu bol velký 
Eduard Kladiva

Eduard Kladiva

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

robotník vo vede, dobrodruh na dôchodku, insitný fotograf, papučový jaskyniar, teoretický romantik.Jednou vetou na Twitteri Zoznam autorových rubrík:  MikrokozmosLHC a CERNUdalosti vo vedeSvet vzdelávaniaPodzemný svetKošické zaujímavostiDotyky s umenímVýlety do minulostiSvet úvahSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu