Vojna

Vojna. War. Der Krieg. Válka. Guerre. Conflagracion.Toto slovo naháňa hrôzu, v ktoromkoľvek jazyku. Ale prečo? Prečo naháňa hrôzu? Lebo keď to slovo niekto vysloví predstaví si tisíce mŕtvych, strach, hrôzu, chaos.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Napríklad taká  2.svetová vojna . Prečo vôbec začala? Pre túžbu jedného psychopata ovládnuť celý svet. Koľko  ľudských životov  vtedy  vyhaslo ? Mladí muži, ktorí mohli ešte toľko toho dokázať, mať vlastnú rodinu, úspech v práci. Ale pre skazenú predstavu jedného nevýrazného človeka sa to skončilo ešte predtým ako to začalo. Koľko malých detí  zostalo  bez otca ? Koľko  vdov ? Presné číslo vám nepovie nikto. Bolo to niekoľko desiatok miliónov civilných obetí a milióny príslušníkov ozbrojených síl. Ale museli títo ľudia naozaj zomrieť?
A čo  židia ? Oni nie sú ľudia? Sú, sú presne takí istí ľudia ako my všetci ostatní, a majú presne to isté pravo žiť a byť šťastní ako my. Viete si to vôbec predstaviť? Ste malé dieťa, ktoré práve prebudil zo spánku zvuk zbraní, ktoré práve niekoho zabili. Všetko sa otriasa od nárazov bômb, granátov a výbušnín. A vás teraz odvádzajú preč a vaša mama, opora v každej situácii, plače a vy netušíte prečo a čo ste spravili. A potom keď vás odvezú do koncentračného tábora vidíte vo všetkých tvárach nemý strach a hrôzu.
Príde po vás vojak a dá vás do plynovej komory len preto že ste žid a padol na vás nejaký los. Dusíte sa a potom vaše telo odhodia ako použitú hračku. Nie to si nikto nevie predstaviť. Ten kto prežil koncentračný tábor má traumu na celý život a nemôže sa jej len tak ľahko zbaviť.
A čo vojna v Iraku? Bolo to naozaj oslobodenie od režimu Sadama Husajna a zbraní hromadného ničenia, ktoré sa nikdy nenašli? Alebo to bol boj o peniaze a ropu? Nikto nepopiera, že USA zbavili Irak Husajna.  Ale muselo sa to stať takto?  Úbožiaci ľudia, ktorí to museli prežiť. Idú si po ulici a musia striehnuť či tam nie sú vojaci, teroristi alebo nejakí samovrahovia. Každú chvíľu tam niečo vybuchne lebo nejaký terorista si práve plnil svoju povinnosť.

A mnohé iné vojny. Čo vlastne prinášajú? Smrť, skazu, chaos, utrpenie a veľa  nevinných obetí . Ale obete nie sú len ľudia, ktorí zomreli alebo si poškodili zdravie vplyvom vojny sú to aj vdovy priateľky mladých vojakov  a  siroty .

Dievča, ktoré si plánuje svoju budúcnosť s chlapcom, ktorého miluje a je ochotná mať sním rodinu a prežiť s ním zvyšok života. Začne vojna a je po plánoch. Po manželovi po deťoch aj po snoch. V jej srdci sa nájde miesto už len pre smútok.
Ľudia chceli od pradávna  moc . Moc vládnuť, moc riadiť, moc rozhodovať o iných ľudských životoch.Niktorí z týchto ľudí si však neuvedomujú, že vojna prináša iba ničenie a skazu, berie množstvo ľudských životov a prináša smútok. Neboli by žiadne  zbúrané domy , žiadne  krvácajúce rany  a žiaden  nárek , keby to ľudia nechceli.
Predstavte si, že sa ráno zobudíte a namiesto áut odparkovaných pred vchodom budú stáť  tanky  a skupina vojakov čakajúcich na ďalší  nezmyselný príkaz , ktorý pre nich bude znamenať takmer istú smrť .
,,Boj stvorila príroda, nenávisť vynašiel človek"  ( K. Čapek)
"Zbabelci umierajú často ešte pred smrťou, hrdinovia zakúsia smrť len raz."  ( Shakespeare)
"Když zemře jeden člověk, je to tragédie, když zemře milion lidí, je to statistika."  (Stalin)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže bez vojny by neexistoval mier! Ale čo je to potom za mier? Chceme ho vôbec? To už je na zamyslenie...

Veronika Klesniaková

Veronika Klesniaková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

No volám sa Veronika ale kamoši ma volajú WEWE. Mám 16 rokov, bývam v Rožňave a som prváčka na Obchodnej akadémii v RV. Mám priateľa ktorého nadovšetko milujem i keď sa občas pohádame. Mám rada hlavne punk, punkrock, rock, metal ale počúvam aj všeličo iné. Rada chodím oblečená v čiernom a dá sa povedať že uznávam anarchiu, i keď nie tak úplne! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu