
Výstavba prvej fázy železničného projektu medzi čínskym mestom Xining a tibetským mestom Golmud sa začala v roku 1958 a skončila v roku 1984. Druhá fáza výstavby sa začala v roku 2001 a skončila minulý rok. Spojila 1 142 kilometrový úsek medzi mestom Golmud s centrom Tibetu Lhasou. Železničná trasa bude celkovo merať 2 040 kilometrov. Podľa odhadov stála druhá fáza výstavby železnice približne 2,5 miliardy amerických dolárov (v prepočte asi 75 miliárd korún). Premávka na celom úseku Xining-Lhasa sa začne 1.júla tohto roku a podľa vyhlásenia oficiálnych predstaviteľov čínskej samosprávy cestovanie vlakom z Pekingu do centra Tibetu Lhasy bude trvať 48 hodín.
Železnica sa okrem turistiky dá využiť aj na iné účely. V máji 2006 sa v tibetskom Yulongu začne výstavba baní na medenú rudu, ktoré sa stanú najväčšie v čínskej záujmovej oblasti. Prieskum náleziska ukázal, že zásoby medenej rudy sú na úrovni 6,26 milióna ton (s predpokladom zvýšenia na 10 miliónov ton). Ročne sa má vyťažiť 150 000 ton surovej medi. V blízkosti baní sa plánuje výstavba závodu na spracovanie medenej rudy, ktorý bude na začiatku produkovať 30 000 ton elektrolytickej medi a neskôr dôjde k rozšíreniu spracovania na 100 000 ton medi ročne. Celá produkcia pôjde na čínsky trh. Nálezisko v Tibete je okrem medi bohaté aj na zlato.
Zopár údajov z komoditnej burzy. V roku 2005 narástla spotreba medi v Číne o 9 %. Podľa informácií z FIMEX Capital o.c.p., a.s. z 20.3.2006 „Iba od začiatku roka sa meď posilnila o 20 %, medziročne o 56,5 %. Pred tromi rokmi bol ten istý kov trikrát lacnejší. O pokračovanie rastového trendu sa naďalej stará vysoký dopyt v Číne, Indii a Rusku. Dynamický rast hospodárstva v týchto krajinách sa prejavuje aj na spotrebe medi, ktorá sa dominantne využíva v stavebníctve, montáži elektrických rozvodov a pri kabelážach. “ Cena medi na Londýnskej komoditnej burze ( London Metal Exchange) zo 6.apríla je 5.779,- amerických dolárov za tonu (čo podľa kurzu Národnej banky Slovenska je 176.808,- Sk za tonu medi). Ak cena medi zostane na rovnakej úrovni, potom ročná produkcia spracovateľského závodu má hodnotu 5,3 miliardy Sk a po zvýšení produkcie 17,68 miliardy Sk . A táto suma je určite dobrým dôvodom na drancovanie nerastného bohatstva okupovaného územia.