Nová nemocnica v BA je tak vlastne iba neviditelný fantóm. Raz má stáť na Rázsochach, inokedy v existujúcej nemocnici sv. Michala. Dobre platené sú opakované analýzy či Rázsochy zbúrať, postaviť nanovo, alebo rekonštruovať. Minister vie takto zodpovedne zabezpečiť tok financií pre ťažko drahé analýzy.
Financie na niečo konkrétne a zmysluplné sú vždy fuč. Počas svojho obdobia vie ministerstvo priškrtiť financie za poistencov štátu. V konečnom dôsledku je to jedno, lebo aj tie sa v rezorte netransparentne stratia, ale aspoň sú priškrtené.
Ministri po nejakom fa paux musia odstúpiť z funkcie. Nastúpi nový minister a čaká sa opäť na jeho 100 dní. Zistíme, že v jeho čase prídu iba podnety na nové analýzy, vymyslia sa iné projekty, zafinancujú sa iné filozofie, alebo tie isté, ale nanovo. Realizáciu minister posunie za horizont svojho obdobia, ale to si voliči nevšimnú, reálne minister neurobí nič a tento proces sa často opakuje.
Perpetum mobile pre plytvanie alebo cielené a mútne "Gašparkovo". Kde je pacient, ktorý sa nachádza v permanentne zaostalom zdravotníctve? Realizácie všetkých ťažko platených projektov údajne pre dobro pacientov nie sú už 20 rokov funkčné.
Smrdí to veru v rezorte zdravotníctva. Kontrolný mechanizmus máme síce zadefinovaný v zákonoch, ale nie je vôbec funkčný. Katastrofou pre Slovensko je, že legislatíva umožňuje kryť podvody. Uzatvorený bludný kruh zdravotníckych zákonov, v ktorých jeden umožní vytvoriť stratégiu rozvoja, ale druhý, pre konflikt záujmov rozvoj zdravotníctva zabrzdí.
Konflikt záujmov je v zdravotníctve nadradený princíp
Konflikt záujmov je v zdravotníctve nadradený princíp a podvod v záujmoch neodhalia tí, ktorí sú za to platení. Úrad pre dohľad, alebo zdravotné poisťovne. Prečo? Lebo sú platení priamo tými, ktorých kontrolujú. Neexistuje nezávislosť, existuje iba priame prepojenie. Podvod tak odhali mladá redaktorka Barborka Demešová. Ak je nejaká nádej, tak v nej ju vidím, ked vidíme, že si robí poriadne svoju robotu. Bez konfliktu záujmov v prospech a bezpečnosť pacientov. Na podvod upozorňujú dlhodobo dvaja zdravotníci, lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačičová z Piešťanskej nemocnice. Ak je nejaká nádej, tak opäť je priamo v nich. V lekároch a sestrách, ktorí sa neboja a poriadne si robia svoju robotu a naviac statočne upozornia na podvod.
Zmena v zdravotníctve nie je ťažká, je jednoduchá. Všetci si musime robiť poriadne svoju robotu, tak ako Barborka, aj sestry, aj lekári, aj sanitári. Vidieť a pomenovať podvody. Nedávam si námahu zbytočne vypisovať blogy, píšem pre zamyslenie, kde to vlastne zapácha a prečo, alebo či vôbec pacienti potrebujú takéto dlhodobo rozhajdákané ministerstvo zdravotníctva.
Dlhy nemocníc ministerstva zdravotníctva narastajú, platíme ich tiež my
K čomu je pre pacientov mlčanie dosadených manažmentov v zdravotníctve? Potrebujú pacienti pasivitu zodpovedných orgánov za kontrolné mechanizmy? Nedáva mi to pre pacientov vôbec zmysel, ak si pacienti platia ešte aj kontrolný mechanizmus, ktorý je úplne nefunkčný. Zmyslom dnešných dní pre mňa sú kontrolné indikátory v každom jednom z nás, v redaktorke Barborke Demešovej, v chirurgovi Alanovi Suchánkovi a v sestre Magdaléne Kovačovičovej. V doktorke Pechočiakovej, ktorá upozornila na bielenie dokumentácie. Dotiahli to úspešne do konca.