Nezávislá prax sestier /list EFN vláde SR, parlamentu, sestrám a pôr.asistentkám v SR/
Európska federácia sestier (EFN) vyjadruje ľútosť nad skutočnosťou, že legitímne úsilie slovenských sestier a pôrodných asistentiek zlepšiť podmienky, za ktorých vykonávajú prax a poskytujú starostlivosť, boli blokované a popierané ostatnými organizáciami združujúcimi zdravotníckych pracovníkov.
EFN pripomína, že Charta základných práv Európskej únie uznáva, že každý občan má právo na "slobodu prejavu a informácií" (článok 11), "spravodlivé a primerané pracovné podmienky" (článok 31), "rovnosť medzi mužmi a ženami "(článok 23). Prax už dlho poukazuje na odbornosť, schopnosti, samostatnosť a role sestier a pôrodných asistentiek ako rovnocenných členov multidisciplinárnych tímov v Európskej únii.
Nastal čas, aby sa to isté dialo aj v slovenskom systéme zdravotnej starostlivosti, kde je potrebné upustiť z rigidnosti vzťahov medzi jednotlivými zdravotníckymi profesiami, pretože majú negatívny vplyv na starostlivosť o pacientov.
Pozitívne pracovné prostredie, doplňovanie a multi-profesionalita sú tou správnou cestou na zabezpečenie lepších výsledkov v zdravotnej starostlivosti o pacientov.
EFN sa domnieva, že pokračujúce zlepšovanie praxe sestier a pôrodných asistentiek, z ktorých väčšina sú ženy, zmenila profesiu zo starovekého konceptu "lekársky asistent" k autonómnemu zdravotníckemu profesionálovi, ktorý "organizuje, určuje a hodnotí ošetrovateľskú starostlivosť a vedie tím "(článok 31 odsek 5 smernice 2005/36/EC).
Dnes sestry a pôrodné asistentky na Slovensku študujú na vysokých školách v bakalárskom a magisterskom stupni a majú právo zručnosti a vedomosti využívať pri poskytovaní starostlivosti o pacientov a slovenských občanov. Sestry a pôrodné asistentky sú dnes akademicky vzdelané, ako ďalší odborníci v oblasti strojárstva, práva alebo medicíny. V Európe, sestry a pôrodné asistentky reprezentujú tisíce doktorov filozofie v odbore ošetrovateľstvo, pôrodnej asistencii a iných vedách a bude ich stále viac a viac.
EFN preto žiada slovenské orgány a vládu, aby pokračovala v práci na zákone, ktorý zároveň zlepší pracovné podmienky sestier, vrátane stanovenia minimálnej mzdy a prispeje k rozvoju slovenského zdravotníctva. Tento zákon by mal byť chápaný ako pozitívny vývoj, posilňovanie slovenskej spoločnosti a ďalší krok v konsolidácii integrácie v Európskej únii.
Mr. Paul de Raeve, General Secretary of the European Federation of Nurses Association
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Kto je sestra:
Sestra je samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Pracuje samostatne a v spolupráci s lekárom. Ošetrovateľstvo je samostatný vedný odbor. Sestra je zodpovedná za svoju prácu v plnom rozsahu.
Role sestry :
poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti, manažérka, advokátka pacienta, mentorka, edukátorka, výskumníčka, nositeľka zmien. Nie je podriadená lekárovi. Sestra v ošetrovateľskom procese je rovnocenný partner pre pacienta takisto, ako je lekár v medicínskom procese. V ambulancii, v nemocnici, v liečebni, v sociálnom zariadení, v domácom ošetrovaní, aj v komunitách.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::