Prednášky o fyzikálnom výskume na urýchľovači častíc

V Múzeu dopravy v Bratislave, na Šancovej 1/A, je od 16. septembra do 31. októbra 2009 pre širokú verejnosť prístupná putovná výstava "Slovenská cesta do mikrokozmu". Výstava informuje o Európskom laboratóriu pre časticovú fyziku CERN a o slovenskej účasti na výskumnom programe najväčšieho urýchľovača častíc na svete – LHC. Každý štvrtok o 15:30 sa v priestoroch výstavy koná vedecko-populárna prednáška z oblasti časticovej fyziky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Na prednáškach rozprávajú slovenskí vedci, priami účastníci fyzikálneho výskumu na urýchľovači častíc LHC, o tom, ako urýchľovač funguje, ako sa robia experimenty s neviditeľnými časticami a čo vlastne skúmajú fyzici na experimentoch ATLAS a ALICE. Vstup na prednášky je zdarma, po prednáške nasleduje diskusia. Prednášky sú vhodné pre stredoškolských študentov. 

Doteraz odzneli tieto prednášky:

17. 9. 2009, RNDr. Eduard Kladiva, CSc.: „Ako funguje urýchľovač a detektor častíc“
24. 9. 2009, RNDr. Pavel Šťavina, PhD.: „Atlas - najväčší detektor častíc na svete“
1. 10. 2009, RNDr. Stanislav Tokár CSc.: „Elementárne častice vo svete okolo nás“

Pripravené sú nasledujúce prednášky:

8. 10. 2009 - Ján Pišút: Ako Slovensko vstupovalo do CERN-u
Profesor RNDr. Ján Pišút, DrSc. je nielen očitým svedkom vstupu Slovenska do prestížnej vedecko-výskumnej Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), ale jeden z hlavných strojcov tohto úspechu. V minulosti bol ministrom školstva SR, členom Rady CERN a predsedom Výboru pre spoluprácu Slovenska s CERN-om. Pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. 

15. 10.2009 - Pavol Striženec: Celosvetová počítačová supersieť (GRID) pre experimenty na urýchľovači
RNDr. Pavol Striženec, CSc. je v súčasnosti členom Riadiaceho výboru subsystému kvapalno-argónového kalorimetra ATLAS v CERN-e (Steering Board of LAr Calorimeter), v minulosti pôsobil ako vedúci záverečnej etapy kompletizácie kalorimetra. Ako expert v oblasti kalibrácie kalorimetrov sa priamo zúčastnil budovania detektora ATLAS. Pracuje v Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. 

22. 10.2009 - Martin Mojžíš: Čo bolo pred LHC
Doc. RNDr. Martin Mojžíš, PhD. je slovenský teoretický fyzik v oblasti časticovej fyziky, ktorý publikuje v prestížnych medzinárodných časopisoch. Založil korešpondenčný seminár z fyziky pre študentov stredných škôl, angažuje sa v metodike vyučovania fyziky, je tiež známy popularizátor fyziky. Pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

29. 10.2009 - Branislav Sitár: LHC, ALICE a európska stratégia časticovej fyziky do budúcnosti
Prof. RNDr. Branislav Sitár, DrSc. je viceprezident Rady CERN-u a splnomocnenec vlády SR pre spoluprácu s CERN. Ako experimentálny fyzik a špecialista na detektory častíc je vedúcim bratislavskej skupiny fyzikov na experimente ALICE. Pracuje na Fakulte matematiky fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Stano Tokár
Stano Tokár 

CERN je skratka pre Európsku organizáciu pre jadrový výskum, medzinárodnú organizáciu štátov so sídlom v Ženeve vo Švajčiarsku. CERN prevádzkuje Európske laboratórium časticovej fyziky, v ktorom sa skúmajú základné vlastnosti hmoty a energie, elementárnych častíc a fundamentálnych síl. Vybudoval a prevádzkuje LHC - najväčší urýchľovač častíc na svete, ktorý sa po minuloročnej havárii pripravuje k uvedeniu do prevádzky v novembri tohto roku. 
Slovensko je členským štátom CERN-u od roku 1993 a v rámci Československa od 1.1.1992. Na výskumnom programe LHC sa zúčastňuje v dvoch experimentoch – ATLAS a ALICE. ATLAS je experiment primárne orientovaný na výskum zrážok protónov, ALICE bude skúmať prednostne zrážky ťažkých iónov pri vysokých energiách. Okrem týchto experimentov sa slovenskú vedci v CERN-e podieľali alebo podieľajú na ďalších menších experimentoch z oblasti tzv. fyziky vysokých energií a fyziky ťažkých iónov.

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad na časť výstavy
Pohľad na časť výstavy 

Výstavu „Slovenská cesta do mikrokozmu“ pripravil Ústav experimentálnej fyziky SAV, Košice spolu s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ, Košice, Katedrou fyziky Technickej univerzity, Košice, Slovenským technickým múzeom, Centrom voľného času - Regionálnym centrom mládeže Košice a firmou Cryosoft s r.o. v rámci projektu „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu“. K výstave v Bratislave prispela aj Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Bratislave. Výstava a sprievodné podujatia sú podporované Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0181-07.

Eduard Kladiva

Eduard Kladiva

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

robotník vo vede, dobrodruh na dôchodku, insitný fotograf, papučový jaskyniar, teoretický romantik.Jednou vetou na Twitteri Zoznam autorových rubrík:  MikrokozmosLHC a CERNUdalosti vo vedeSvet vzdelávaniaPodzemný svetKošické zaujímavostiDotyky s umenímVýlety do minulostiSvet úvahSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu