Výstavu, ktorá informuje o spolupráci Slovenska s Európskou organizáciou pre jadrový výskum - CERN, navštívil nový predseda Slovenskej akadémie vied (SAV), prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc. Spolu s ním do Košíc pricestovali a výstavu si prezreli aj podpredsedovia SAV a poniektorí členovia nového Predsedníctva SAV.

Predsedu SAV prof. Pastoreka a ďalších hostí oboznámil s cieľmi výstavy RNDr. Eduard Kladiva CSc., koordinátor projektu „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu", v rámci ktorého bola výstava pripravená.

Rozprávanie o príprave výstavy spolu s predsedom SAV pozorne počúvali aj Mgr. Ľubomír Falťan CSc. (podpredseda SAV pre III. oddelenie), prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc. (podpredsedníčka SAV pre vzdelávanie), RNDr. Igor Tunyi, CSc. (člen Predsedníctva SAV), doc. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc. (Slovenka roka 2009), Ing. Eugen Labanič (riaditeľ Slovenského technického múzea) a doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc. (riaditeľ Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach) (zľava doprava). O vklade košických vedcov do budovania aparatúry a o jej využívaní pre štúdium častíc hovoril doc. RNDr. Dušan Bruncko, CSc., teamleader Slovenska na experimente ATLAS a RNDr. Ivan Králik, vedúci Oddelenia subjadrovej fyziky ÚEF SAV, člen kolaborácie ALICE.

Včerajší pestrý deň na výstave obohatili svojou návštevou aj študenti rôznych škôl. Na populárnej prednáške s názvom "Ako skúmame hmotu na urýchľovačoch častíc" sa zúčastnili študenti fyziky z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Cestou do Košíc ich sprevádzal slovenský teoretický fyzik RNDr. Boris Tomášik, PhD. Prednášku si prišli vypočuť aj ďalší záujemcovia - stredoškolskí profesori, študenti košických škôl. Nechýbali ani návštevníci z "ulice", napr. jeden pán s dcérou pricestovali na výstavu až z Popradu.
Prednášky sú súčasťou programu výstavy každý štvrtok o 15:30 hod. pod názvom "Vysokoenergetické štvrtky". Na ďalšej z nich, dňa 18. júna 2009, bude o celosvetovej sieti výpočtových stredísk GRID rozprávať RNDr. Alexander Dirner, CSc., vedúci Katedry jadrovej a subjadrovej fyziky na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ.

Priamo na výstave si študenti prezreli aj niektoré technické a elektronické časti detektorov pracujúcich na urýchľovači LHC v CERN-e. O ich konštrukcii a funkcii sa hovorilo aj na prednáške. V popredí si študent prezerá model scintilačného kalorimetra typu Tile, ktorý meria energiu častíc na detektore ATLAS. V poslednej vitríne je vystavený Zlatý hadrón - cena, ktorú udelil CERN košickej firme ZTS VVÚ KOŠICE a.s. za vývoj a dodávku robotov na veľmi presné ukladanie ťažkých magnetov.

Plazmová guľa reagovala nielen na dotyk ruky, ale aj na blízkosť mobilného telefónu (ale doma to radšej neskúšajte, nemáme potvrdené, ako dlho ešte mobilný telefón študentovi fungoval). Elektrizujúci povrch gule si vyskúšal skoro každý. Veď kde inde možno bezbolestne ovládať jedným prstom desaťcentimetrový blesk?

Na výstavu sa chodia študenti nielen pozerať, ale sa na nej aj sami podieľajú. Lektormi na výstave sú študenti košických stredných a vysokých škôl. V tento štvrtok "slúžili" Marián Putis, doktorand Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a Zuzka Cocuľová z Gymnázia Poštová. Fotoaparát ich zachytil vo chvíli, keď študentom vysvetľovali princíp fungovania hmlovej komory - jedného z prvých detektorov častíc, ktorý umožňoval vidieť stopy inak neviditeľných rádioaktívnych častíc.

Ešte jednu žiacku výpravu sme v ten deň privítali. V doobedňajších hodinách výstavu navštívili žiaci 5. triedy Základnej školy na Postupimskej ulici v Košiciach. Najviac ich zaujali demonštrácie fyzikálnych javov. Maroš Skyba (lektor, vysokoškolák) ukazuje žiakom, ako možno pomocou ultrafialového žiarenia a scintilačného efektu, ktorý sa využíva aj v detektoroch častíc, odlíšiť pravé bankovky od falšovaných. Dlhá biela trubica v popredí je neónka, ktorá slúži na zviditeľnenie elektromagnetických vĺn a v mikroskope vzadu možno pozorovať rozpad atómového jadra, ktorý je zaznamenaný do filmovej emulzie.

Na záver prehliadky pamiatka od milého hosťa na celý život :).
Výstave želáme ďalšie zaujímavé zážitky s jej milými a zvedavými návštevníkmi. V Košiciach je otvorená do 14. júla 2009, každý deň okrem pondelka. Na jeseň bude sprístupnená pre návštevníkov v Dopravnom múzeu v Bratislave.
Výstava bola podporená Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0181-07.
Foto: Žaneta Daroková
Text: Žaneta Daroková a