Mýtus#1: Školy v USA sú jednoduchšie ako na Slovensku

Na názor, že sú školy v USA jednoduchšie ako naše som narazila celkom nedávno. Ide o generálizáciu komplexnej otázky.

Mýtus#1: Školy v USA sú jednoduchšie ako na Slovensku
Štúdium v zahraničí - najčastejšie mýty
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nedávno som sa stretla s názorom, že americké/zahraničné stredné školy sú jednoduchšie ako tie české/slovenské, a že dostatočne nepripravujú študentov na vysokú školu a život po štúdiu.

MYTH BUSTED!

Je pravda, že vzdelávací systém v zahraničí, napríklad v USA, je úplne iný. Pre tých, ktorí sa dobre v tomto systému neorientujú, prípadne nie sú proaktívni v nájdení si informácii a vhodnej školy, je možné, že skončia na takej, ktorá bude jednoduchšia, ako tá doma. Nie je to však všeobecná pravda. Záleží od správneho výberu školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na boarding schools, súkromných internátnych školách, si študenti veľkú časť predmetov vyberajú sami. Majú pritom možnosť vybrať si až zo stovky možností. Venovať sa tak okrem povinným predmetom môžu napríklad robotike, morskej biológii alebo podnikaniu či športu na takmer profesionálnej úrovni.Povinne potom obvykle študujú angličtinu, americkú históriu alebo matematiku. Dôležité je spomenúť, že si pri predmetoch môžu zvoliť náročnosť, ktorú chcú študovať. Takže nie všetci študenti musia prejsť rovnakou úrovňou a tú vzniká spomínaný mýt. Ak sa študent chémii venovať chce a zaujíma ho, môžete si zvoliť ťažší variant, dokonca ak na to student má, aj vysokoškolskej úrovni. Pokiaľ by ste sa ale radšej venovali dejepisu, literatúre alebo napríklad divadlu, môžete prejsť nižšou úrovňou chémie a zvyšok času a energie venovať tomu, čo vás skutočne zaujíma.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa viac zodpovednosti je tak na študentoch samotných. Premýšľať o budúcej kariére im ale pomáha kariérny poradca, ktorý s každým študentom dlhodobo pracuje. Študenti si môžu nielen vyberať z množstva predmetov, ale aj sa hľadať, premýšľať o tom, čo by ich bavilo a čo chcú preskúmať, môžu sa tiež realizovať v praxi. Môžu pracovať na vlastnom projekte, založiť vlastný školský klub, riadiť študentský spolok, hrať alebo režírovať divadelnú hru, podieľať sa na školskom časopise, nahrávať podcast a veľa ďalšieho.

Na týchto stredných školách kladú väčší dôraz na individuálny rozvoj talentu a taktiež na prax. Často teda nevyžadujú podrobnú teoretickú znalosť, ale skôr schopnosť vedomosti preniesť do praxe a premýšľať kriticky. Niektoré školy sú viac zamerané na akademické výsledky študentov, iné na šport alebo na umenie. Náročnosť tak možno len ťažko porovnať.

SkryťVypnúť reklamu

Či je to jednoduchšie? Záleží na preferencií a ambicióznosti študenta.

Vzdelávací systém na amerických internátnych školách je však jednoznačne efektívnejší. Vychádzajú z neho ľudia, ktorých baví sa vzdelávať, rozvíjať a hľadať cesty.

Lucia Klimkova

Lucia Klimkova

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Píšem o osobných a pracovných skúsenostiach z oblastí vzdelávania, štúdia v zahraničí a managementu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéŠtúdium v zahraničíCestovanie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu