Na prednáškach rozprávajú slovenskí vedci, priami účastníci fyzikálneho výskumu na urýchľovači častíc LHC, o tom, ako urýchľovač funguje, ako sa robia experimenty s neviditeľnými časticami a čo vlastne skúmajú fyzici na experimentoch ATLAS a ALICE. Vstup na prednášky je zdarma, po prednáške nasleduje diskusia. Prednášky sú vhodné pre stredoškolských študentov.
Doteraz odzneli tieto prednášky:
17. 9. 2009, RNDr. Eduard Kladiva, CSc.: „Ako funguje urýchľovač a detektor častíc“
24. 9. 2009, RNDr. Pavel Šťavina, PhD.: „Atlas - najväčší detektor častíc na svete“
1. 10. 2009, RNDr. Stanislav Tokár CSc.: „Elementárne častice vo svete okolo nás“
Pripravené sú nasledujúce prednášky:
8. 10. 2009 - Ján Pišút: Ako Slovensko vstupovalo do CERN-u
Profesor RNDr. Ján Pišút, DrSc. je nielen očitým svedkom vstupu Slovenska do prestížnej vedecko-výskumnej Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), ale jeden z hlavných strojcov tohto úspechu. V minulosti bol ministrom školstva SR, členom Rady CERN a predsedom Výboru pre spoluprácu Slovenska s CERN-om. Pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
15. 10.2009 - Pavol Striženec: Celosvetová počítačová supersieť (GRID) pre experimenty na urýchľovači
RNDr. Pavol Striženec, CSc. je v súčasnosti členom Riadiaceho výboru subsystému kvapalno-argónového kalorimetra ATLAS v CERN-e (Steering Board of LAr Calorimeter), v minulosti pôsobil ako vedúci záverečnej etapy kompletizácie kalorimetra. Ako expert v oblasti kalibrácie kalorimetrov sa priamo zúčastnil budovania detektora ATLAS. Pracuje v Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
22. 10.2009 - Martin Mojžíš: Čo bolo pred LHC
Doc. RNDr. Martin Mojžíš, PhD. je slovenský teoretický fyzik v oblasti časticovej fyziky, ktorý publikuje v prestížnych medzinárodných časopisoch. Založil korešpondenčný seminár z fyziky pre študentov stredných škôl, angažuje sa v metodike vyučovania fyziky, je tiež známy popularizátor fyziky. Pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
29. 10.2009 - Branislav Sitár: LHC, ALICE a európska stratégia časticovej fyziky do budúcnosti
Prof. RNDr. Branislav Sitár, DrSc. je viceprezident Rady CERN-u a splnomocnenec vlády SR pre spoluprácu s CERN. Ako experimentálny fyzik a špecialista na detektory častíc je vedúcim bratislavskej skupiny fyzikov na experimente ALICE. Pracuje na Fakulte matematiky fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

CERN je skratka pre Európsku organizáciu pre jadrový výskum, medzinárodnú organizáciu štátov so sídlom v Ženeve vo Švajčiarsku. CERN prevádzkuje Európske laboratórium časticovej fyziky, v ktorom sa skúmajú základné vlastnosti hmoty a energie, elementárnych častíc a fundamentálnych síl. Vybudoval a prevádzkuje LHC - najväčší urýchľovač častíc na svete, ktorý sa po minuloročnej havárii pripravuje k uvedeniu do prevádzky v novembri tohto roku.
Slovensko je členským štátom CERN-u od roku 1993 a v rámci Československa od 1.1.1992. Na výskumnom programe LHC sa zúčastňuje v dvoch experimentoch – ATLAS a ALICE. ATLAS je experiment primárne orientovaný na výskum zrážok protónov, ALICE bude skúmať prednostne zrážky ťažkých iónov pri vysokých energiách. Okrem týchto experimentov sa slovenskú vedci v CERN-e podieľali alebo podieľajú na ďalších menších experimentoch z oblasti tzv. fyziky vysokých energií a fyziky ťažkých iónov.

Výstavu „Slovenská cesta do mikrokozmu“ pripravil Ústav experimentálnej fyziky SAV, Košice spolu s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ, Košice, Katedrou fyziky Technickej univerzity, Košice, Slovenským technickým múzeom, Centrom voľného času - Regionálnym centrom mládeže Košice a firmou Cryosoft s r.o. v rámci projektu „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu“. K výstave v Bratislave prispela aj Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Bratislave. Výstava a sprievodné podujatia sú podporované Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0181-07.