Foto portály vs. "profesionáli", ktorí hodnotia Vaše fotky

Už sa Vám niekedy stalo, že ste prišli na nejakú stránku ohladom fotenia, dali ste na ňu svoju fotku a ostatní Vám ju zkritizovali aj napriek tomu, že vy sami si myslíte, že je vcelku podarená. Mne veru často :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Určite všetci poznáme taký, či onaký portál, ktorý sa fotením zaoberá. A kto sú vlastne tí, čo hodnotia Vaše fotografie. Sú to ozaj niektorí takí "profíci" ako si o sebe evidentne myslia?...

V prvom rade treba povedať, čo dobrého fotografa robí dobrým fotografom. Sú tú jednak jeho skúsenosti, jeho svojské dívanie sa na svet a v neposlednom rade technika, ktorou fotí.

Ak niekto hodnotí Vašu (moju) fotografiu ohladom toho, ako bola kompozične nafotená, proti tomu pravdu povediac nepoviem ani slovo. Koľko ľudí, toľko chutí. Tiež nepoviem ani pol slova na to, ak sa niekomu moja foto nelúbi, lebo v nej nič nevidí, prípadne mu tá fotografia ako celok nič nehovorí, je to teda tiež v poriadku jednému sa lúbi, inému sa zdá skvostná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem, či je to iba môj subjektívny názor, ale čo sa týka tzv. technickej kvality (TK)- hodnotiť ju je podľa mňa úplne absurdné a nezmyselné. Väčšinou mi vyčítali "profíci" to, že je to "akési celé neostré", je tam veľa šumu a pod. nezmysly. Je veď jasné aj malému dieťaťu, že človek ktorého aj fotenie baví, avšak nemá na dobrý foťák + objektív peniaze, sa musí uskromniť čo má, teda ak mám foťák za 300€ a niekto má foťák + objektív za 3000€, ani nemusím hovoriť, ktorá foto bude technicky lepšia.

Dobrým foťákom za stovky eur spravíte dobrú fotku, aj keby nechcete :) Naozaj, ak by ste odfotili kvalitným objektívom čo i len obyčajný list na strome, tehnika by mu dala také čaro, o akom sa mnoho ľuďom ani nesníva (pekne rozmazané pozadie, ktoré obyčajným fotom len tak ľahko nedosiahnete). Lacnejšie kompaktné foťáky, ultrazoomy a pod. jednoducho nie sú tak stavané, aby tromfli drahé zrkadlovky a teda nimi ani nemôžte to isté nafotiť.

SkryťVypnúť reklamu

Preto to celé spomínam, lebo mnoho tích "profíkov" ako keby zabudlo, o čom celé fotografovanie je. Je to o spôsobe relaxu, radosti z urobenia peknej foto ... a nie o tom, kto sa bude chváliť, že jeho objektívy stáli toľko jak malé auto, a že tam nejaký foťák robí lepšie fotky (TK) ako väčšina ostatních.

Rasťo Klučár

Rasťo Klučár

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Toto sú moje oblúbené výroky: 1, Pravdu hovoria iba deti, starci a blázni. 2, Hovor vždy len pravdu, v takom prípade si nemusíš pamätať nič, čo si kedy povedal. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu