Európska federácia sestier vyjadruje poľutovanie

Rigidnosť vzťahov medzi profesiami lekár a sestra je negatívne pretrvávajúci stereotyp v zdravotníctve SR. Dôsledok historickej izolovanosti ČSSR. Kto je viac a kto je chrbtová kosť? Kto je pilier? Bez koho by to nešlo? Kto je podriadený a kto je nadriadený? Kto sa správa nadradeno a kto submisívne? Kedy je vzdelanie terčom výsmechu, alebo prínosom pre pacienta? Kto zaspal, alebo sa zobudil, alebo strčil hlavu do piesku? Kto traumatizoval a vydieral? Aké to je, keď sú sestry vzdelané a zostavia si petíciu legitímne? Aké to je, keď pacienta neopustia a žiadajú legitímnym spôsobom to, čo im patrí? Aké to je, ak majú v rukách platné uznesenie vlády? Aké to je, otvoriť Pandorinu skrinku dehonestovania vzdelania, kompetencií, samostatnosti a zodpovednosti sestier? Aké to je, čítať ponižujúce stanoviská: "Sestra je podriadená lekárovi, vykonáva úkony na základe príkazu lekára", alebo "Lekár prikáže sestričke, aby mastila pacienta? Deklaruje to neznalosť zmien v zákonoch v zdravotníctve v tých najvyšších inštitúciách. Zoceľuje to, zjednocuje sestry, oslobodzuje a povzbudzuje. Nekompromisne v ústrety odporu k zmene. Aby sme raz v jednom tíme mohli povedať, že zvíťazil pacient.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Nezávislá prax sestier /list EFN vláde SR, parlamentu, sestrám a pôr.asistentkám v SR/

Európska federácia sestier (EFN) vyjadruje ľútosť nad skutočnosťou, že legitímne úsilie slovenských sestier a pôrodných asistentiek zlepšiť podmienky, za ktorých vykonávajú prax a poskytujú starostlivosť, boli blokované a popierané ostatnými organizáciami združujúcimi zdravotníckych pracovníkov.


EFN pripomína, že Charta základných práv Európskej únie uznáva, že každý občan má právo na "slobodu prejavu a informácií" (článok 11), "spravodlivé a primerané pracovné podmienky" (článok 31), "rovnosť medzi mužmi a ženami "(článok 23). Prax už dlho poukazuje na odbornosť, schopnosti, samostatnosť a role sestier a pôrodných asistentiek ako rovnocenných členov multidisciplinárnych tímov v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nastal čas, aby sa to isté dialo aj v slovenskom systéme zdravotnej starostlivosti, kde je potrebné upustiť z rigidnosti vzťahov medzi jednotlivými zdravotníckymi profesiami, pretože majú negatívny vplyv na starostlivosť o pacientov.

Pozitívne pracovné prostredie, doplňovanie a multi-profesionalita sú tou správnou cestou na zabezpečenie lepších výsledkov v zdravotnej starostlivosti o pacientov.

EFN sa domnieva, že pokračujúce zlepšovanie praxe sestier a pôrodných asistentiek, z ktorých väčšina sú ženy, zmenila profesiu zo starovekého konceptu "lekársky asistent" k autonómnemu zdravotníckemu profesionálovi, ktorý "organizuje, určuje a hodnotí ošetrovateľskú starostlivosť a vedie tím "(článok 31 odsek 5 smernice 2005/36/EC).

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sestry a pôrodné asistentky na Slovensku študujú na vysokých školách v bakalárskom a magisterskom stupni a majú právo zručnosti a vedomosti využívať pri poskytovaní starostlivosti o pacientov a slovenských občanov. Sestry a pôrodné asistentky sú dnes akademicky vzdelané, ako ďalší odborníci v oblasti strojárstva, práva alebo medicíny. V Európe, sestry a pôrodné asistentky reprezentujú tisíce doktorov filozofie v odbore ošetrovateľstvo, pôrodnej asistencii a iných vedách a bude ich stále viac a viac.

EFN preto žiada slovenské orgány a vládu, aby pokračovala v práci na zákone, ktorý zároveň zlepší pracovné podmienky sestier, vrátane stanovenia minimálnej mzdy a prispeje k rozvoju slovenského zdravotníctva. Tento zákon by mal byť chápaný ako pozitívny vývoj, posilňovanie slovenskej spoločnosti a ďalší krok v konsolidácii integrácie v Európskej únii.

Mr. Paul de Raeve, General Secretary of the European Federation of Nurses Association

SkryťVypnúť reklamu

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Kto je sestra:

Sestra je samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Pracuje samostatne a v spolupráci s lekárom. Ošetrovateľstvo je samostatný vedný odbor. Sestra je zodpovedná za svoju prácu v plnom rozsahu.

Role sestry :

poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti, manažérka, advokátka pacienta, mentorka, edukátorka, výskumníčka, nositeľka zmien. Nie je podriadená lekárovi. Sestra v ošetrovateľskom procese je rovnocenný partner pre pacienta takisto, ako je lekár v medicínskom procese. V ambulancii, v nemocnici, v liečebni, v sociálnom zariadení, v domácom ošetrovaní, aj v komunitách.

SkryťVypnúť reklamu

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Ľubica Kočanová

Ľubica Kočanová

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Statik a sestra v jednej osobe, Asociácia sestier a pacientov ASAP, Cesta sestry ku pacientom Zoznam autorových rubrík:  spriadam myšlienky do nitkyopáť raz začiatokkomunita starých ľudípostavenie sestier v spoločnosOsobnostiošetrovateľstvovoľný pád ošetrovateľstvaVyberám z poštypovolanieprostrediezdravieprevenciaetika a empatiaposlanie sestrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu