VPN v meste Púchov (3/5). Vznik mestského výboru VPN/OF v Púchove

Prvý oficiálny protestný výbor s označením Občianske fórum (OF) založili miestny aktivisti súčasne s prvým verejným protestom dňa 24.11.1989.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Prvý oficiálny protestný výbor s označením Občianske fórum (OF)založili miestny aktivisti súčasne s prvým verejným protestom dňa24.11.1989.[1] Javšak zrejmé, že štruktúra organizácie sa začala vytvárať až o niekoľko dníneskôr. Prvý prípravný výbor OF vznikol približne medzi 24. a 29.11., druhý prípravnývýbor vznikol 30.11. a tretí prípravný výbor, už pod hlavičkou VPN, vznikolpribližne v polovici decembra. Počet členov nebol ustálený. Vo všetkýchtroch výbor sa však opakujú mená J. Jurisa, O. Divinský, S. Flimmel a D. Babiš.[2]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pevnejšia organizácia sa začína vytvárať až začiatkom decembra.Novozaložený výbor OF v Púchove riešil od prvých dní tri základné internéproblémy:

  • problémoficiálneho označenia, teda či sa nazývať naďalej OF alebo VPN

  • kedy začaťbudovať „politickú stranu“

  • problematickáspolupráca s protirežimným centrom v Bratislave a Prahe

Spomínanénejasnosti boli formulované v liste pre KV VPN v Bratislave zo dňa3.12. 1989.[3] Odpoveďna list, žiaľ, nie je zachovaná. Následné vysporiadanie sa s danýminejasnosťami môžeme však vytušiť z ďalšieho vývoja.

Púchovský výbor OF sa už od 5.12. začína označovať ako mestský výbor VPN.S budovaním politickej strany „zhora“ museli miestny aktivisti ešte počkaťaj keď sa s tým v nasledujúcich týždňoch nechceli tak jednoduchozmieriť o čom svedčí neustále pripomínanie významu budovania straníckejorganizácie či demonštratívne/protestné vytvorenie alternatívnych stanov VPNa straníckych prihlášok. Spolupráca s centrom, teda KV VPN, bolav prvých dňoch vzhľadom na nedostatočné kapacity Bratislavy veľmi zložitá.Neskôr však prebiehali pravidelné stretnutia (v Bratislave alebo Banskej Bystrici),kde boli riešené najvážnejšie problémy a ujasňované spoločné názory. Počiatočnáváhavosť s pomenovaním púchovskej organizácie, teda „VPN či OF“ poukazujeaj na problém nejasných autorít a pôsobenia v rámciprotirežimného hnutia v ČSSR.[4]Miestny aktivisti boli spočiatku presvedčený o prirodzenej nadradenostirepublikového centra a teda KV OF v Prahe. Význam a možnosti KVVPN sa preukázali až v ďalších dňoch, s čím súviselo aj nasledovnépremenovanie výboru OF v Púchove na VPN. Dá sa tiež špekulatívne uvažovať,že v rozhodovaní o názve hrala úlohu napr. geografická blízkosťBratislavy na rozdiel od Prahy, alebo rodiace, resp. prebudené národné cíteniea snaha o riešenie slovenských problém prostredníctvo slovenskýchinštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

[1] List na KV VPN; 3.12.1989.Zbierka S. Flimmela

[2] Zoznam členov výborov VPNv Púchove. Zbierka S. Flimmela

[3] List na KV VPN; 3.12.1989.Zbierka S. Flimmela

[4] Vid. Napr. vznik OFv Košiciach a niektorých iných slovenským mestách.

Jakub Kmošena

Jakub Kmošena

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovensky student zijuci v Prahe vsimajucici si svoje okolie a svet v ktorom zije. Zoznam autorových rubrík:  VPN v meste Púchov

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu