Prvý oficiálny protestný výbor s označením Občianske fórum (OF)založili miestny aktivisti súčasne s prvým verejným protestom dňa24.11.1989.[1] Javšak zrejmé, že štruktúra organizácie sa začala vytvárať až o niekoľko dníneskôr. Prvý prípravný výbor OF vznikol približne medzi 24. a 29.11., druhý prípravnývýbor vznikol 30.11. a tretí prípravný výbor, už pod hlavičkou VPN, vznikolpribližne v polovici decembra. Počet členov nebol ustálený. Vo všetkýchtroch výbor sa však opakujú mená J. Jurisa, O. Divinský, S. Flimmel a D. Babiš.[2]
Pevnejšia organizácia sa začína vytvárať až začiatkom decembra.Novozaložený výbor OF v Púchove riešil od prvých dní tri základné internéproblémy:
problémoficiálneho označenia, teda či sa nazývať naďalej OF alebo VPN
kedy začaťbudovať „politickú stranu“
problematickáspolupráca s protirežimným centrom v Bratislave a Prahe
Spomínanénejasnosti boli formulované v liste pre KV VPN v Bratislave zo dňa3.12. 1989.[3] Odpoveďna list, žiaľ, nie je zachovaná. Následné vysporiadanie sa s danýminejasnosťami môžeme však vytušiť z ďalšieho vývoja.
Púchovský výbor OF sa už od 5.12. začína označovať ako mestský výbor VPN.S budovaním politickej strany „zhora“ museli miestny aktivisti ešte počkaťaj keď sa s tým v nasledujúcich týždňoch nechceli tak jednoduchozmieriť o čom svedčí neustále pripomínanie významu budovania straníckejorganizácie či demonštratívne/protestné vytvorenie alternatívnych stanov VPNa straníckych prihlášok. Spolupráca s centrom, teda KV VPN, bolav prvých dňoch vzhľadom na nedostatočné kapacity Bratislavy veľmi zložitá.Neskôr však prebiehali pravidelné stretnutia (v Bratislave alebo Banskej Bystrici),kde boli riešené najvážnejšie problémy a ujasňované spoločné názory. Počiatočnáváhavosť s pomenovaním púchovskej organizácie, teda „VPN či OF“ poukazujeaj na problém nejasných autorít a pôsobenia v rámciprotirežimného hnutia v ČSSR.[4]Miestny aktivisti boli spočiatku presvedčený o prirodzenej nadradenostirepublikového centra a teda KV OF v Prahe. Význam a možnosti KVVPN sa preukázali až v ďalších dňoch, s čím súviselo aj nasledovnépremenovanie výboru OF v Púchove na VPN. Dá sa tiež špekulatívne uvažovať,že v rozhodovaní o názve hrala úlohu napr. geografická blízkosťBratislavy na rozdiel od Prahy, alebo rodiace, resp. prebudené národné cíteniea snaha o riešenie slovenských problém prostredníctvo slovenskýchinštitúcií.
[1] List na KV VPN; 3.12.1989.Zbierka S. Flimmela
[2] Zoznam členov výborov VPNv Púchove. Zbierka S. Flimmela
[3] List na KV VPN; 3.12.1989.Zbierka S. Flimmela
[4] Vid. Napr. vznik OFv Košiciach a niektorých iných slovenským mestách.