Pre mladého, dospievajúceho človeka nie je jednoduché postaviť sa pred triedu svojich rovesníkov, nieto ešte pred skupinu dospelých návštevníkov a odborne im predvádzať demonštrácie fyzikálnych pokusov, výsledky práce svojich rúk či hovoriť o vedeckom výskume, o ktorom sa ani neučili v škole. Lenže moderný výskum časticovej fyziky potrebuje schopných, odvážnych ľudí a ako vraví známe porekadlo: „kto sa bojí, nesmie do lesa".

Autor fotografie: Bartolomej Cisár, Slovenské technické múzeum
No povedzte, ostali by ste pokojní pri skúmavom pohľade toľkých návštevníčok výstavy? Ľubomír Smolárik z SPŠ elektrotechnickej v Košiciach predvádza pokus, ktorý demonštruje pôsobenie Lorentzovej sily na nabité iony pohybujúce sa v magnetickom poli.

Lektori Katka Gálová a Adrián Seman rozprávajú návštevníkom o urýchľovači LHC.
Okrem lektorskej práce sa študenti podieľali aj priamo na tvorbe výstavy. O ich vklade hovorí časť výstavy, ktorá prezentuje študentské výtvarné práce s tematikou časticovej fyziky. Stredoškoláci ich pripravili v rámci výtvarných súťaží o logo výstavy a plagát výstavy, o ktorých sme písali v skoršom článku. V tejto časti výstavy sú vystavené aj papierové modely častí urýchľovača LHC a detektorov častíc. Vyrobili ich študenti počas minuloročného pracovného sústredenia v Kysaku, ktorého sa zúčastnilo 45 stredoškolských študentov zo šiestich stredných škôl v košickom kraji (SPŠ elektrotechnická v Košiciach, SPŠ dopravná v Košiciach, Gymnázium Opatovská v Košiciach, Gymnázium Poštová v Košiciach, Gymnázium v Trebišove, Gymnázium v Krompachoch). Na výrobe modelov sa podieľali aj piati stredoškoláci, ktorí teraz pôsobia ako lektori výstavy - Katka Gálová a Adrián Seman z Gymnázia Opatovská (na snímke), Zuzka Cocuľová a Peter Smolárik z Gymnázia Poštová a Ľubomír Smolárik z SPŠ elektrotechnická v Košiciach.

Päťdňové pracovné sústredenie - Zoznamovací workshop Kolaborácie Mikrokozmos - sa uskutočnilo minulý rok v októbri v Škole v prírode v Kysaku. Organizačným vedúcim stretnutia bol RNDr. Ivan Kimák z Centra voľného času - Regionálneho centra mládeže v Košiciach. Počas sústredenia študenti absolvovali 15 interaktívnych prednášok a neformálnych besied s fyzikmi. Páčili sa im najmä neformálne stretnutia s vedcami, ktorí sú zapojení do experimentov na urýchľovači LHC.
Jeden deň si spravili účastníci sústredenia výlet na Katedru jadrovej a subjadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, kde si odskúšali regionálnu verziu projektu Masterclasses. O medzinárodnom projekte Masterclasses si môžete prečítať v tomto článku. V záverečnom oficiálnom hodnotení sústredenia priradili študenti tomuto výletu prvé miesto.
Dianie na pracovnom sústredení natáčali dievčatá zo známeho košického občianskeho združenia Žabky. V prvom videu sa sústredili na odbornú časť sústredenia.
Študentská kamera vyspovedala mladých modelárov aj pri výrobe vyššie spomenutých modelov detektorov. Zuzka Cocuľová, naša stredoškolská lektorka na výstave, rozprávala na videu o svojich zážitkoch ako tretia v poradí.
Vo voľnom čase sa účastníci sústredenia zabavili na animátorskom programe. Jeho témou boli „Kelti". O svojich zážitkoch a dojmoch z pobytu v Kysaku povedali čo to v treťom dieli televízneho seriálu Žabčej internetovej televízie.

Skúsenosti z pracovného sústredenia využijú študenti pri výrobe reálnych modelov experimentálnych zariadení urýchľovača LHC. Katka Gálová a Adrián Seman spolu s ďalšími študentkami Gymnázia Opatovská (Annou Mitrovou, Norou Petrigalovou a Michaelou Staroňovou) pripravili navyše špeciálne pre výstavu malý model zobrazujúci dipólový magnet urýchľovača uložený v podzemnom tuneli.
Ako nám sami povedali, inšpiráciu k modelu dipólového magnetu MAGdip si zobrali so sebou z jesenného workshopu. Model vyrábali vo voľnom čase, počas prestávok v škole, ale aj na hodinách fyziky. Cieľom študentov bolo vyrobiť model, ktorý by sa čo najviac podobal skutočnému dipólovému magnetu. V kabinete a v laboratóriách fyziky im v ich úsilí odborne pomáhali aj ich profesori fyziky. Študenti pracovali na modeli 5 týždňov a na jeho výrobu použili jednoduché materiály - plexisklo, farebné papiere, kartónové krabičky, adaptér, vodiče, žiarovky, lepidlo, lepiace pásky. Ako na vlastnoručne vyrobenom posteri napísali, aj z jednoduchých materiálov sa za pomoci veľkého úsilia a odhodlania dá zhotoviť zaujímavý model.
Adrián Seman navyše pripravil o CERNe, experimentoch ATLAS a ALICE, o GRID a o dipólovom magnete prezentáciu v MS Powerpoint, ktorú zaslal do multimediálnej súťaže. Výsledky súťaže síce ešte nie sú zverejnené, ale práce účastníkov súťaže budú tiež zaradené do multimediálneho portfólia výstavy.
Ktovie, možno raz nebudú títo mladí ľudia vyrábať modely, ale budú navrhovať pre najväčší urýchľovač na svete ozajstné vedecké prístroje a rozprávať vašim deťom o vlastných vedeckých výsledkoch nameraných v experimentoch na tomto urýchľovači.
Zoznamovací seminár Kolaborácie Mikrokozmos bol podporený Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0181-07.
Foto: Žaneta Daroková a Bartolomej Cisár
Text: Žaneta Daroková a