Rozvojové krajiny - Krajiny tretieho sveta

Rozvojová krajina alebo krajina tretieho sveta je krajina, ktorá má nízky HDP na obyvateľa, nízky index ľudského rozvoja, vysokú úmrtnosť a veľmi nízky celkový životný štandard.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rozvojové krajiny je spoločný názov pre  vyše 150  nezávislých, politicky samostatných štátov, ktoré vznikli v dôsledku rozpadu koloniálnej sústavy z bývalých kolonií, polokolónií a závislých území. Na mape sú vyznačené modrou farbou.

Rozvojové krajiny sú súčasťou programov takmer každej významnej svetovej inštitúcie. Existuje množstvo  organizácií  zaoberajúcich sa výhradne pomocou týmto krajinám. Stanovujú si ciele, vízie, sny. Realita však je, že počet najchudobnejších  krajín na svete stúpa a ľudia v nich  umierajú na hlad a smäd .
Globalizácia sa skloňuje denno denne v tlači, ako najvýznamnejší fenomén dnešnej doby, ale je naozaj skutočnosťou na celom svete, či len v pár najbohatších krajinách? Ostatné krajiny sa naopak vzďalujú a stále viac ľudí žije v absolútnej chudobe. Aj to je novodobý trend, pred ktorým si  mnoho ľudí zakrýva oči . Je to pohodlné, ale krátkozraké. Dokedy sa budú rozvojové krajiny len nemo prizerať na stále viac bohatnúce vyspelé krajiny môžme len predpokladať.
Začarovaný kruk chudoby ilustruje, ako jedna prekážka zväčšuje resp. ovplyvňuje ďalšie prekážky. Nízke dôchodky (príjmy) vedú k nízkym úsporám , nízke úspory spomaľujú  rast kapitálu , nedostatok kapitálu  bráni  zavádzaniu strojov a rýchlemu  rastu produktivity , nízka
produktivita opätovne vedie k nízkym dôchodkom.  Chudoba  je sprevádzaná nízkou kvalifikačnou úrovňou a gramotnosťou a práve to bráni preberaniu nových a zdokonalených technológií. Je to ako začarovaný kruh, z ktorého nie je ľahké dostať sa.
Príčiny súčasného stavu v týchto krajinách  treba hľadať už v minulosti. V období kolonializmu došlo k ovládnutiu rozsiahlych území v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike, k odčerpávaniu ich nerastného bohatstva. Vývoj bol príliš jednostranný, zameraný hlavne na výstavbu infraštruktúry, teda na budovanie dopravných a spojovacích zariadení, zabezpečovanie nevyhnutných školských zariadení a pod. Nedochádzalo ku komplexnému rozvoju ekonomiky, ale len k výstavbe toho, čo bolo nevyhnutné, aby lacné suroviny mohli bez ťažkostí smerovať do európskych metropol a aby sa priemyselné výrobky dali vyvážať do zámorských oblastí. Jedným z dôvodov je aj príliš  vysoká inflácia (zvyšovanie cien) v týchto štátoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A sme pri dileme: Vyzývať obyvateľstvo ku skromnosti alebo meniť dnešnú disproporciu moci vo svete ?


Práve tá totiž definuje ten priepastný nepomer síl medzi nami a tými, ktorí v konečnom dôsledku rozhodujú o tom, kto, koľko a čoho bude spotrebovať. Teda aj to, kto bude hladovať, kto na koho bude doplácať a kto živoriť v rozvojovej krajine, a to takmer bez ohľadu na to, či vyzývame k uskromneniu alebo nie a či sa nám to páči alebo nie.

Veronika Klesniaková

Veronika Klesniaková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

No volám sa Veronika ale kamoši ma volajú WEWE. Mám 16 rokov, bývam v Rožňave a som prváčka na Obchodnej akadémii v RV. Mám priateľa ktorého nadovšetko milujem i keď sa občas pohádame. Mám rada hlavne punk, punkrock, rock, metal ale počúvam aj všeličo iné. Rada chodím oblečená v čiernom a dá sa povedať že uznávam anarchiu, i keď nie tak úplne! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
SkryťZatvoriť reklamu