Výstava je koncipovaná ako popularizačná a vzdelávacia. Panely informujú o CERN-e, výskumných programoch na experimentoch ATLAS a ALICE a rôznych formách spolupráce slovenských organizácií s CERN. Vystavené sú originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN-u slovenskí odborníci. Súčasťou výstavy sú tiež výtvarné práce a multimediálne prezentácie študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky. Súčasťou výstavy je aj sieť počítačov s internetovým pripojením do CERN-u a ďalších vedeckých centier.
Pre verejnosť je pripravená séria vedecko-populárnych prednášok každý štvrtok o 15:30 v priestoroch výstavy. Slovenskí vedci, priami účastníci výskumu na urýchľovači LHC budú rozprávať o tom, ako urýchľovač funguje, čo skúmajú vedci na experimentoch ATLAS a ALICE, aké fyzikálne javy sa budú na týchto experimentov skúmať. Vstup na prednášky aj výstavu je zdarma. Prvá prednáška je už 17. 9. 2009 o 15:30, prednáša RNDr. Eduard Kladiva na téma: „Ako funguje urýchľovač a detektor častíc“.
V Európskom laboratóriu pre časticovú fyziku CERN pri Ženeve je opätovne pripravený k uvedeniu do prevádzky najväčší urýchľovač sveta LHC (Large Hadron Collider). Svojím výkonom, intenzitou zväzkov a plánovanou energiou častíc, ako aj rozsahom vedeckého programu, predstavuje najväčší vedecký projekt všetkých čias.
Po dlhej dobe budovania urýchľovača LHC (projekt bol schválený v decembri 1994) a vyriešení mnohých principiálnych technologických problémov preleteli prvé zväzky častíc celým 27 km dlhým podzemným tunelom urýchľovača minulý rok 10. 9. 2008. Krátko na to, 19. 9. 2008, došlo k závažnej havárii v línii supravodivých magnetov, ktorá si vyžiadala ročnú odstávku urýchľovača. Počas nej boli nielen opravené poškodené časti, ale aj vykonané množstvo testov a kontrolných meraní na nepoškodených magnetoch. Častice začnú v tuneli znova cirkulovať zrejme v polovici novembra.
Výstava bola pripravená ako súčasť edukačno-popularizačného projektu "Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu", ktorý finančne podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja SR v rámci programu LPP. Na projekte sa podieľa 6 košických organizácií - Ústav experimentálnej fyziky SAV, Prírodovedecká fakulta UPJŠ, Katedra fyziky Technickej univerzity Košice, Slovenské technické múzeum, Centrum volného času - Regionálne centrum mládeže Košice a firma Cryosoft s r.o. Bratislavskú výstavu pripravili v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
ILO (Industry Liaison Officer) je označenie pre zástupca Slovenska v CERN, ktorý má na starosti spoluprácu s priemyslom a transfer technológií z CERN-u na Slovensko. Ako jednu zo sprievodných aktivít výstavy pripravil slovenský ILO – Ing. Štefan Molokáč, CSc. v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR, Ministerstvom školstva SR, Agentúrou na podporu podporu výskumu a vývoja a Zväzom priemyselných výskumných a vývojových organizácií na 24. septembra 2009 (štvrtok) informačný deň s názvom “Možnosti využitia aktivít CERNu v podmienkach podnikateľských subjektov Slovenska“. Cieľom podujatia bude najmä propagácia komerčných aktivít CERNu medzi slovenskými podnikateľmi a výmena pragmatických informácií, ako sa úspešne zapojiť do dodávok pre špičkový výskumný ústav.

Otvorenie vernisáže
Vernisáže výstavy „Slovenská cesta do mikrokozmu“ dňa 16.9.2009 sa zúčastnil prof. RNDr. Ján Pišút, DrSc. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK Bratislava, ktorý sa začiatkom 90-tych rokov významnou mierou zaslúžil o prijatie Slovenska do prestížneho vedeckého centra CERN, a Ing. Jaromír Jezný, generálny riaditeľ firmy VVÚ ZŤS, ktorá svojimi robotmi prispela k úspešnému uloženie magnetov urýchľovača, za čo získala ako jedna zo siedmich firiem na svete ocenenie Zlatý hadrón (ktorý tiež môžu návštevníci uvidieť na výstave). Výstavu otvoril riaditeľ Slovenského technického múzea v Košiciach, Ing. Eugen Labanič.
|
|
V priebehu vernisáže boli ocenení aj študenti stredných škôl, ktorí boli úspešní v súťaži multimediálnych prezentácií vyhlásenej rámci projektu Mikrokozmos. Víťazmi súťaže boli Michal Guza s témou „Jadrová fyzika“ a Lukáš Kasič s prezentáciou „Základy jadrovej fyziky“ obaja z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach, na druhom mieste skončili Marek Antolík (s prácou Detekcia častíc) a Lukáš Žemľa (Supravodivosť), zhodou okolností tiež obaja z rovnakej školy, z Gymnázia Javorová v Spišskej Novej Vsi.
Čestné uznanie získali Ján Hoffman z Gymnázia Alejová, Košice, Marek Klučár z Gymnázia Javorová Spišská Nová Ves a Adrián Seman z Gymnázia Opatovská v Košiciach. Celkovo sa do súťaže zapojilo 40 študentov, z toho 22 postúpilo do hodnotiaceho kola.

Víťazi súťaže multimediálnych prezentácií si prebrali ocenenia
Bratislavčania a návštevníci Bratislavy, srdečne vás pozývame na výstavu oboznámiť sa s tajuplným svetom častíc a kvarkov a dozvedieť sa napríklad, prečo mikroskopické čierne diery, ktoré možno budú vznikať v experimentoch na urýchľovači LHC, nemôžu pohltiť zemeguľu.
Foto: Gabriela Szabová, Múzeum dopravy Bratislava