Zabudnutý maliar

Jeden z posledných letných dní v roku 1908. Ten vlak musím stihnúť! Musím! opakuje si dievčina a beží, držiac si jednou rukou klobúk a druhou vykasanú sukňu, smerom k trati, odkiaľ počuje odfukovať lokomotívu. Srdce jej splašene bije v rytme klepotania kolies približujúceho sa vlaku. Ukáž mu! Urob to! prikazuje jej vášňami zmietaná a nezmyselným hnevom zastretá myseľ. Zadúšajúc sa plačom dobieha k trati. Ukladá svoje poddajné, chvejúce sa telo na dva lesklé oceľové pásy zbiehajúce sa v nekonečne. Ešte začuje kvílenie bŕzd, zacíti horúci, bezmocný vzdych lokomotívy a za fanfár parnej píšťaly odchádza do večnosti.  Jej otec stratu jedinej dcéry neunesie - obesí sa. Ich oddaná slúžka ukončí svoj život skokom do studne. V ten deň zomiera aj duša nadaného, vnímavého maliara. Žalostný skon milovanej osoby a všetka tá hrôza okolo ho privádza do blázinca. V marci 1909 ho vyliečeného prepúšťajú.  Mal by žiť a tvoriť. Nejde to. Ani prebúdzajúca sa príroda ho nedokáže prebrať zo zlého sna. Výstrelom z pištole si berie život vo veku 26 rokov. Toto by mohol byť scénar k hororu. Nie je. Je to pokus (čerpajúci z dobovej tlače) o rekonštrukciu tragického zavŕše

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Július Andorko sa narodil v roku 1883 v Budulove, dedinke blízko Košíc. Bol generačným druhom dvoch významných košických maliarov, Konštantína Kováriho - Kačmarika, zakladateľa košickej moderny a jej snáď najvýznamnejšieho predstaviteľa - Antona Jaszuscha. Len nepriazňou osudu mu nebolo umožnené priradiť sa k nim. Jeho talent sa prejaví už počas stredoškolských štúdií v Prešove a v Rimavskej Sobote. Je bytostne presvedčený, že sa musí stať maliarom. Po maturite sa prihlási na Umeleckopriemyselnú školu v Budapešti.Tu vydrží rok a v roku 1902 odchádza do Mníchova na Akadémiu umenia. Tu sa naučí maľovať. Skoro a veľmi dobre. To, čo iným trvá roky, stíha za rok, dva. Maľuje ako nikto z jeho spolužiakov. Bravúrne zvláda techniku - s obľubou maľuje veľké plátna s meter dlhými štetcami, s odstupom aj niekoľkých krokov. Do Mníchova si priniesol okrem predurčenia k maliarstvu aj hrdosť a neskutočnú pracovitosť. Uvedomuje si svoju prevahu nad spolužiakmi. Nezúčastňuje sa spoločenského života, považuje to za stratu času. Z toho dôvodu sa dostáva do kofliktu s takmer celou Akadémiou. Na prvom mieste je pre neho práca, v ktorej nachádza seba a svoj život. Po štyroch rokoch štúdia končí u profesora Zuegela s ocenením- striebornou plaketou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1906 vystavuje v Budapešti. Jeho veľké obrazy zvierat, či už štúdie alebo lovecké výjavy, získavajú uznanie. To, čo inému (napr. Gejzovi Kieselbachovi, obľúbenému košickému maliarovi zvierat, ktorý študoval u rovnakého profesora) vystačí na celý život, jemu je málo. Získava štátne štipendium. V lete odchádza do maliarskej kolónie, do Nagybányi a na jeseň na dva roky do Paríža. Tu našťastie rýchlo zabúda na akademické maliarstvo z Mníchova. Hltavo vstrebáva všetky nové trendy. Nevšíma si len jednu časť moderny ako napr. Elemír Halász- Hradil, košický maliar, ktorý bol v Paríži len dva roky pred ním a odniesol si odtiaľ len luminizmus. Július Andorko sa každým novým obrazom posúva ďalej. Celú svoju energiu dáva do svojej práce, akoby mu osud predurčil všetko nahustiť do niekoľkých rokov. V rokoch 1907 a 1908 úspešne vystavuje v Paríži a v Nice. Jeho obrazy Na brehu Seiny, Parížska ulica, Zakvitnutý cintorín, Driemoty, V kuchyni zaujali nie len kritiku, ale aj obchodníka s umením Clovisa Sagota. Na jar r. 1908 na niekoľko mesiacov odchádza do Holandska. Začiatkom leta príde domov odpočinúť si. Namaľuje obraz Odpust v Rudníku, ktorý na výstave "Miénk" v Budapešti prijala kritika s veľkým uznaním.

SkryťVypnúť reklamu

Stretáva osudovú ženu. Pre svoju tvorbu objavuje nový rozmer- lásku. Žije v období, ktorému sa hovorí belle epoque. Netuší, aké bude pre neho krátke. Za umelca hovorí jeho dielo. Zvlášť u takého citlivého a vnímavého, ako je Július Andorko. Podľa dobového kritika "výrazne prehovoril do duše odborníkov aj divákov jedným zo svojich posledných obrazov- portrétom milovanej ženy. Do obrazu vložil svoj obdiv, víziu, lásku. Sála z neho expanzia šťastia, prenesená na plátno. Symbióza šťastia maliara a človeka. Inšpirovaný Cézannom vytvára na sýtozelenom pozadí nevšednú mozaiku farebných škvŕn. To, čo očami "ohmatá" na milovanej tvári, pocitovo prenáša štetcom na plátno. V tomto výnimočnom prípade sme svedkami výnimočného diela". (D. Rózsaffy )

SkryťVypnúť reklamu

Na konci leta všetko predčasne končí. Malicherné nedorozumenie a jeho katastrofálne dôsledky nedovolili mladému umelcovi dorásť na velikána, akým by sa za iných okolností určite stal.

Jeho obrazy sú v zbierkach Maďarskej národnej galérie, Múzeu krásnych umení v Budapešti, Východoslovenskej Galérie v Košiciach a v súkromných zbierkach. Ilustračný autoportrét umelca je zo zbierky autora blogu.

Peter Kobelák

Peter Kobelák

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Väčšinou som v menšine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu