
Slovenská cesta do mikrokozmu
Výstava predstavuje Európsku organizáciu pre jadrový výskum CERN, Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC, príspevok slovenských vedcov do fyzikálnych experimentov ATLAS a ALICE, úspechy slovenských firiem pri stavbe urýchľovača, spôsoby prenosu najnovších vedeckých poznatkov z experimentov priamo do škôl a ďalšie formy spolupráce slovenských organizácií v rámci CERN-u.

Návštevníci uvidia na výstave aj originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN-u slovenskí vedci a inžinieri. Niektoré plne funkčné prístroje boli zapožičané priamo z experimentov. Vystavené exponáty ukazujú, ako slovenskí vedci a inžinieri vedia obstáť v medzinárodnej konkurencii a úspešne sa zapájať do špičkového výskumu.

V premietacej sále výstavy si návštevníci môžu pozrieť aj vedecko-populárne filmy o urýchľovači LHC a vedeckých experimentoch v slovenčine, češtine a angličtine. Lektori predvedú záujemcom fyzikálne pokusy s vysokým napätím a elektromagnetickým žiarením. Z počítačov na výstave sa môžu nadšenci pripojiť priamo na experimenty prebiehajúce na urýchľovači LHC a sledovať, ako pracuje urýchľovač aj jednotlivé detektory.


Popularizačné prednášky
Každý štvrtok od 16:00 sú v priestoroch výstavy v Krajskej knižnici v Žiline pripravené pre širokú verejnosť popularizačné prednášky o fyzikálnom výskume na najväčšom urýchľovači častíc na svete. Vystúpia na nich slovenskí fyzici, ktorí sa výskumov v CERN priamo zúčastňujú a jednoduchým spôsobom vysvetlia, ako urýchľovač funguje, čo a prečo na ňom vedci skúmajú.
15.4.2010 Mikuláš Gintner z Katedry fyziky Žilinskej univerzity porozpráva, z akých častíc je zložený náš svet a čo o časticiach vieme a nevieme.
22.4.2010 Ivan Melo, tiež z Katedry fyziky Žilinskej univerzity bude hovoriť o motívoch výskumu na LHC a čo vedci môžu a čo nemôžu na urýchľovači objaviť.
29.4.2010 Ivan Králik, vedúci oddelenia Subjadrovej fyziky ÚEF SAV a člen experimentu ALICE, vysvetlí, z čoho sa skladá a ako funguje Veľký hadrónový urýchľovač.
6.5.2010 porozpráva o detektoroch častíc a metódach, akými fyzici elementárne častice pozorujú, Eduard Kladiva, člen výskumného tímu kolaborácie ATLAS.

Vernisáž výstavy
Vernisáže výstavy „Slovenská cesta do mikrokozmu“ v Žiline vo štvrtok 8. apríla 2010 sa zúčastnilo viac ako 50 hostí. Výstavu otvorila riaditeľka Krajskej knižnice v Žiline Mgr. Katarína Šušoliaková, hosťom sa prihovoril prorektor Žilinskej univerzity prof. Ing. Michal Pokorný PhD. (na obrázkoch nižšie) a riaditeľ Ústavu experimentálnej fyziky SAV, Doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc.. Ďalej vystúpili Ing. Ladislav Vargovčík, riaditeľ pre obchod a marketing firmy ZŤS VVÚ Košice a RNDr. Alexander Dirner, CSc. vedúci Katedry subjadrovej a jadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.


RNDr. Eduard Kladiva, CSc. vo svojom vystúpení shrnul históriu vzťahov Slovenska s CERN a RNDr. Ivan Melo, CSc. porozprával účastníkom vernisáže ako spolupracuje s Európskym laboratóriom časticovej fyziky CERN Katedra fyziky Žilinskej univerzity. Vo volnej diskusii ocenil výstavu nielen dekan Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity prof. Ing. Milan Dado, CSc., ale aj ďalší hostia.


Výstava je prístupná verejnosti v Krajskej knižnici na ulici A. Bernoláka 47 v Žiline od 9.4. do 7.5. 2010, v pondelok až piatok od 8:00 do 18:00, v stredu od 11:00 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 13:00. Vstup na výstavu aj na popularizačné prednášky je zdarma.


Slovensko je členským štátom CERN od roku 1993. Vedecký výskum na experimentálnych zariadeniach urýchľovača LHC rozšíri naše vedomosti o usporiadaní sveta na najnižšej známej úrovni a naše poznatky o vývoji vesmíru v prvých zlomkoch sekundy po Veľkom tresku. Vedecké tímy zo Slovenska sa podieľajú na programe dvoch experimentálnych komplexov na LHC - ATLAS a ALICE. Veľký hadrónový urýchľovač LHC po počiatočných problémoch úspešne produkuje zrážky častíc pri rekordnej energii 7 TeV (teraelektronvoltov) od 30. marca 2010. Ako skôr predpovedali vedci, žiadna masívna čierna diera, ktorá mala pohltiť našu zemeguľu, nevznikla.

Výstava je určená predovšetkým študentom a dospelým záujemcom o moderný vedecký výskum, ale svoje si na nej nájdu aj deti. Výstava je súčasťou projektu APVV „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu“. Na prezentácii výstavy v Žiline spolupracuje aj Krajská knižnica v Žiline (zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj) a Katedra fyziky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity.
Foto: Eva Kišová, Ivan Kimák, Eduard Kladiva