Celý vesmír v Košiciach

Zář grandiosní vesmíru když v zrak mi padla sil věčných tajemstvím a osnovami světla, v mou duši odražená kosmu od zrcadla v ohnisko palčivé a krvavé se střetla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)
Orlia hmlovina M16 (NGC 6611)
Orlia hmlovina M16 (NGC 6611) 

Pozerali ste neskoro večer na tmavú oblohu plnú trblietavých hviezd a kládli si otázku, aké tajomstvá sa skrývajú v nedozerných hĺbkach kozmu? Cítili ste dotyk dávnych mýtov, legiend plných strachu z nepoznaných síl, úzkosť a súčasne túžbu vzniesť sa a odletieť ďaleko ku hviezdam? Obzrieť si zblízka sami cudzie svety, pochopiť ich tajomstvá? 
Dnes vďaka vede máme možnosť uvidieť ďaleké vesmírne objekty zblízka na stránkach časopisov, na monitoroch počítačov alebo na výstavách fotografií.

Vesmír okolo nás nie je iba prázdnym priestorom s opustenými hviezdami zavesenými na nebeskej sfére, ako sa domnievali naši predkovia pred pár sto rokmi. Túžba poznávať a rozvíjať vedecké bádanie nám poskytla množstvo nových vedomostí a objavila pre nás rôznorodosť až bizarnosť spojenia hmoty a energie v obrovských kozmických štruktúrach - hviezdokopách, hmlovinách, plynných a prachových mračnách, planetárnych sústavách. Moderné spojenie fyziky a astronómie odhalilo bežnému oku skryté exotické objekty a javy - kvazary, pulzary, neutrónové hviezdy, čierne diery, kozmické žiarenie, slnečný vietor, reliktné žiarenie, rádiový šum a mnoho ďalších. Pritom vo vesmíre čakajú na svoje spoznanie ešte tajomnejšie svety tmavej hmoty a tmavej energie, zrútených priestorov, kozmických strún, paralelných vesmírov. Digitálne teleskopy, rádioteleskopy, interferometre, detektory častíc, ďalekohľady v kozme – všetko čo človek vymyslel a postavil, aby objavil a pochopil tajomstva vesmíru, využívajú vedci dňom a nocou, aby sliedili za dianím v kozme. Pozorujú, fotografujú, zapisujú, registrujú, vyhodnocujú získané údaje a usilujú sa pochopiť vzájomné vzťahy medzi rôznymi javmi a udalosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Expozícia výstavy v Prahe.
Expozícia výstavy v Prahe. 

Expozícia výstavy v Prahe. Foto: Packa, Wikipedia.CZ Astronómovia z Mexika a Španielska nasnímali najrôznejšie nebeské telesá a pripravili sériu fotografií na prezentáciu pre verejnosť. Českí vedci z nich zostavili unikátnu výstavu, ktorá skĺbila krásu vesmírnych telies, poučnosť obrazov a veľkoleposť obrovských fotografií. Výstavu pod názvom „VESMÍR – dobrodružstvo objavov“ tvorí 48 fotografií veľkého formátu, ktoré zobrazujú najrôznejšie vesmírne objekty. Snímky boli získané pomocou najväčších astronomických prístrojov na Zemi aj prístrojov vynesených na obežnú dráhu Zeme. Každá fotografia je sprevádzaná popisom zobrazených objektov a javov a výstava je doplnená citáciami z českej literatúry. 

Expozícia prevedie návštevníkov po celom vesmíre. Cesta začína v našej slnečnej sústave pohľadom na planéty, ich mesiace aj menšie telesá putujúce okolo nášho Slnka. V druhom bloku sa návštevníci zoznámia so životom hviezd, ich zrodom, postupným vývojom až po smrť hviezdy. Uvidia, ako hviezdy ovplyvňujú svoje bezprostredné okolie aj priestor medzi hviezdami, aj ako hviezdny vietor a žiarenie formujú hmloviny najrôznejších tvarov a foriem. V treťom bloku návštevníci načrú ešte hlbšie do vesmíru, kde nájdu hviezdokopy a galaxie. Nakoniec ich čakajú snímky exotických objektov na samej hranici nášho viditeľného vesmíru z čias, kedy naša planéta ešte neexistovala.

SkryťVypnúť reklamu
Celkový pohľad na výstavu v Ostrave.
Celkový pohľad na výstavu v Ostrave. 

Celkový pohľad na výstavu v Ostrave. Foto: Ivana Češková, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy Ostrava

Túto unikátnu výstavu si môžu na Slovensku pozrieť Košičania a návštevníci Košíc už tento mesiac, od 4. do 30. septembra 2009. Výstava je umiestnená v exteriéri na Hlavnej ulici v parku pri kaplnke sv. Michala, v tesnom susedstve symbolov stredovekej histórie. 
Je prístupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, čiže aj neskoro večer a v noci. Vstup na výstavu je zdarma. 
Osobitne odporúčame pozrieť si výstavu študentom stredných škôl a starším žiakom, zaujme ale aj rodičov s menšími deťmi. Neskrotných návštevníkov si dovoľujeme vopred upozorniť, že výstava je nepretržite monitorovaná. 

Autormi fotografií sú pracovníci astrofyzikálnych ústavov v Mexiku a v Španielsku. Výstava vznikla za podpory UNESCO, Medzinárodnej astronomickej únie, Astronomického ústavu AV Českej republiky, Hlavného mesta Prahy a ďalších organizácií pod vedením prof. RNDr. J. Palouša, DrSc.. Pripravená bola ako príspevok k Medzinárodnému roku astronómie 2009. Na začiatku roku bola prezentovaná v Prahe pred Národným divadlom, potom v Brne a Ostrave, odkiaľ prišla do Košíc. 

Organizátormi košickej expozície sú Ústav fyzikálnych vied PF UPJŠ Košice, Ústav experimentálnej fyziky SAV, Slovenské technické múzeum, Regionálne centrum mládeže v Košiciach a partnerom je Mesto Košice a Hlavné mesto kultúry - EHK2013. Iniciátorom zapožičania výstavy do Košíc bol prof. Ing. Karol Kudela, DrSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, vedúci Oddelenia kozmickej fyziky, ktoré sa desiatky rokov venuje výskumu kozmického žiarenia a kozmického počasia priamo v Košiciach, v observatóriu na Lomnickom štíte a aj vo vesmíre prostredníctvom vlastných prístrojov na kozmických sondách. Hlavným garantom výstavy je prof. RNDr. Pavol Sovák, Csc., dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a vedúcim organizačného týmu je RNDr. Alexander Dirner, CSc., vedúci Katedry jadrovej fyziky a subjadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Záštitu nad výstavou prevzal primátor mesta Košice, Ing. F. Knapík. 

Počas trvania výstavy sú pripravené populárne prednášky pre verejnosť každú stredu o 15:30 v Slovenskom technickom múzeu (Hlavná 88). Prednášať budú
9. 9. 2009 - RNDr. Aleš Kučera, CSc. (riaditeľ Astronomického ústavu SAV, Tatranská Lomnica) na téma: Štúdium slnečnej atmosféry
16. 9. 2009 - Doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc. (vedúci Oddelenia medziplanetárnej hmoty Astronomického ústavu SAV, Tatranská Lomnica ) na téma: Výskum medzihviezdnej hmoty
23. 9. 2009 - RNDr. Pavol Rapavý (riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote) na téma: Svetelné znečistenie
30. 9. 2009 - prof. Ing. Karol Kudela, DrSc. (vedúci Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV, Košice) na téma: Kozmické počasie
Úvodnú prednášku, ako vznikala výstava a aký je odkaz Medzinárodného roku astronómie, prednesie prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. z Astronomického ústavu Akadémie vied Českej republiky v rámci slávnostného otvorenia výstavy dňa 4. 9. 2009 o 14:00.

SkryťVypnúť reklamu

Pozorovanie rôznych objektov nočnej oblohy spolu s prevádzaním po výstave zabezpečujú členovia astronomického klubu PALLAS dva razy do týždňa, každý utorok a štvrtok od 19:00 do 21:00. 
Súčasne pripravili organizátori niekoľko súťaží pre mladých ľudí, študentov a žiakov škôl - fotografickú súťaž, výtvarnú a literárnu súťaž. Podrobnosti o súťažiach možno nájsť na stránkach Regionálneho centra mládeže Košice a budú rozoslané do košických škôl.

Oznam
Oznam 

Úvodné verše sú z básne Otokara Březinu „Tajemné dálky“ z roku 1895.

Na financovaní košickej expozície výstavy „VESMÍR – dobrodružstvo objavov“ sa podieľa aj popularizačný projekt „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu“ LPP-0181-71 Agentúry pre podporu výskumu a vývoja.

SkryťVypnúť reklamu


Rekapitulácia:

ČO:

VESMÍR – dobrodružstvo objavov

ČOO:

výstava 48 fotografií veľkého formátu.

KDE:

v Košiciach na Hlavnej ulici v parku pri kaplnke sv. Michala.

KEDY:

od 4. do 30. septembra 2009, 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

AKO:

vstup na výstavu je zdarma.

EŠTE:

každý utorok a štvrtok, 19:00-21:00 - pozorovanie nočnej oblohy.

EŠTE:

každú stredu v STM, Hlavná 88 populárna prednáška.

EŠTE:

výtvarná, fotografická a literárna súťaž v RCM, Strojárenská 4.

Eduard Kladiva

Eduard Kladiva

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

robotník vo vede, dobrodruh na dôchodku, insitný fotograf, papučový jaskyniar, teoretický romantik.Jednou vetou na Twitteri Zoznam autorových rubrík:  MikrokozmosLHC a CERNUdalosti vo vedeSvet vzdelávaniaPodzemný svetKošické zaujímavostiDotyky s umenímVýlety do minulostiSvet úvahSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu