Kistlerova cena - prvá futurologická cena za výskum budúcnosti

Málokto vie, že tak ako majú ekonómi, chemici alebo fyzici svoju Nobelovú cenu, aj futurológovia majú svoju cenu za dosiahnuté vedecké a výskumné výsledky spojené s dlhodobou budúcnosťou ľudstva. Touto futurologickou cenou je Kistlerova cena – The Kistler Prize. Táto cena je každoročne udeľovaná Nadáciou pre budúcnosť - Foundation For the Future.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nadácia pre budúcnosť bola založená v roku 1996 Walterom P. Kistlerom v Bellevue v americkom štáte Washington a podporuje výskum pre lepšie porozumenie faktorom, ktoré môžu mať veľký vplyv na budúcnosť ľudstva.
Nadácia pre budúcnosť sa zaoberá veľmi dlhodobým smerovaním ľudstva s časovým horizontom do roku 3000. Usporiadala viacero seminárov a konferencií, kde sa diskutovalo o možnom vývoji ľudskej civilizácie do roku 3000 a jej nosným projektom je   projekt Humanity 3000 .
Kistlerova cena je pomenovaná po americkom vizionárovi a filantropovi Walterovi P. Kistlerovi. Cena je udeľovaná za originálne a inovatívne príspevky k porozumeniu spojenia medzi ľudským genómom a ľudskou spoločnosťou. Cena pozostáva z peňažnej odmeny 100 000 amerických dolárov a 200 gramovej zlatej medaily.
Kistlerova cena bola doteraz udelená 5 špičkovým vedcom z rôznych oblastí vedy.

Prvými nositeľmi Kistlerovej ceny sa stali:

Edward O. Wilson (1929) – americký biológ a entomológ. Je zakladateľom sociobiológie. Pôsobí ako profesor na Harvardovej univerzite. Je autorom viacerých celosvetovo prekladaných odborných i populárnych kníh ako Sociobiológia – Nová syntéza (1975), O ľudskej prirodzenosti (1978), Rozmanitosť života (1992), Consiliencie – Jednota znalostí (1998), Budúcnosť života (2002). Stal sa prvým nositeľom Kistlerovej ceny , ktorá mu bola udelená v roku 2000 za originálnu prácu pri výskume sociálnych implikácií genetiky.

Richard Dawkins (1941) – britský zoológ a evolučný biológ. Pôsobí ako profesor na Oxfordskej univerzite. Je autorom viacerých odborných i populárnych kníh ako Sebecký gén (1976), Rozšírený fenotyp (1982), Slepý hodinár (1986), Rieka z raja (1995), Rozprávanie predkov - Púť k úsvitu života (2004). Stal sa druhým nositeľom Kistlerovej ceny , ktorá mu bola udelená v roku 2001 za prácu v etológii génov a rozvoj konceptu memov ako replikátorov ľudskej kultúry.

Luigi L. Cavalli-Sforza (1922) - taliansky vedec a genetik. Pôsobí ako emeritný profesor na Stanfordskej univerzite. Je autorom viacerých kníh ako História a geografia ľudských génov (1994), Veľké ľudské diaspóry – História diverzity a evolúcie (1995), Gény, ľudia a jazyky (2000). Stal sa tretím nositeľom Kistlerovej ceny, ktorá mu bola udelená v roku 2002 za prácu pri rekonštrukcii evolučnej histórie moderného človeka a pokračujúcu prácu na Human Genome Diversity Project.

Arthur Jensen (1923) – americký psychológ. Pôsobí ako emeritný profesor vzdelávacej psychológie na Kalifornskej univerzite v Berkeley v Kalifornii. Zaoberá sa psychometriou. Je autorom viacerých kníh ako Vzdelanosť a skupinové diferencie (1973), G faktor – Veda mentálnej schopnosti (1998). Stal sa štvrtým nositeľom Kistlerovej ceny, ktorá mu bola udelená v roku 2003 za vedecký výskum ľudskej inteligencie a vytvorenie genetickej bázy pre individuálne rozdiely v ľudskej inteligencii.

Vincent M. Sarich (1934) – americký vedec a antropológ. Pôsobí ako profesor antropológie na Kalifornskej univerzite v Berkeley v Kalifornii. Je autorom hypotézy molekulárnych hodín, ktorá je považovaná za míľnik v štúdiach ľudskej evolúcie. Je piatym nositeľom Kistlerovej ceny, ktorá mu bola udelená v roku 2004 za vedecký výskum ľudskej evolúcie.

Udeľovanie Kistlerovej ceny sa pomaly stáva tradíciou a významnou udalosťou vo vedeckom svete. V súčasnej dobe prebiehajú nominácie kandidátov na udelenie šiestej Kistlerovej ceny.

Ivan Klinec

Ivan Klinec

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekonóm, prognostik a futurológ. Zaoberám sa prognózami a futurológiou, perspektívami vývoja ekonomiky, spoločnosti a civilizácie a všetkým, čo s budúcnosťou súvisí. Zaujíma ma tiež literatúra, kultúra a umenie. Zoznam autorových rubrík:  FuturológiaPrognózyEkonomikaVedaKnihy

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu