Dovolenky v lete 2021, kam, kedy a ako?

Písmo: A- | A+

Dostupnosť dovolenkových destinácií je stále nejasná a letecká doprava je na dne.  Ktoré krajiny sú na tom najlepšie? Ako cestovať a nenakaziť sa?  Vrátime sa do predkoronovej cestovateľskej nálady?

Na rozdiel od minulého roka sledujeme na prelome apríla a mája skôr strach a rešpekt pred Covidom ako starostlivosť o našu letnú dovolenku. V tomto je rozhodujúci rozdiel napriek tomu, že väčšina z nás sa netají voľou ísť už konečne k moru alebo aspoň na turistiku do hôr. Dobré správy o postupnom ústupe COVID-19 v ostatných týždňoch nás tešia, nepotlačili však naše spomienky na rekordné čísla mŕtvych a hospitalizovaných v zimných mesiacoch. S radosťou sa verejnosť vracia k užívaniu si na opäť otvorených terasách kaviarní a reštaurácií, avšak o masovom nápore sa hovoriť nedá. Je to len potvrdenie opatrného postoja a vlastne rešpektovanie doporučení odborníkov. Iba škoda, že až po drastickej skúsenosti spred pár mesiacov.

Tešíme sa na otvorenie hraníc a začíname plánovať. Bude to však také jednoduché ako v minulosti? A keď tak pre všetkých a bez obmedzení? Iste nie. Máme síce dostupné informácie o cestovaní na stránke Ministerstva zahraničia ( Obmedzenia na hraniciach - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (mzv.sk) ) z objektívnych dôvodov sa však tieto prakticky každodenne dopĺňajú a menia. Ako Covid-19 ustupuje tak sa krajiny otvárajú, kde sa situácia zhoršuje tam sa krajiny uzatvárajú. Z praktických dôvodov jednotlivé krajiny pristúpili k protipandemickým scenárom selektívne pre menšie geografické či politické celky, a už nestačí pozrieť sa napríklad na Taliansko. Musíte pozrieť na jednotlivé zóny a vyhodnotiť podmienky prechodu zo zóny do zóny označenej tmavšou farbou a pod.

Kam teda na tohtoročnú dovolenku:

Jasnú odpoveď nemám. Môžeme však hodnotiť stav a najmä prístup jednotlivých krajín k bezproblémovému zabezpečeniu pobytu cudzincov na svojom území. Snahu o jasne komunikované pravidlá, ktoré umožnia vhodne sa na cestu pripraviť a užiť si pobyt v komforte na ktorý sme si zvykli bez nepríjemných prekvapení. Nesmieme však zabudnúť, že sú medzi nimi krajiny, ktorých hospodárstvo významne závisí od príchodu turistov a motivácia prilákať ich môže byť silnejšia ako zavedenie potrebnej ochrany pred nákazou.

Kam cestovať: V nasledujúcom uvediem zopár vybratých typických dovolenkových krajín a dôrazne upozorňujem, že stav za týždeň môže byť iný a za mesiac úplne iný.

 • Chorvátsko: Keď ste raz tam, môžete cestovať bez obmedzenia. Hranice však môžete prekročiť iba s negatívnym testom, dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní ochorenia Covid-19. Štát sa snaží o zaočkovanie všetkých osôb aktívnych v turistickom priemysle a dá sa očakávať, že v tom bude úspešný. S určitou redukciou počtu dovolenkárov v dôsledku záväzných hygienických nariadení však treba počítať. Najmä v podobe zmenšeného počtu stolov resp. odstupov medzi hosťami a pravdepodobne ja na plážach. Samostatnou témou môžu byť podmienky tranzitu cez Maďarsko resp. Rakúsko a Slovinsko.
 • Taliansko. Krajina s veľmi zlými skúsenosťami z predchádzajúceho roka je opatrná a prísne chráni nie len prechod cez svoje štátne hranice ale aj prechody medzi jednotlivými krajmi/zónami. Predpokladám, že rozdiely medzi jednotlivými zónami budú pretrvávať a rozhodnutie o cestovaní sa bude musieť robiť čo najneskôr, a s ohľadom na konkrétnu zónu, kam chceme ísť. V krajine ukončilo svoju činnosť v dôsledku pandémie ca 250 000 podnikov, z ktorých mnohé boli závislé práve od turistov. Dá sa teda očakávať aj určitý pokles služieb. Pozor na tranzit cez Rakúsko.
 • Grécko: Nie len na základe skúseností z roku minulého sa zdá, že krajina komunikuje svoje podmienky jasne, primerane obsažne a najmä s dostatočným predstihom. V doterajšom prístupe predbieha ostatné stredomorské krajiny a s najväčšou pravdepodobnosťou bude jednou z TOP destinácií tento rok.
 • Turecko: V tejto turisticky obľúbenej krajine vidím priveľa nejasností. Na jednej strane snahu turistov získať, a to aj za cenu až laxného prístupu k obmedzeniam pre krátkodobých turistov, na druhej strane pomerne tvrdé obmedzenia pre domácich. Počty chorých, nakazených a úmrtí sú pomerne vysoké. Akékoľvek závery považujem momentálne za predčasné. 

Kedy cestovať:  Najbezpečnejší čas možno určiť pomerne presne v tomto poradí:

 • Ihneď po uvoľnení reštrikcií. Očakávam, že podobne ako minulý rok budú obmedzenia zrušené alebo významne zredukované až keď sa celkový stav v danej krajine zlepší. A vlastne to bude po dlhom čase najbezpečnejšie obdobie. Málo turistov a čerstvo vyčistené a vydezinfikované ubytovacie kapacity. S postupným rozbehom mobility sa stav pravdepodobne opäť mierne zhorší.
 • Tesne pred školskými prázdninami. Ukončenie školského roka je vždy sprevádzané radikálnym zvýšením mobility obyvateľov, čo je jedným z významných faktorov šírenia nákaz. Je teda vhodné prázdninovému obdobiu sa vyhnúť.
 • Počas prázdnin. Pre rodiny so školopovinnými deťmi odporúčam cestovať čo najskôr, teda začiatkom júla. V priebehu prázdnin sa s rastúcim počtom cestujúcich bude riziko nákazy postupne zvyšovať.
 • Tesne po prázdninách. Ak sa nič mimoriadne nestane budú frekventované turistické destinácie stále v dobrej kondícií a počet turistov bude oveľa nižší. Teda aj riziko nákazy od druhých turistov bude pomerne malé. Návrat do školských lavíc bude však podobne ako pred rokom sprevádzaný miernym zhoršením situácie čo môže vyústiť do obmedzení. Cestovanie po 10. septembri závisí od priveľa faktorov, ktoré dnes nepoznáme.

Ako cestovať:

Čas strávený spoločne s väčším počtom iných osôb v uzatvorenom priestore je pre prenos Covid-19 rozhodujúci. Odporúčam preto:

 • Vlastným autom na vopred rezervované miesto. Budete v uzatvorenom priestore len s osobami, s ktorými ste v spoločnej domácnosti. Nemusí to byť najpohodlnejšie a najrýchlejšie, iste ale najbezpečnejšie.
 • Organizovane chartrovým lietadlom alebo autobusom slovenskej cestovnej kancelárie. Stretnete sa s inými turistami je však takmer isté, že všetci budú zo Slovenska a budete všetci rešpektovať rovnaké ochranné opatrenia. Z dôvodu dĺžky doby strávenej v jednom uzatvorenom priestore je lietadlo vhodnejšie. To isté platí aj z pohľadu filtrácie a dezinfekcie vzduchu v kabíne.
 • Individuálne lietadlom, vlakom alebo autobusom. V tomto prípade neviete o Vašich spolucestujúcich nič. Práve tu možno predpokladať miešanie osôb z rôznych krajín, s rôznym stupňom rešpektovania ochranných opatrení. Osobitne treba zvážiť cestu späť. Rôznorodosť pobytu a najmä pohybu v cieľovej destinácií samostatne cestujúcich osôb je najrizikovejšia. Neviete s kým sa stretli, neviete čo tam robili, neviete ako disciplinovane sa chovali atď. atď. Ak sa niektorý nakazil môžete sa počas cesty späť nakaziť aj Vy. 

Kedy, kam a ako teda cestovať ak chcem minimalizovať riziko nakazenia sa? Nespoliehajte sa na náhodné nájdenie ubytovania na mieste. Zabezpečte si ubytovanie a služby podľa vašich predstáv vopred. Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú pestrý výber apartmánov, privátov aj hotelov s alebo bez ďalších služieb. Zvoľte si niektorú európsku stredomorskú alebo jadranskú krajinu, a ak sa dá cestujte vlastným autom. Ak si chcete dopriať úplné pohodlie a služby iste by som siahol po leteckom zájazde slovenskej cestovnej kancelárie. A nakoniec opäť ak môžete a nie ste viazaný termínom školských prázdnin uprednostnite jún. A nespoliehajte sa na to, že každý je zaočkovaný.

Skryť Zatvoriť reklamu