Zelená energia a Bratislava

V dotáciách a osobitne v pláne obnovy sa našli všetci politici od Bruselu po Vyšné Nemecké.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Verím, že Bratislavský samosprávny kraj už smolu nebude mať. Skúste si v Bratislave požiadať o dotáciu na fotovoltaiku na streche rodinného domu a zistíte prečo.

Z pohľadu deklarovaných cieľov Slovenska ako napríklad v Pláne obnovy v časti Zelená ekonomika sa zdôrazňuje kvalita života, uhlíková neutralita atď. atď. Skladá sa z 5 kľúčových komponentov. Prvým je  „Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra“.

Plán máme  schválený (viď. VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Slovenska, č. 10156/21, Medziinštitucionálny spis: 2021/0163 (NLE) zo 6. júla 2021 ) kde sa  okrem iného píše tiež: „Zelené reformy a investície zahrnuté v pláne obnovy a odolnosti sú zamerané na zvýšené využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a ich integráciu do elektrizačnej sústavy, zlepšenie energetickej a ekologickej výkonnosti budov, zvýšenie podielu udržateľných druhov dopravy a dekarbonizáciu priemyselných procesov, čím prispejú k cieľom zmiernenia zmeny klímy a zníženia znečistenia ovzdušia“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toľko vzletná teória. Realita pre bežného obyvateľa je však zatiaľ trochu iná. Skúste si v Bratislave požiadať o dotáciu na fotovoltaiku na streche rodinného domu. Rýchlo sa dozviete, že všetko pekne platí, ale s výnimkou Bratislavského kraja. Nárok na dotáciu nemáte. Stačí aby ste bývali pár metrov za hranicou Bratislavského samosprávneho kraja a dotáciu môžete získať. Svieti tam snáď iné slnko ako v Bratislave?

Nedá mi pýtať sa napríklad:

-          Chceme zvyšovať výrobu energie zo slnka?

-          Chceme využívať známe a odskúšané technológie výroby elektriny zo slnka?

-          Ide nám o zelenú energiu pre našu planétu alebo o politiku?

SkryťVypnúť reklamu

alebo

-          Chceme trestať Bratislavčanov za to, že sú Bratislavčania?

Ja to považujem za do neba volajúcu nevyužitú príležitosť. V Bratislavskom kraji je dosť domov s nevyužitými strechami, je tu pomerne veľa slnečných dní a najmä pomerne veľa majiteľov domov schopných finančne pokryť prvotné náklady, a z vlastného presvedčenia aj takto demonštrovať svoj postoj k našej planéte. Rozdielny prístup k dotáciám na základe Bratislava vs neBratislava je však diskrimináciou a urážkou. A nechať zo seba robiť obeť pokriveného systému dotácií? To si radšej rozmyslím koho najbližšie voliť.

Verme, že sa veci a prístup zmenia.

Miloš Kmety

Miloš Kmety

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôvodne strojný inžinier v praxi a 11 rokov na STU. Od roku 1991 v zahraničných spoločnostiach v SR aj zahraničí. Do roku 2015 v najvyšších riadiacich funkciach v poisťovníctve. V súčasnosti nezávislý expert na cestovné poistenie a poistenie insolventnosti cestovných kancelárií. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu