Zväzok manželský – vstúpiť, či nevstúpiť ?

Dá sa povedať, že práve toto je ústredná téma partnerských zväzkov vo fáze, keď prichádza okamih uvedomenia si, že svoj život si želáme prežiť po boku daného partnera, prípadne, minimálne by sa to patrilo ho prežiť s daným partnerom, nakoľko nás zaväzuje rola otca – matky spoločného potomka. Množstvo partnerov, množstvo párov v istom období absolvuje zdieľanie spoločnej domácnosti a to i bez „zaväzujúcich papierov“. Je pravdou, že vo fáze, keď na rad prichádzajú detičky, väčšia časť populácie v partnerských vzťahoch vstupuje do stavu manželského. Avšak isté štatistiky ukazujú, že pätina týchto párov ostáva v pôvodnom súžití.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (72)

„Svadbu neriešime“ Odpoveď na moju otázku, ktorú som položila zhodou okolností včera, svojej niekdajšej kolegyni, prechádzajúcej sa s kočiarom, respektíve so svojím šesťmesačným synčekom po námestí. Jej, celkom som sa potešila, pretože som si uvedomila, že i ona je jednou z mojich potenciálnych klientok. „Tak, keď sa teda rozhodnete riešiť to, zorganizujem Ti krásnu svadbu“ Zažartovala som. „Tak, to je v tejto chvíli to posledné, čo by sme chceli riešiť. Mam dosť iných starostí“ Poznamenala. Hovorím si v duchu „škoda“. Ale už nie z dôvodu, že som o potenciálnu klientku prišla, ale skôr s niečoho ľudského. Ja mám pocit, že svadba je tak silná a znamenitá udalosť, že každý z nás, kto má to šťastie byť súčasťou fungujúceho partnerského vzťahu, by mal okúsiť aké emócie i všetko ostatné so sebou taká svadba prináša. A nielen svadba, podotýkam. Predovšetkým spoločný manželský život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je niekoľko aspektov, ktoré podmieňujú rozhodovanie pre status manželstva. Dovolím si povedať, že pokiaľ ide výlučne o deti, je z môjho subjektívneho pohľadu vhodné, aby boli vychovávané v manželskom zväzku. Možno je tento môj názor podmienený výchovou a prístupom, ktorý sa mi dostal od mojich rodičov a mala som to nesmierne šťastie vyrastať v úplnej, harmonickej a fungujúcej rodine, a možno, pevne verím, že áno, je to skutočnosť, ktorá by mala byť prínosným pravidlom našich životov a našej voľby. Rola otca a rola matky má v živote dieťaťa nesmierny význam, avšak, rovnako nesmierny význam má i fakt, že všetci členovia rodiny vytvárajú spoločne akýsi celok.

SkryťVypnúť reklamu

„Na svadbu zvyšné peniaze nemáme, radšej si kúpime byt“ Často sa mi dostane do uší i takéto konštatovanie. Prečo sa ale svadba spája primárne s peniazmi, prečo sa vytráca akýsi duchovný aspekt svadby, resp. manželstva. Síce svadba je niečo, čo podmieňuje manželstvo, no vo veľkej miere cítiť, že popri tematike svadieb je manželstvo ,ako také, niekde v úzadí. Uzavrieť manželstvo a žiť plnohodnotný partnerský a manželský život sa nemusí vždy rovnať veľkolepá a drahá svadba.

Všetky spomínané dôvody sa tu nesú v duchu existenčných aspektov a výhod, avšak dôležité je zdôrazniť význam manželstva i v akejsi duchovnej rovine. Nemyslím si, že manželstvo asociuje len akúsi administratívu a povinnosti. Manželstvo sa nerovná len „papier“, ako mnohí radi takto definujú. Manželstvo je predovšetkým niečím posvätným pre vzťahovú oblasť dvoch spriaznených duší. Dodáva naším vzťahom istú „váhu“ a vážnosť. Vytvára priestor pre posilnenie dôvery v spoločný vzťah. Okamih uzavretia manželstva je akási oslava spoločnej náklonnosti, dôvery a lásky. Vytvára v našich srdciach uvedomenie si vlastnej dôležitosti v ponímaní a v živote svojho partnera. Možno nám i umožní oddať sa svojmu partnerovi viac, ako nám to dovoľuje len akýsi ústny dohovor a nepísané pravidlo.

Lucia Klocoková

Lucia Klocoková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Majiteľka svadobnej agentúry F te de l´amour v Poprade. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu