Chcela by som kričať za pacientov v hl.meste SR

Každú chvíľu v našom hlavnom meste pribúdajú rany ležiacim pacientom, odkázaným na lôžko. Sú prikrytí, nepolohovaní a o ich nekrotických, zbytočne vzniknutých ranách–dekubitoch-preleženinách svedčí ničím nezameniteľný zápach. Takmer nevyvetrateľný.  O utrpení svedčí ich výraz tváre, sú slabí a nevládzu s tým bojovať. Sami sa otočiť nevedia a keby aj, otáčanie ich už veľmi bolí, veď majú sekundárne rany. O polohovaní svedčí presne vypracovaný záznam v zdravotnej dokumentácii, ktorý je v ostrom rozpore s realitou. Realita dňa-rany im pribudli ako sekundárny symptóm v nemocničnom zariadení, alebo v domácom prostredí pre zanedbanie alebo nevedomosť v starostlivosti. Zdesení príbuzní sa iba nečinne, s bolesťou prizerajú, nerozumejú a nevedia, že by to mohlo, malo a musí byť ináč. Nasledujúca fotodokumentácia je určená pre silnejšie povahy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (229)

Stačí málo. Vedieť, že preležanina vznikne dlhodobým tlakom kostného výčnelku tela na mäkké časti podkožného tkaniva a kožu o posteľ. Stlačením kapilár, ktoré podkožné tkanivo vyživujú,prestáva prúdiť krv,bunky tkaniva tak nedostávajú živiny a kyslík. Začína proces odumierania tkaniva. Vznik nekrózy, otvorených hnisavý rán až po napadnutú kosť. V nemocniciach to poznajú,vedia.

Po prepustení z geriatrie v hl.meste SR

Obrázok blogu

nemuselo byť, keby...

Foto:Kočanová 09.2010 

Stačí málo. Antidekubitárny režim. Pootočiť pacientov, eliminovať tlak tela na podložku, posteľ. Natočiť telo o 30 stupňov, vsunúť stabilizačný klin – pomôcku, alebo vypodložiť mäkkým valcom, vankúšom, odľahčiť tak tlačené – predilekčné miesta na tele.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ľahu na chrbte sú to päty, sakrálna časť-kríže, lopatky, lakte.

V ľahu na boku sú to kolená opreté o lýtka, členky, palce, prsty na nohách, ušný lalok.

Polohy pacienta ako ľavý bok, chrbát, pravý bok, polosed

striedať po cca 2.-3. hod. počas dňa a cca 4.-5.hod v noci. Čas striedania polôh závisí od veku pacienta, jeho ochorenia, stavu výživy, obezity, vylučovania. V polohe na chrbte, podložiť lýtka pozdĺžnymi vankúšikmi, alebo anatomickým molitanovým vankúšom tak, aby päty boli vo vzduchu. V polohe na boku, pod kolená vložiť vankúšik, nohy uložiť tak, aby netlačili jedna na druhú, vypodložiť vankúšikmi, aby členky a päty boli vo vzduchu. Prevenciou je aj natierať namáhané miesta ochranným krémom.

SkryťVypnúť reklamu

Po prepustení z neurolog.odd. v hlavnom meste SR

Obrázok blogu

nemusí byť,keby...

Foto:Kočanová 08.2010

Stačí málo. Mať k dispozícii polohovateľnú posteľ, prístupnú z oboch strán. V 21.storočí to musí byť pre liečbu v strednej Európe úplná samozrejmosť. Vysunutá konzola s hrazdou nad posteľou je výborný pomocný záchytný bod v polohovaní pacienta, ktorý vie pomôcť, chytiť sa hrazdy jednou rukou, oprieť sa skrčenými nohami o posteľ, posunúť, pootočiť. Pod pacienta, ktorý nevie pomôcť, treba podložiť polohovaciu plachtu /polovica posteľnej plachty naprieč posteľou/ a polohovanie sa stáva pre ošetrovateľa ľahšie, pomocou plachty si pacienta z náprotivnej strany ťahom pootočí.

SkryťVypnúť reklamu

Po prepustení z interného oddelenia v hl. meste SR

Obrázok blogu

nebude,keď...

Foto:syn pacientky 08.2010

Stačí málo. Vedieť, že pacient ležiaci v ktorejkoľvek nemocnici,alebo v domácej starostlivosti má na takúto prevenciu právo. Vedieť, že pacient v domácom ošetrení má právo na polohovaciu posteľ s digitálnym ovládaním, ktorú po zhodnotení stavu pacienta predpíše ktorýkoľvek rehabilitačný lekár. Vedieť, že posteľ v plnej hodnote dnes hradí zdravotná poisťovňa a po ukončení zdravotnej udalosti treba posteľ vrátiť poisťovni. Ležiaci pacient má právo na antidekubitárne pomôcky, antidekubitárny matrac, statický,alebo dynamický, podľa závažnosti jeho zdravotného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Kráter po odstránení nekrotického tkaniva

Obrázok blogu

Foto:Kočanová 09.2010

Dlhodobá a nákladná liečba, niekoľko mesiacov

Obrázok blogu

Foto:syn pacientky 08.2010

Stačí málo. Zmeniť postoj každého jedného z nás k tomuto zbytočne traumatizujúcemu symptómu. Nevedomosť nás neospravedlňuje, neposkytnutie dostupnej prevencie takisto.Uvedomiť si, že liečba bolestivej nekrotickej preležaniny je traumatizujúca, dlhodobá, finančne nákladná a zbytočne zaťažujúca financovanie zdravotníctva. Najlacnejšiou, bezplatnou časťou prevencie je uvedomiť si, že kompetenciu polohovať pacienta má každý jeden z nás, či ošetrovateľka, asistent, sestra, lekár, dobrovoľník, námestníčka, riaditeľ, príbuzní. Prevencia nie je o financiách, je to o postoji a disciplíne. Polohovať pacienta je ľahké a je mojou povinnosťou a cťou chrániť ho pred preležaninami.Aj vašou.

Veľmi veľa úsilia a financii treba vyvinúť na liečbu a bolí to. 

Pacient bez preleženín je vizitkou dobrej prevencie, ocenení sme všetci. 

Pacient s preležaninami je vizitkou zanedbania v starostlivosti, on nezmyselne a neznesiteľne trpí a my platíme za to všetci spolu. 

Statička a sestrička Ľubica

Ľubica Kočanová

Ľubica Kočanová

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Statik a sestra v jednej osobe, Asociácia sestier a pacientov ASAP, Cesta sestry ku pacientom Zoznam autorových rubrík:  spriadam myšlienky do nitkyopáť raz začiatokkomunita starých ľudípostavenie sestier v spoločnosOsobnostiošetrovateľstvovoľný pád ošetrovateľstvaVyberám z poštypovolanieprostrediezdravieprevenciaetika a empatiaposlanie sestrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu