Čo čaká Slovensko v roku 2015 – prognóza

Ekonomika a spoločnosť na Slovensku bude v roku 2015 ovplyvňovaná pokračovaním globálnej hospodárskej krízy. Dopady krízy bude umocňovať absencia politík, ktoré by boli zamerané na jej prekonanie a taktiež aj ilúzie o skončení krízy, ktoré aj v roku 2015 ostanú iba v podobe želaní. Hlavným problémom Slovenska bude aj v roku 2015 vysoká nezamestnanosť a nízka životná úroveň obyvateľstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kríza pokračuje

Globálna ekonomická kríza bude pokračovať aj v roku 2015, napriek viacerým očakávaniam či vyhláseniam o skončení krízy. Dopady krízy budú v globálnom meradle negatívne ovplyvňovať najmä finančný sektor a priemyselné odvetvia jednotlivých krajín. Prekonanie krízy je spojené s transformáciou jednotlivých ekonomík v smere vytvárania znalostnej ekonomiky a obnovovania lokálnych ekonomických štruktúr v jednotlivých krajinách. Predpokladom je tiež zmena priorít hospodárskych politík od podpory či udržiavania zastaralých priemyselných odvetví k podpore vedy, vzdelávania a technológie, ako hlavných faktorov konkurencieschopnosti a tiež nástrojov k prekonaniu hospodárskej krízy. Presmerovanie investícií do vedy, výskumu, vzdelávania a technológií je spojené s reštrukturalizáciou ekonomík jednotlivých krajín, rovnako ako aj s rastom životnej úrovne obyvateľov jednotlivých krajín i s riešením problémov nezamestnanosti. Príkladom tvorby a realizácie politík, ktoré budú vytvárať transformovanú ekonomickú štruktúru v jednotlivých krajinách, je Južná Kórea, ktorá permanentne zvyšuje investície do vedy a výskumu, pričom podiel výdajov na vedu a výskum tu dnes prevyšuje 4.5 percenta HDP. Južná Kórea je príkladom úspešnej realizácie politík vytvárania znalostnej ekonomiky, ktoré jej umožňujú postupný rast životnej úrovne obyvateľstva, rovnako ako aj približovanie sa vyspelým krajinám sveta. Príkladom nepochopenia príčin a podstaty prebiehajúcej globálnej hospodárskej krízy je Slovensko, ktoré postupne likviduje jeden z potenciálnych motorov slovenskej ekonomiky vedu, a to postupným znižovaním výdajov na vedu až na dnešných 0.4 percentá HDP, čo je 10 krát menej ako v prípade Južnej Kórei a 4 krát menej ako v prípade Českej republiky, kde výdaje na vedu a výskum dosahujú 1.6 percenta HDP. Slovensko sa naopak v maximálnej miere snaží financovať zastarané priemyselné odvetvia, pričom politiky lákania zahraničných investícií, najmä v podobe montážnych liniek, sa podobajú politikám zaostalých alebo rozvojových krajín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svet – pád finančných trhov

Svetový ekonomický vývoj bude v roku 2015 poznamenaný masívnymi turbulenciami, ktoré budú otriasať svetovou ekonomikou, pričom v roku 2015 sa očakáva pád finančných trhov. Viacerí analytici, ktorí sa zaoberajú meraním Kondratievových dlhých vĺn alebo cyklov a ich dopadov na ekonomiku, predpovedajú pre rok 2015 pád finančných trhov, pričom niektorí očakávajú krach veľkého rozsahu, ktorý môže prekonať rok 2008 a bude viesť ku globálnej depresii, ktorá potrvá zhruba do roku 2020. Očakávania pádu finančných trhov sú nepochybne aj jednou z príčin začiatku masívneho tlačenia peňazí Európskou centrálnou bankou ECB. Prekonanie globálnej hospodárskej krízy sa však neuskutoční bez podpory prechodu na nové technológie, podpory vedy, výskumu a vzdelávania, redukcie nafúknutého finančného sektora rovnako ani bez celosvetovej redukcie nadmerných priemyselných kapacít. K prekonaniu hospodárskej krízy by jednotlivé krajiny mali robiť hospodárske politiky, aké robia Južná Kórea alebo Čína, ktorých ekonomiky napredujú aj v podmienkach globálnej hospodárskej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko – čakanie na zázrak

Slovensko bude aj v roku 2015 čakať na zázrak, ktorý sa nedostaví. Sen o skončení krízy bez toho aby sa na Slovensku čokoľvek zmenilo a pokračujúca snaha o zabetónovanie súčasnej ekonomickej štruktúry, postavenej primárne na výrobe automobilov a montážnych linkách, bude spojená s pretrvávaním vysokej nezamestnanosti, rastúcim odchodom občanov Slovenska za prácou do zahraničia a nízkou životnou úrovňou väčšiny obyvateľov Slovenska. Pokračujúca hospodárska kríza bude viesť k rastúcej ekonomickej a finančnej nerovnováhe, k rastúcej nespokojnosti občanov a k nestabilite v spoločnosti a v politike. K prekonaniu krízy bude potrebné nanovo formulovať hospodársku politiku a jej priority, pričom hlavnými prioritami by sa mali stať veda, výskum a vzdelávanie a podpora prechodu na moderné technológie. Štvrťstoročie pokusu o netechnologický ekonomický rozvoj a jeho negatívne výsledky v podobe vysokej nezamestnanosti a nízkej životnej úrovne, ukazuje, že v globálnej ekonomike sa nedá existovať bez moderných technológií, ktoré sú dnes hlavným faktorom konkurencieschopnosti jednotlivých ekonomík a rovnako ani bez podpory vedy, výskumu a vzdelávania. Na Slovensku dnes neexistuje jediná politická strana či hnutie, ktoré by malo v programe podporu technologického rozvoja alebo vedu, výskum a vzdelávanie ako priority hospodárskej politiky. Táto skutočnosť odsudzuje Slovensko do úlohy rozvojovej krajiny, hoci je dnes Slovensko ako člen Európskej únie inštitucionálne zaradené medzi vyspelé krajiny sveta. Pokračujúca hospodárska kríza bude aj v roku 2015 zviditeľňovať zastaranosť a nefunkčnosť súčasnej hospodárskej politiky Slovenska. Skutočnosť, že rok 2015 bude rokom predvolebným, bude zároveň vytvárať priestor a šancu pre formuláciu novej modernej hospodárskej politiky, ktorá by napodobovala vyspelé krajiny sveta a, ktorá by umožnila Slovensku sa týmto vyspelým krajinám začať približovať či už rastom konkurencieschopnosti ekonomiky a jej produkcie, rastom životnej úrovne radových občanov alebo postupným znižovaním nezamestnanosti na úroveň vyspelých krajín.

Ivan Klinec

Ivan Klinec

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekonóm, prognostik a futurológ. Zaoberám sa prognózami a futurológiou, perspektívami vývoja ekonomiky, spoločnosti a civilizácie a všetkým, čo s budúcnosťou súvisí. Zaujíma ma tiež literatúra, kultúra a umenie. Zoznam autorových rubrík:  FuturológiaPrognózyEkonomikaVedaKnihy

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu