
Na začiatku Alžbetinej ulice vyrástla dlhá kolóna fyzikálnych stánkov, ktoré lákali dospelých i deti. „Zmontovali" ich vedeckí pracovníci Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV) v Košiciach, ktorí na počesť 40. výročia založenia svojho pracoviska zorganizovali počas osláv Dňa mesta Košice 2009 Festival fyziky ‘09.

Fyzici z vedecko-výskumných útvarov ÚEF SAV aj mladí študenti pripravili návštevníkom rôzne prezentácie a zaujímavé, hravé experimenty. Oddelenie kozmickej fyziky predstavilo napríklad rôzne vesmírne aparatúry.

Konkrétne takúto krabičku vraj mal slovenský kozmonaut Ivan Bella vo vesmíre. Aj som si ju poťažkala, aj dostala informácie o jej využití. Obsahovala údaje o časticiach, ktoré zachytil detektor vo vesmíre. Jeden takýto detektor možno vidieť na obrázku vpravo. Tento detektor je originál, ostatné prístroje boli väčšinou modely.

Rýchlosťou kozmickej rakety som sa dostala o kúsok bližšie k centrálnej kuchyni. Trvalo mi dlho, kým som si našla voľný priestor, aby som si ju mohla odfotiť celkom zblízka.

A ... podarilo sa! To, čo som uvidela, bola fyzikálna práca, experimenty a hravosť v jednom. Varilo sa, pieklo sa .... Odtiaľ bolo skoro až nemožné deti odohnať.

Žeby jasný vedecký dôkaz? ....

Páčili sa im pokusy ...

... a nielen im ...

... ale aj dospelým ...

... a mnohým iným tento supravodivý levitujúci vláčik. Keď sa troškou kvapalného dusíka ochladil na veľmi nízku teplotu, dokázal sa vznášať nad magnetickou dráhou a obiehať po ovále. Keď sa dusík odparil a vláčik sa zohrial od okolitého vzduchu, stratil schopnosť levitovať. Tak predsa, nie je to až také neuveriteľné s možnosťou levitácie u indických jogínov. :)

Aj o tom bol košický Festival fyziky 2009. A aj o nepichľavom ježkovi z magnetickej kvapaliny, alebo o časticiach kozmického žiarenia v hmlovej komore, ktoré mohli návštevníci obdivovať a pozorovať pri ďalších zaujímavých stánkoch. Avšak o tom niekedy nabudúce ... :)
Text a foto: Žaneta Daroková