Stručný denník pohanského psa z Istanbulu (Taksim square)

Nie je to slzák...je to "pepper" (3.6-Istanbul-Taksim Square) 19:30 Neviem ako pôsobí slzný plyn, ale podľa toho ako mi slzia oči a štípe v nose viem ako funguje "pepper". Sú ho plné ulice. Dav sa zdá byť neovládateľný, no keď ho dlhšie pozorujete, zistíte, že je dostatočne organizovaný vďaka sociálnym sieťam. Raz sa valí na jednu stranu, potom na druhú...samozrejme s mobilmi v ruke. Na prvý pohľad sa zdá byť hrozbou, no zisťujem, že skutočnou hrozbou je helikoptéra krúžiaca nad našimi hlavami. Keď masy začnú vískať, pískať a utekať viem, že si mám nasadiť rúško, ktoré skôr beriem ako módny doplnok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

19:33

Mladá žena zahalená šatkou vychádza z preplneného Taksimu. V náručí jej mlčí malé dieťa.

19:35

Chalan s foťákom vysvetľuje mladému dievčaťu, že "pepper" a make-up nie je dobrá kombinácia. Najviac sa ho zachytilo na riasenke. Dievča sa ho snaží z tváre zotrieť navlhčenou vreckovkou. Jediným efektom je červená tvár a rozmazané očné tiene.

19:50

Som hladný. Vo vrecku mám 3 líry. Cez okno počuť nekonečný šláger davu: Susma! Susturna! Sira, sana gelecek! a zvuky pripomínajúce Silvestrovské rachejtle. idem si kúpiť kebab, aj keď si uvedomujem, že som o nich písať nechcel a aj tak to robím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

20:20

ˇŽena s dieťaťom sedí na obrubníku s plastovou miskou pri nohách. Leskne sa v nej pár mincí.

20:45

Kebab stál 4 líry.

22:03

Kameraman sedí na schodoch vedľa hotelu a horlivo fotí premiestňujúci dav. Mladý Turek mu oznámi, že má nebezpečné tričko. Kamraman nechápe, prečo by mala byť potlač "žiarovky" na čiernom polyestery nebezpečná. Turek vysvetľuje, že žiarovka je symbol vládnucej strany proti, ktorej je protest namierený. Kameraman si beží prezlieť tričko za neutrálnejšiu, politicky korektnejšiu košeľu. Ľudia si ho už nevšímajú...už si nemyslia, že fotí pre Ordegana.

Ráno

8:30

Námestie okupuje len pár zívajúcich demonštrantov. Pospávajú v Gezi parku alebo pod improvizovanými prístreškami pod sochou Otca turkov: Ataturka. Kľud je dočasný.

SkryťVypnúť reklamu

12:00

Sledujem kameramana. Keď začne bežať vpred zamrznem a automaticky sa rozbenme za ním. Neviem prečo, ale urobím to. Zrazu zbadám nad Gezi parkom kúdol čierneho dymu. Kontrast starého rozbúraného gheta, zelene parku a horiacej unimobunky ma zaskočí, no po chvíli splyniem z davom. Ako suvenír si zoberiem roztrhnutú červenú vlajku vejúcu na roxore vytŕčajúcom z betónovej konštrukcie.

12:13

Túlam sa Gezi parkom. Chvíľu si pripadám ako na hudobnom festivale. Všade koluje dobrá nálada, ale aj štipka nervozity a odhodlania. Okolo horiacej unimobunky sa vytvorí živý plot. Demonštranti berú do rúk hasiace prístroje a snažia sa skrotiť oheň, ktorý zrejme aj sami založili. Parkom sa opäť ozývajú výkriky a heslá. Zo sviečok je vytvorený akýsi nápis, ktorému nerozumiem. V strede je,ale aj odkaz v angličtine:"Its not about trees. We want to be free without Erdogan. United we stand. Devided we fall".

SkryťVypnúť reklamu

12:56

Neviem prečo, ale okrem hulákajúcich demonštrantov sa mi zdá, že občas začujem aj hučanie helikoptéry. Pozriem sa k nebu zahalenému prevalujúcimi sa kúdolmy dymu. Obloha je čistá...no ten zvuk mám stále v hlave.

Pavel Knapko

Pavel Knapko

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som chlapík, ktoému celkom učaroval film a podobné zbytočnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu