Štátne sviatky – nutnosť alebo zbytočnosť?

Na Slovensku máme 5 štátnych sviatkov a 10 sviatkov, ktoré tiež patria medzi dni pracovného pokoja. Je nutné mať toľko dní pracovného pokoja? Podľa mňa nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Obrázok blogu
(zdroj: obrazok z www.hanulka.cz)

Rozhodnutie o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch je na poslancoch Národnej rady SR. Platný zákon č. 241/1993 Z.z. v znení neskorších zmien (posledná zmena bola 442/2001 Z.z.), ktorý uvádza štátne sviatky:
1. január - Deň vzniku Slovenskej republiky,
5. júl - sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda,
29. august - výročie Slovenského národného povstania,
1. september - Deň Ústavy Slovenskej republiky,
17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu.

Dňami pracovného pokoja okrem nedieľ sú aj tieto sviatky:
6. január - Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov),
Veľký piatok,
Veľkonočný pondelok,
1. máj - Sviatok práce,
8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom,
15. september- Sedembolestná Panna Mária,
1. november - sviatok Všetkých svätých,
24. december - Štedrý deň,
25. december - prvý sviatok vianočný,
26. december - druhý sviatok vianočný,

Načo je nám 15 voľných dní? I tak sa nájde veľmi málo ľudí, ktorí niektoré z tých sviatkov využívajú na oslavu. Skôr to berú ako dodatočnú dovolenku/prázdniny a vôbec si nespomenú na to, prečo je volný deň.

Navrhujem niektoré štátne sviatky zmeniť na pamätné dni, a tým by sa stali bežnými pracovnými dňami. Samozrejme by to mohlo naraziť aj na Vatikán, lebo niektoré sviatky sú priamo vymenované v Základnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou (Článok 9, kde sa uvádza „Slovenská republika bude rešpektovať ako dni pracovného pokoja nedele a tieto dni"). Na druhej strane ďalší pracovný deň pomôže hospodárstvu. Materiál Ministerstva kultúry SR z mája 2001 uvádza: „Podľa vyjadrenia Štatistického úradu Slovenskej republiky denná priemerná produkcia na jeden pracovný deň v štvrtom štvrťroku 2000 bola 3,7 mld. Sk".

Zmena by sa týkala týchto dní:
1) Deň Ústavy Slovenskej republiky (1.september): áno, predĺžiť si letnú dovolenku/prázdniny je lákavé, no Slovenskej republiky sa týka aj Deň vzniku Slovenskej republiky (1.január), ktorý je z môjho pohľadu významnejší a deň ústavy pôsobí duplicitne,
2) Deň víťazstva nad fašizmom (8.máj): je potrebné si pripomínať dôležitý deň a nezabúdať na hrôzy 2.svetovej vojny ale na to postačí pamätný deň. Už nemáme žiadne celodenné prehliadky vojenskej techniky na námestiach, tak pracovné voľno nie je potrebné. Nutné je pripomínať si tento deň ako pamätný deň, nech aj mladí ľudia vedia, čo je to fašizmus a nacizmus. Tento deň nemajú voľno v Poľsku a Maďarsku.
3) výročie Slovenského národného povstania (29.august): tu platí obdoba ako pri predošlom zdôvodnení, pripomínať si to ako pamätný deň. Ešte dodám, že je nutné postaviť sa zlu, či už priamo alebo nepriamo, podporou spravodlivosti a pravdy.
4) Veľký piatok: keď som sa pozeral do kalendára, tak tento deň je bežný pracovný deň vo všetkých okolitých krajinách (Česko, Rakúsko, Maďarsko, Ukrajina a Poľsko, áno aj v katolíckom Poľsku je to bežný pracovný deň).
5) Štedrý deň (24.december): prečo je tento deň dňom pracovného pokoja, keď v Poľsku je bežným pracovným dňom? Rovnako je bežným pracovným dňom aj v Maďarsku a Rakúsku.

Navrhovanými úpravami by sa znížil počet voľných dní z 15 na 10.

Peter Kňazeje

Peter Kňazeje

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Nebát se a nekrást" (TGM) Zoznam autorových rubrík:  napadyekonomikafotkytechnológieeuropska uniapolitikaokolo_nássúkromnénezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu