Na rok 2009 pripadlo 400-sté výročie od prvého astronomického pozorovania ďalekohľadom uskutočneného Galileom Galileim, jedným zo zakladateľov modernej vedy. Na návrh Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) za podpory UNESCO bol rok 2009 vyhlásený za Medzinárodný rok astronómie (IYA) uznesením Valného zhromaždenia OSN z 20. decembra 2007. Štáty a odborné organizácie tak dostali rámec, v ktorom mohli rozvinúť sústredené úsilie zamerané jednak na výskum vesmíru, jednak na predvedenie užitočnosti vedeckého výskumu vesmíru vo svojich krajinách. Jedným z motívov medzinárodného roku malo byť aj umožniť každému človeku získať osobný vnem z krásy objavovania vesmíru.
Skončil sa rok 2009 a s ním aj Medzinárodný rok astronómie IYA2009. Oficiálne celosvetové ukončenie IYA2009 bude v talianskej Padove, sídle jednej z najstarších európskych univerzít, na ktorej Galileo Galilei pôsobil v rokoch 1592-1610. Podujatie sa uskutoční v dňoch 9.-10. januára 2010. Slovensko bude na záverečnej ceremónii reprezentovať RNDr. Drahomír Chochol, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied, predseda slovenského koordinačného výboru IYA.
V Košiciach sme k Medzinárodnému roku astronómie pripravili viacero podujatí orientovaných na vesmír, ktorými sme chceli zaujať mladých ľudí - žiakov základných a stredných škôl. Nielen zaujať, ale priniesť aj najnovšie poznatky o vesmíre a štúdiu hmoty, ktoré sú iné, ako možno nájsť v školských učebniciach. Ukázali sme študentom, že moderné štúdium vesmíru nie je iba ponocovanie pri ďalekohľade, ale obsahuje širokú a rozmanitú škálu možností od kozmického programu až po výskum častíc na najväčšom urýchľovači sveta. Širokej verejnosti sme zasa poskytli pohľad na vesmír a jeho vedecký výskum ako úžasnú symfóniu farieb a tvarov a dúfam, že sa nám podarilo ukázať ľudom, že príroda a jej vedecké skúmanie je krásne v plnom zmysle slova, že je naplnené umením a estetičnom mierou vrchovatou.
Nepochybne najväčšou a najznámejšou akciou bola pouličná výstava veľkoformátových fotografií kozmických objektov „Vesmír – dobrodružstvo objavov", ktorú mali obyvatelia a návštevníci Košíc možnosť vidieť v septembri 2009 v priestore medzi Katedrálou sv. Alžbety a Kaplnkou sv. Michala na Hlavnej ulici v Košiciach. Neplánovaná výstava sa mohla uskutočniť vďaka pochopeniu a podpore Mesta Košice a sústredeniu prostriedkov, síl a schopností mnohých vedeckých a vzdelávacích organizácií počnúc Českou akadémiou vied a končiac Regionálnym centrom mládeže v Košiciach. Organizáciu výstavy koordinoval RNDr. Alexander Dirner, CSc. z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Letná škola mládeže, ktorú sme zorganizovali v posledný školský týždeň v zmodernizovanej Škole v prírode v Kysaku, sa tiež niesla v znamení Medzinárodného roku astronómie. Do vienka dostala názov nielen symbolický - „Galileo by sa čudoval“. Mladí ľudia sa mohli presvedčiť, ako ďaleko sa ľudstvo dostalo v poznávaní vesmíru od čias Galilea a jeho sporov s katolíckou cirkvou. Letnej školy sa zúčastnilo 40 študentov z 13-tich stredných škôl z Košického kraja. Škola nebola žiadne suchopárne vyučovanie. Áno, boli prednášky vedcov, ale boli aj besedy s vedcami o ich spôsobe života (oni fakt jedia a pijú), bola tiež exkurzia do vedeckého pracoviska SAV v Tatrách (bližšie k hviezdam) aj exkurzia na Katedru fyziky FEI v Košiciach (pohrať si s fyzikálnymi prístrojmi). Bolo aj modelovanie rakiet pod vedením reprezentanta Slovenska v raketovom modelárstve (poďme si vystreliť) a bolo aj spracovanie reálnych experimentálnych dát (takto sa tá veda vlastne robí). Odbornú garanciu Letnej školy zobrala na seba doc. RNDr. Júlia Hlaváčová, CSc. z Katedry fyziky FEI Technickej univerzity v Košiciach, organizačným vedúcim bol RNDr. Ivan Kimák z Regionálneho centra mládeže (CVČ - RCM) v Košiciach.

S Medzinárodným rokom astronómie bola spojená aj súťaž fotografií vyššie spomenutej výstavy „Vesmír – dobrodružstvo objavov“ v Košiciach. Cieľom súťaže bolo zachytiť návštevníkov pouličnej výstavy a ich reakcie na vystavené fotografie, ukázať, ako obyvatelia Košíc prijali túto nevšednú formu prezentácie. Koordinátorom súťaže bol Igor Tymczák z CVČ-RCM. Pred odbornú porotu prišlo 48 fotografií, z ktorých porota vybrala víťazné práce vo vekovej kategórii do 25 rokov a nad 25 rokov. Výstavu sme otvorili 14.10.2009 v Regionálnom centre mládeže na Strojárskej ulici v Košiciach a bola k videniu do 30.11.2009.
Aj ďalšia súťaž pre deti a mladých ľudí, súťaž výtvarných prác, bola venovaná téme vesmíru, astronómie a kozmonautiky. Účastníci súťaže mali zachytiť svoje pocity z návštevy pouličnej výstavy „Vesmír – dobrodružstvo objavov“ a preniesť ich do výtvarnej formy. Súťaž koordinovala p. Ľubica Oberučová z CVČ-RCM. Odborná porota vyberala zo 60 súťažných prác a pridelila ocenenia v troch vekových kategóriách - do 10 rokov, do 15 rokov a do 20 rokov.
Otvorenie výstavy vybraných prác 19.11.2009 bolo súčasťou aktivít k Týždňu vedy na Slovensku 2009. Výstavu je možné si zdarma pozrieť v priestoroch Regionálneho centra mládeže na Strojárskej ulici č. 3 v Košiciach (vo dvore do dverí vľavo na 2. poschodie) do 8. januára 2010.

Na otvorení výstavy výtvarných prác sprava koordinátorka súťaže Ľubica Oberučová, riaditeľka Regionálneho centra mládeže v Košiciach Ing. Erika Munková a riaditeľ Ústavu experimentálnej fyziky SAV Doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc. (foto: CVČ - RCM)
Na realizácii spomenutých podujatí k Medzinárodnému roku astronómie 2009 sa podieľali košické organizácie Ústav experimentálnej fyziky SAV, Prírodovedecká fakulta UPJŠ, Centrum voľného času - Regionálne centrum mládeže, Slovenské technické múzeum, Katedra fyziky Technickej univerzity a Cryosoft spol. s r.o. v rámci vedecko-popularizačného projektu „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu" podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja SR.