Europska dobrovolnicka sluzba

Program Europskej unie, Mladez v akcii, sa sklada z piatich akcii. Jednou z nich je Europska dobrovolnicka sluzba. Ani jedno ani druhe vela ludom moc nehovori. Pritom je to jedna z najlepsich moznosti, ako sa dostat do zahranicia na niekolko mesiacov, mat vsetko zabezpecene, avsak o ziadne zarabanie tu nejde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Povedal by som, ze hlavnou myslienkou je skusenost. Skusenost nielen dobrovolnika, ale aj hostujucej organizacie a ludi v prostredi, kam dobrovolnik ide. Projekty v rokoch 2007-2013 su v rozmedzi od 2 do 12 mesiacov a vek dobrovolnika by mal byt od 18 do 30 rokov. Grant z EU zabezpeci dopravu, ubytovanie, stravu, poistenie a vreckove dobrovolnika (v zavislosti od krajiny, napr. na Slovensku okolo 70 euro na mesiac). Projekty sa tykaju prace s detmi, mladezou, kulturou, sportom, nezamestnanymi, domove dochodcov, migrantmi, utecencami a taktiez ochrana prirody a mnoho dalsieho. Dobrovolnik pracuje 30 az 35 hodin tyzdenne, ma narok na dva po sebe iduce dni volna po sebe a dva dni dovolenky za mesiac. Vybavovanie projektu, teda cas, odkedy si clovek (alebo vysielajuca organizacia pre dobrovolnika) zacne hladat projekt a kym clovek odleti je minimalne tri mesiace pri projekte v Europe (to len v idealnych pripadoch, realnejsie je predpokladat pol az tristvrte roka) a okolo tristvrte roka pri projektoch mimo Europy. Projektov v Europe je pomerne vela, avsak zaujemcov este viac. Aj preto treba ratat s oslovenim viacerych projektov a nielen jedneho alebo piatich. Mojou osobnou skusenostou spred dvoch rokov je rozposlanie 70 emailov, pricom som sa dozvedel, ze vela emailovych adries nebolo funkcnych, vela neodpovedalo, dalsie boli plne, ine mi napisali datum, kedy budu vyberat dobrovolnika a z dvoch projektov som dostal pozitivnu odpoved. Stacilo si vybrat :).

Z praktickych informacii je dobre vediet, ze ubytovanie a stravu zabezpecuje hostujuca organizacia, na co je dobre sa pred odchodom opytat. Napriklad strava moze byt nechana na dobrovolnika (daju mu peniaze a stravuje sa sam), alebo obedy ma v skole ci mieste projektu, kombinacia oboch, alebo je mu poskytnuta strava od rana do vecera, preplacanie blocikov z potravin, alebo kupovanie potravin hostitelskou organizaciou podla potrieb dobrovolnika. Dobrovolnik je taktiez poisteni, a tak sa moze pocas doby projektu na Slovensku zo zdravotnej poistovne odhlasit (v pripade ze chce).

Ako na to a ako to funguje? Dobrovolnika vysiela vysielajuca organizacia. Spolu vyplnia prihlasku na projekt (ked uz bud dobrovolnik alebo s pomocou organizacie nasli projekt, kde maju o dobrovolnika zaujem, v dnesnej dobe podava prihlasku hostujuca organizacia). Prihlaska sa podava k terminom, ktore su styri, alebo ich je pat pocas roka. Na odpoved narodnej kancelarie sa caka zhruba dva az tri mesiace. Po schvaleni dobrovolnik moze vycestovat. Narodnou kancelariou programu Mladez v akcii je na Slovensku Iuventa. Pre viac informacii odporucam navstivit stranky www.iuventa.sk, alebo www.mladezvakcii.sk. Na strankach sa nachadza aj zoznam vysielajucich organizacii a prirucka, ktoru odporucam pre zaujemcov si precitat. Jednou dolezitou vecou je napriklad, ze dobrovolnik ma pravo na pripravu pred projektom, kde ma aj urcite financie, ktore moze pouzit na jazykovy kurz, alebo cokolvek ine co bude v krajine potrebovat. Od roku 2007 sa suma na pripravu znizila, avsak viem o pripadoch, ked organizacia o nich dobrovolnikovi ani nepovedala, ani nebol vyslany na pripravne skolenie pred odchodom, a nechala si ich ako reziu. Niektore organizacie z tohto prispevku funguju a tak je dobre sa aj o tom informovat. Samozrejme taktiez zavisi, ci organizacia hlada projekt pre dobrovolnika, alebo si ho hlada sam. V pripade projektov mimo Europy, do Juznej Ameriky vysiela a aj mna pred tyzdnom vyslal Keric, www.keric.sk. Do Afriky bolo tiez schvalenych par misii, no o tom prilis vela neviem. Mimoeuropske schvaluje priamo Brusel, su tri terminy predkladania projektov, polroka cakania na odpoved a az potom moze dobrovolnik ist.

Osobne projekt Europskej dobrovolnickej sluzby vrele odporucam. Je to vyborna zivotna skusenost, ked mlady clovek nieje zatazenymi starostami o byvanie, ci si najde pracu, ako to byva napriklad na Slovensku, ked mladi sa chcu ist naucit jazyk a ist do Anglicka ci Irska. V krajinach ako Nemecko je vela dobrovolnikov, ktorych som stretol, co isli na projekt rovno po strednej skole a tak si urobili jeden rok prestavky pred vysokou skolou aby zistili, o com taka praca je, alebo mali viac casu na rozmyslenie. Toto sa casom urcite dostane aj na Slovensko. Pri dnesnom zneni zakona o vysokoskolskom studiu je velmi dobre si rozymsliet, co a na ktorej skole by som chcel studovat, lebo zmena a pripadne roky na skole navyse, si uz bude student platit. Program je taktiez na podporu a pomoc ludi so znevyhodnenim, mladych nezamestnanych, alebo s nedostatkom prilezitosti, aby ziskali prakticku skusenost, avsak vacsinou som sa stretol s ludmi co bud si urobili po strednej prestavku, prerusili si studium, alebo uz maju studium ukoncene, ale este ich nelakala prilis praca a chceli ziskat jedinecnu skusenost, spoznat novych ludi, novu kulturu.

Projekty obcas byvaju aj zradne. Nie vzdy, to co je na papieri, sa zhoduje so zadanim projektu, malokedy sa to da ovplyvnit (narodne kancelarie malokedy mozu s tym nieco robit a stretol som sa napriklad s pripadom, ked v organizacii, v ktorej bolo viacero dobrovolnikov, jej cielom bolo aby bol stale niekto v centre volneho casu, nestarali sa o nich ani ked jedna mala tazke zdravotne problemy a dobrovolnici si sami pomahali a vybavovali nemocnice a narodna kancelaria iba povedala, ze vie o tom, no nemozu nic robit, iba to, ze na dane miesto uz dobrovolnik v buducnosti nepojde, a to bolo vo Finsku). Napriek tomu je vela vybornych projektov a aj pri tych, kde vsetko neslape ako ma, sa clovek toho velmi vela nauci, a ma skusenost na cely zivot.

Pocas posobenia vo Fisku som taktiez spisal veci, ktore na projekte nefungovali, avsak od maja minuleho roka som sa k dokonceniu este nedostal. Pre zaujemcov o tematiku dobrovolnictva, si mozete precitat diplomovu pracu, ktoru som venoval motivacii a vedeniu dobrovolnikov a porovnaval som skusenosti dobrovolnikov posobiach doma a v zahranici, najma na EDSke. Pracu je mozne si stiahnut a precitat na diplomovka.sme.sk, pod mojim menom.

Dufam, ze som tymto niekoho motivoval, nasiel noveho dobrovolnika, koho tak ako mna nelaka myslienka iba sediet v kancelarii najblizsich 40 rokov, ale aj nieco zazit a spoznavat nove veci den co den . Ti, co ma poznaju, to uz vedia ....

Srdecny pozdrav z Montevidea posiela

Misko..

Michal Knitl

Michal Knitl

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Couchsurfer, dobrovolnik, snowboardovy instruktor na Slovensku i v zahranici, cestovatel... Viac informacii na www.michalknitl.com alebo http://www.couchsurfing.org/people/michalknitl/ Zoznam autorových rubrík:  Na juhoamerickej vlneNapriec Aziou 2011/2AkcieEVS vo FínskuOstatnéSúkromnéSnowboardingTuristika

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu