Rusko buduje výskumný superústav

Prezident Medvedev podpísal v uplynulom týždni nariadenie, ktoré zásadným spôsobom napomáha vytvoreniu veľkého výskumného fyzikálneho centra v Ruskej federácii. Už v roku 2008 vytvorila ruská vláda Národné výskumné centrum Kurčatovský inštitút pre rozvoj výskumu a vývoja v oblasti nanotechnológií a nanomateriálov a v oblasti energetiky a šetrenia energiami. Nové prezidentské nariadenie spája na báze doterajšieho Kurčatovského inštitútu štyri význačné ruské výskumné ústavy do nového superústavu. Z područia Ruskej akadémie vied prejde do Národného výskumného centra Peterburgský ústav jadrovej fyziky a z Rosatomu Ústav fyziky vysokých energií a Ústav teoretickej a experimentálnej fyziky. Prezidentské nariadenie ale prináša aj ďalšie nové momenty do riadenia a financovania Národného výskumného centra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Pôvodný Kurčatovský inštitút vznikol v roku 1943 na politickú objednávku vtedajšieho sovietského vedenia – jeho hlavným cieľom bolo vyvinúť jadrové zbrane ako protiváhu amerického zbrojného programu. Najväčšie úspechy ústavu pochádzajú práve z polovice minulého storočia. V ústave vyvinuli prvý jadrový reaktor v Európe (1946), prvú sovietsku jadrovú bombu (1949) a prvú termonukleárnu bombu na svete (1953). Tiež vyvinuli a postavili reaktor pre prvú jadrovú elektráreň na svete (1954) a prvý jadrový reaktor pre ponorky a pre atómové ľadoborce (1958). V ústave vznikali desiatky rôznych vedeckých smerov a oddelení, niektoré z nich sa oddelili do samostatných laboratórií a ústavov. Takto vznikol napríklad dnešný Spojený ústav jadrových výskumov SÚJV v Dubne, v ktorom pobývala väčšina slovenských jadrových a subjadrových fyzikov a technikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednej dobe zohral Kurčatovský inštitút rozhodujúcu úlohu vo vývoji a výskume tokamakov – termojadrových reaktorov. Orientuje sa tiež na vývoj zdrojov synchrotrónneho žiarenia a materiálový a biologický výskum pomocou synchrotrónneho žiarenia (t.j. na dnes tak moderné nanotechnológie). Súčasný Kurčatovský inštitút tvorí 15 výskumných ústavov a 5 vedecko-technologických komplexov a dielní, pracuje v ňom okolo 4900 zamestnancov.

Tokamak15. Kurčatovský inštitút
Tokamak15. Kurčatovský inštitút 

Tokamak T-15. Kurčatovský inštitút, Moskva. Foto www.kiae.ru

Rosatom je štátna korporácia, bývalá štátna agentúra, ktorej cieľom je rozvoj jadrového priemyslu, hlavne jadrovej energetiky. Jej záujmy sú dnes predovšetkým komerčné a nie vedecko-výskumné. Historicky boli súčasťou agentúry aj dva výskumné ústavy z oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky - Ústav fyziky vysokých energií a Ústav teoretickej a experimentálnej fyziky. Smerovanie Rosatomu od sovietskeho modelu riadenia jadrového priemyslu k ruskému modelu kapitalistického podnikania neodvratne viedlo k otázke - čo s neziskovými vedeckými ústavmi základného výskumu? V Rosatome vznikla idea strediska „Veľkej vedy“, kde sa mali sústrediť všetky fyzikálne orientované vedecké ústavy, ale Ruská akadémie vied nebola myšlienkou nadšená. Nakoniec sa na úrovni prezidenta a vlády presadila menej revolučná myšlienka previesť oba ústavy do národného centra Kurčatovský inštitút.

SkryťVypnúť reklamu

Ústav fyziky vysokých energií v Protvine vznikol v roku 1963 prakticky na „zelenej lúke“, presnejšie v hlbokom lese. Jeho hlavnou výskumnou aparatúrou je urýchľovač protónov U-70, ktorý bol v dobe svojho vzniku koncom 60-tych rokov minulého storočia najväčším urýchľovačom častíc na svete. Dodnes je tento zhrdzavený starček využívaný na základný výskum v oblasti subjadrovej fyziky aj na príležitostné projekty v aplikovanom výskume. V prípade zásadnej modernizácie by mohol slúžiť ako výkonná aparatúra práve pre aplikovaný výskum, napríklad pre vývoj nových materiálov, na štúdium biologických štruktúr, výskum v genetike a bol by zaujímavý aj pre vojenský výskum.

SkryťVypnúť reklamu
U-70 a experimentálna hala
U-70 a experimentálna hala 

Urýchľovač U-70 v Protvine skrytý pod valom zeminy vľavo, experimentálna hala v pozadí, vpravo budovy údržby. Foto E.Kladiva

Ústav fyziky vysokých energií má vo svojom inventári ešte jedno zaujímavé zariadenie – nedostavaný urýchľovač UNK – Uskoriteľnoje nakopiteľnoje koľco – menšieho brata najväčšieho urýchľovača sveta LHC v CERN-e. UNK sa začal stavať koncom 80-tych rokov minulého storočia v lesoch okolo ústavu, ale s príchodom perestrojky a ekonomických problémov Sovietskeho Zväzu bola jeho výstavba pozastavená a nakoniec celkom zrušená. Z projektu ostal čiastočne technicky vybavený podzemný tunel, dodnes udržiavaný ale nevyužívaný, a stovky magnetov povaľujúcich sa v experimentálnych halách ústavu.
Presunom do nového Národného výskumného centra sa zlepší financovanie ústavu a budovanie jeho experimentálnych zariadení. Obnova zašlej slávy ústavu sa bude musieť vysporiadať s prestarnutou štruktúrou 1600 zamestnancov. Mnoho skúsených odborníkov na prevádzku urýchľovačov odišlo do súkromných firiem alebo už zomrelo a mladí vedci a technici sa pre zlé finančné podmienky do ústavu nehrnuli.

SkryťVypnúť reklamu
Vnútri urýchľovača U-70 v Protvine
Vnútri urýchľovača U-70 v Protvine 

Pohľad do vnútra urýchľovača U-70 v Protvine, na obrázku magnety a vákuové rúry, ktorými sú vedené častice k jednotlivým experimentom. Foto E.Kladiva

Ďalším ústavom, ktorý prejde z pôsobnosti „Rosatomu“ do nového výskumného centra je Ústav teoretickej a experimentálnej fyziky (ITEF), ktorý sídli v Moskve v časti Čerjomuški. ITEF sa venuje predovšetkým základnému výskumu v najrôznejších oblastiach fyziky – teoretickej a matematickej fyzike, astrofyzike, fyzike elementárnych častíc, fyzike plazmy, nanotechnológiám, vývoju urýchľovačov a medicínskej fyzike. Ústav bol pôvodne založený na vývoj ťažkovodných jadrových reaktorov pre armádne účely, neskôr sa orientoval aj na ich civilné využitie. V 60-tych rokoch stáli pracovníci ústavu pri zrode urýchľovača protónov na 7 GeV a následne urýchľovača U-70 na 70 GeV v Protvino. Vedci a technici z ITEF boli alebo sú členmi mnohých medzinárodných výskumných skupín na urýchľovačoch v USA, Japonsku, Nemecku a tiež v experimentoch na LHC v CERN-e. V samotnom ústavu pracuje urýchľovač a akumulátor iónov na energiu 700 MeV/nukleón a pracovisko protónovej terapie.

Posledným zo štvorice ústavov je Peterburgský ústav jadrovej fyziky, ktorý sídli v mestečku Gatčino neďaleko Sankt Peterburgu a pracuje v ňom asi 2000 pracovníkov. Venuje sa výskumu v jadrovej a subjadrovej fyzike, neutrónovej fyzike, biofyzike a aplikáciám v medicíne a biológii, okrem iného aj protónovej terapii - liečeniu pacientov úzkym zväzkom vysokoenergetických protónov. Najväčšími experimentálnymi zariadeniami ústavu sú starý protónový urýchľovač (synchrocyklotrón) na 1 GeV a štyridsaťročný jadrový reaktor VVR-M. Ďalej má ústav k dispozícii niekoľko urýchľovačov na energie do 1 MeV pre materiálový výskum, ktoré sa využívajú aj pre metodický výskum (na jednom z nich sa skúmala životnosť dráhového detektora pre experiment ATLAS na LHC). V ústave sa už veľa rokov buduje nový reaktor PIK s vysokou intenzitou neutrónového zväzku 1015 neutrónov/cm2.s a výkonom 100 MW. Práve schválený prechod ústavu do národného výskumného centra zrejme povedie k finálnemu dobudovaniu neutrónového komplexu. Nový reaktor by sa mohol stať druhým najvýkonnejším zariadením tohto druhu na svete.

Ožarovanie pacienta zväzkom protónov
Ožarovanie pacienta zväzkom protónov 

Ožarovanie pacienta zväzkom protónov v Peterburgskom ústave jadrovej fyziky. Foto www.pnpi.spb.ru/

Nariadenie prezidenta Ruskej federácie ukladá ruskej vláde pripraviť a predložiť federálny zákon o vzniku Národného výskumného centra Kurčatovský inštitút, ktoré bude priamo riadené vládou Ruskej federácie a, čo je ešte dôležitejšie, bude aj priamo financované z ruského federálneho rozpočtu, v rámci ktorého bude mať samostatnú kapitolu. Doteraz Kurčatovský inštitút patril pod agentúru Rosnauka (Federálna agentúra pre vedu a inovácie). Národné výskumné centrum teda nebude podliehať úradníkom z Rosnauky ani podnikateľom z Rosatomu, ani akademikom z Ruskej národnej akadémie. Vzniká vlastne samostatná výskumno-vývojová jednotka, čo je v podmienkach ruskej štátnej administratívy pozitívny krok, keďže peniaze z Kremľa sa na svojej ceste dolu k jednotlivým ústavom nezriedka roztratia na rôzne individuálne aktivity (napríklad na financovanie poradenských a konzultačných služieb za stovky miliónov rubľov, ako ukazuje najnovší škandál v Rosnauke). Tiež je potrebné si uvedomiť, že moderné experimentálne zariadenia jadrovej a subjadrovej fyziky sú natoľko technologicky a finančne náročné komplexy, že na ich vývoj a výstavbu nepostačuje bežné grantové financovanie. Z druhej strany, priame podriadenie vláde môže viesť k posilneniu direktívneho riadenia vedeckého výskumu a možno očakávať aj politické tlaky na výskumné aj technologické smerovanie Národného výskumného centra.

Ďalším zaujímavým momentom nariadenia ruského prezidenta je rozhodnutie o zostavení zoznamu unikátnych experimentálnych zariadení z oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky, ktoré sú potrebné pre rozvoj fyzikálneho výskumu v Rusku, čo dáva tušiť pozitívnu zmenu vo financovaní rozvoja a modernizácie existujúcich zariadení a výstavby nových. Mnohé laboratóriá v ruských ústavoch totiž pracujú na zastaralých zariadeniach z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Zdá sa, že Rusko sa nechce zmieriť so stavom po páde Sovietskeho zväzu, keď mnoho špičkových ruských vedcov a špecialistov pracuje v zahraničných ústavoch za zahraničné peniaze pre zahraničné výskumné centrá.

Eduard Kladiva

Eduard Kladiva

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

robotník vo vede, dobrodruh na dôchodku, insitný fotograf, papučový jaskyniar, teoretický romantik.Jednou vetou na Twitteri Zoznam autorových rubrík:  MikrokozmosLHC a CERNUdalosti vo vedeSvet vzdelávaniaPodzemný svetKošické zaujímavostiDotyky s umenímVýlety do minulostiSvet úvahSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu